Prodaja BTC-a i Zakon o porezu

Ja bih se posavetovao sa kancelarijom Jusica, Asim mi se cini da je najbolji za ovakva pitanja.

2 Likes

Opa gospodine Drago, čast mi je da ste se registrovali na Crypto.ba forumu.

Dotična gospoda su u Sarajevu?

2 Likes

za ove donacije PayPal se treba posebno izboriti da nikako ne budu oporezovane. Sramota.

1 Like

Jedini način kako sam vidio jeste da Paypal račun na koji se prima donacija, moram biti Paypal charity račun.

Takvo sam nešto bio primoran uraditi za onu javnu kuhinju u Prijedoru, jer zamislite sad retroaktivno tom udruženju dođe “plava” koverta da plate porez…

3 Likes

Da, Asim Jusic. Javi mu se u moje ime, bice lakse (i svakako zabavnije)

2 Likes

Ma nesalje se nista poreznoj jer sve je to njima svemirski brod i trajace dugo da se to sve napravi kod nas sa zakonom. Sve zavisi od zakona kad izadje za ulog kapitala bit ces duzan vjerovatno samo platit porez na dohodak kad konvertujes kripto ili dionicu u fiat znaci KM. Dok je u kryptu/dionici nista neradis. Ako si holdao a u zakonu stoji da je holdanje neplacas nista isplatis sebi na racun i to je to. Nista ni neprijavljujes. Investirao si, snosio rizik i mozda kesirao.

Ako u zakonu stoji da je recimo kratkotocno traidanje (ulog kapitala) za fizicka lica oporezivo onda kad pretvoris u Fiat prijavljujes dobit i placas na nju porez.

Zasad nemas poreza na ulog kapitala za traidanje po ovim sadasnjim zakonima za fizicka lica.

Sto se tice dokaza Ima na blockchainu sve zauvijek zapisano tako da nebrini moces dokazat da je to tvoja adresa i da si holdao u slucaju da ti neko to trazi ( recimo banka kad budes prebacivao u fiat)

Kao sto rekoh taj proces ce kod nas trajat najmanje 5 godina do tad neces lako moci ni isplatit na banku jer nece da se zajebaju sa kryptom jer ga nerazumiju.

Moje neko misljenje je da neces ni trebat isplacivat na banku za jedno pet godina vec direktno u digitalni euro/dollar ili digitalnu KM. Sve ce bit transparentno.

2 Likes

Baš tako, činjenica je da kad malo bolje vidiš big picture, da ja bi radije ostao u kriptu i trošio po potrebi!

Fiat valute idu u prošlost, htjeli mi to prihvatiti ili ne.

Na osnovu cega su onda poderali freelancer-e 2018-te? Morali su platiti 10% poreza 4% zdravstvenog osiguranja, na prilive preko Paypall-a

I mene isto interesuje, nas su klasificirali kao freelancere, tako da smo u isti koš upali.

Volio bi kada bi nam se naš core član pridružio ovoj diskusiji … @dindjic2

Moraću malo počistiti temu, idemo u OT lagano… zamoliću ostale da se drže tematike o prodaji kripto valuta i samog Zakona o porezu.

2 Likes

I sta sad kad hocu da prebacim btc u bam i na banku preko bcx.ba

Koji porez da platim i kome da se javim?

2 Likes

Nijedan porez u BIH ne placate kao fizicko lice ukoliko vasi prihodi ne prelaze 50000KM. Sve preko toga se oporezuje po stopi na dobit od 10%

Ovo u praksi znaci sledece:

  1. Prosjecna plata u BIH 1000KM = 12000KM
  2. Iznajmljujete svoj stane nekome za 500KM = 6000KM
  3. Radite dodatan posao 500KM = 6000KM
  4. Iznajmljujete poslovni prostor 2000KM = 24000

Ukupni prihodi su vam po ovoj racunici 48000KM = NISTE DUZNI PRIJAVITI POREZ NIKOME

Prihodujete 2000,1KM od BTC-RXC-USDT… Duzni ste prijaviti porez i platiti 10% na tih ,1KM
Sve preko toga ste duzni po zakonu prijaviti i platiti porez na to.

Sve navedeno se odnosi na ono sto vam legalno i vidljivo leze na racun i sto se moze pratiti.

Najlaksi nacin za izbjeci sve ovo je da nadjete nekoga vama bliskog ko ni priblizno ne prelazi 50K i da isplatite sredstva na njegov racun i zakonski vam niko ne moze nista. Pod vama bliskog mislim na roditelje, bracu sestre, babe, dede, ujake, striceve…

3 Likes

Hvala na brzom i detaljnom odgovoru.

E ovakvi detalji su nam trebali od prvog dana, konkretni i javni. Hvala kolega @Serpie, jel može jedna mala RXC adresa da pošaljemo šta ljubavi :wink:

2 Likes

RTZrRFo9s87vFXgYHLKRvRyxirWGkUkyuJ

1 Like

Odakle ti ove informacije? Gdje to pise u zakonu da se porez ne placa ako ne prelazite 50000KM? Porez na dohodak bi se trebao placati pa makar zaradili samo 1KM. Nema nikakvog praga.

Porez na dohodak ne na vanredan prihod? Daj mi jedan jedini slucaj iz BiH osobe koja ima 2 nekretnine od kojih jednu iznajmljuje i na taj prihod placa porez? Samo ovu stavku navodim kao primjer da ne ulazimo u detalje.

Druga stvar, cak ni pravna lica u BiH koja ostvaruju prihod manji od 50000 nisu duzna da se prijave upravi za indirektno oporezivanje i nisu duzna da placaju porez na dodatnu vrijednost ili ti ga PDV…

1 Like

Osjecam obavezu/odgovornost da napisem da, koliko mi je poznato, informacije iznesene u posljednjih nekoliko odgovora nisu tacne. Ne mogu to tvrditi jer nisam niti pravnik niti finansijski savjetnik, ali mogu reci da iz prve ruke poznajem ove zakone prilicno dobro.

Sto se tice placanja poreza na zaradu kroz kriptovalute, s tim do sada nisam imao dodira i iskustva. Ali, navod da se na prihode do 50.000KM ne placa porez na dobit od 10% prosto nije tacan, kao ni navod da niste duzni prijaviti porez. Limit od 50.000KM za ulazak u PDV sistem za pravna lica je tacan, ali to nema veze sa porezom na dobit i predstavlja nesto sasvim drugo (uostalom, PDV placa kupac a porez na dobit prodavac).

Ono sto ja znam, a vezano je za prethodno iznesene navode (i pri tome nisam siguran da li vrijedi kada je u pitanju zarada kroz kriptovalute), je sljedece:

  • porez na licni dohodak u iznosu od 10% po zakonu placaju svi, uz izuzetak da svaka osoba ima pravo na tzv. licni odbitak u iznosu od 300KM mjesecno za sebe + odredjeni iznos za svakog clana porodice kojeg izdrzava; dakle, ako ste zaradili 20.000KM u godini i imate licni odbitak od 12x300=3.600KM, duzni ste platiti 10% poreza na iznos od 16.400KM
  • prethodna stavka vrijedi za sve prihode koji su po zakonu oporezivi (koliko mi je poznato: ugovor o radu, ugovor o djelu, honorarni rad, zarada od rentanja nekretnine, itd)

S druge strane, koliko mi je poznato, “investicijska dobit” se u BiH oporezuje sa 0% (ako neko zna pravi zakonski termin za ovo, neka javi vise detalja). Tako da je prema mom misljenju osnovna dilema pri oporezivanju to da li se dobit od kriptovaluta zakonski posmatra kao “investicijska dobit” ili ne - ovo zaista ne znam i jos uvijek nisam procitao da neko ima 100% pouzdanu informaciju.

Dakle, po mom misljenju treba traziti pouzdan odgovor na pitanje: da li je zarada od kriptovaluta licni dohodak ili “investicijska dobit”? Ako je “investicijska dobit” onda je sve prilicno jasno, ali ako je licni dohodak onda se javlja dodatno pitanje:

  • da li se po stopi od 10% oporezuje prihod ili dobit?
    Ako ste npr. preko BCX.ba mjenjacnice kupili BTC u vrijednosti od 1.000KM i nakon mjesec dana ponovo razmijenili za BAM i tako na racun dobili 1.100KM - da li porez od 10% placate na 1.000KM ili na 1100-1000=100KM? Jer, realno, zaradili ste 100KM i ako se placa porez razumno bi bilo da se placa na taj iznos. Neki kazu da ide tako, drugi kazu da za fizicka lica ne postoji “porez na dobit” vec “porez na dohodak”

Da se razumijemo, ja ne apelujem ni na koga niti da placa niti da ne placa porez, niti nudim pravni savjet, samo mislim da su prethodno izneseni navodi netacni. Mislim da je najgore sto se moze desiti to da neko na tragu prethodno iznesenih navoda misli da je “cist” i da sve radi po zakonu, i osjecam se odgovornim da to napomenem.

To radi i mora raditi svako ko na legalan nacin iznajmljuje nekretninu - dakle uz postojanje validnog ugovora. Potpuno druga stvar je cinjenica da tako radi oko 2% ljudi. Opet kazem, ne sugeriram ni da treba ni da ne treba placati taj porez i voditi stvari “legalnim tokovima”, to svako treba da odluci za sebe jer on snosi posljedice.

Analogan primjer: prodaj BTC “na ulici” za cash, naravno da neces nikome prijaviti ni platiti porez; prodaj ga na BCX.ba tako da dobijes novac na racun, ako zakon predvidja da se placa naravno da ces platiti.

1 Like

Ja cu ti samo reci da si djelimicno u pravu.

Ali ovo sto sam ti napisao za porez na prihode do 50K za fizicka lica je apsolutno tacno bar sto se tice entiteta Republika Srpska.

Po definiciji licni dohodak je vec oporezovan. Po ovome sto pise u pravilnicima ja bih kada primim platu trebao ici i prijaviti se da jos na to platim 10% drzavi…

Ako cemo tumaciti zakon slijepo i bez dodatnih pitanja sve sto si napisao je apsolutno tacno. Medjutim u zakonu nikada ali nikada zapamti nije bitno ono sto pise vec ono sto NE PISE!

Zakon BiH, kriptovalute ne prepoznaje. (Tacka)

Jedina stvar koju zakon prepoznaje je prihod od preko 50K i to pod uslovom da ga prijavis. Pitanje je ko ce ga prijaviti i kome. Pitanje je kako ce naplatiti porez od necega sto ne prepoznaje?

Evo ti konkretan primjer: Zamisli sada da ti ovdje oglasis da prodajes svoj racunar. I ja ti se javim i kazem da cu ti platiti paradajzom. I dodjes ti do mene ja ti dam 1000KG paradajza a ti meni racunar… Jel to znaci da se ti trebas otici prijaviti u poresku da si prihodovao 1000kg paradajza i da drzava treba da ti uzme 10kg. I sta ce se desiti da odemo to i uradimo?Poenta: Zakon ovo ne prepoznaje, i kao takav nema apsolutno nikakvu nadleznost nad tim.

Ja ti garantujem zivotom da bilo ko sa nase zajednice danas povuce 200 miliona dolara na svoj privatni racun prihodovan od BTC-a i da se na njega okomi poreska i da dodje do suda nebi platio ni feninga poreza i to samo na osnovu toga sto zakon ne prepoznaje kriptovalute.

Moj stav i preporuku bi bila sledeca: Samo povlacite sredstva ukoliko ih imate za povuci kada je rijec o kriptovalutama, ne prijavljuj nikome nista, i imaj u vidu da zakon kripto ne prepoznaje kao termin. Uostalom posao poreske je da utvrdjuje pravilnike na osnovu kojih ce naplacivati svoja potrazivanja i da utvrdjuju nacine na koji ce se ti isti pravilnici primjenjivati. U zakonu se nista ne podrazumjeva, vec sve mora biti decidno navedeno, stoga proizilazi da ovo o cemu mi pisemo nema zakonsku osnovu.

Nadovezujem se sada na zadnji post: @CyberMax ima jedan od kvalitetnijih postova vezanih za BCX.ba. Prvo preispitati kome oni podlezu, po kojim regulativama rade i ko su nadlezna tijela za kontrolu.

3 Likes