Prodaja BTC-a i Zakon o porezu

Drago mi je da sam nasao ovaj forum.

Pogledao sam da ima dosta nesluglasica ali i Kontaktirao sam renomirani knjigivostveni servis i pitao za misljenje o placanju poreza na dobit od dionica i kriptovaluta te dobio sledeci odgovor u vezi placanja poreza na ulog kapitala.

Postovani, kapitalna dobit fizickih lica nije oporeziva porezom na dohodak u FBiH osim na ulog kapitala na zajmove i zivotno osiguranje. Mozete viditi clan 22 poreza na dohodak za fizicka lica (http://www.upfbih.ba/uimages/dokumenti/d9bf6-zakon-o-porezu-na-dohodak-ispravan-tekst.pdf)

Porez na dobit placaju iskljucivo pravna lica u Federaciji Bih nikako fizicka lica. Pogledajte: http://pufbih.ba/v1/public/upload/files/Porez%20na%20dobit%20(2).pdf gdje se jasno definise ko placa porez na dobit:

Porezni obveznik je privredno društvo i drugo pravno lice koje privrednu djelatnost obavlja samostalno i trajno prodajom proizvoda i pružanjem usluga na tržištu radi ostvarivanja dobiti.

REZIDENTI
U smislu Zakona o porezu na dobit, rezident je pravno lice čije je sjedište (registracija) upisano u sudski registar u Federaciji ili kojem se stvarna uprava i nadzor nad poslovanjem nalazi u Federaciji.

Medjutim u obradi je novi zakon o porezu na dohodak u kojem je definisan i porez na ulog od kapitala na digitalnu imovinu i dionice. Taj zakon je u procesu i treba da se usvoji u parlamentu ove godine.

Lijep pozdrav

Po meni je ovo jasno da nas ceka kao u Srbiji novi zakon o porez na digitalnu imovinu te prodaju dionica ili traidanje od sledece godine kad se zakon za fizicka lica i usvoji. Za fizicka lica jos nepostoji zakon koji moze to oporezovati. Na zapadu vecina neplaca porez poslije godinu dana bay and holda znaci kupovine i cuvanja.

5 Likes

Ček malo… jel mi ovdje pričamo o tome da su oni nama naplatili porez a nisu trebali?

I hvala ti od srca na javljanju, nisi svjestan šta znači meni kao founderu ovog foruma kada dođu ovako pozitivne osobe koje su željne učenja i druženja.

1 Like

Drago je i meni Rux. Vidi nisam ja porezni savjetnik a porezna moze uvijek da iz zakona izvadi ono sto njima odgovara tako mozemo i mi. U krajnosti bi odlucio sud posto je siva zona. Ja kako sam sve to vidio nepostoji osnova ( ako se radi o ulogu kapitala znaci kupio si za novac krypto, negovorim ovde o uslugama koje ako primas u kriptu moras platit porez na dohodak vec iskljucivo kao investiciju znaci ulog kapitala) a nepostoji ni obrazac sa kojim bi mogao prijavit daj dohodak.

Reci mi sa kojim si obrascem prijavio taj dohodak od ulaganja kapitala od krypto valuta u poreznu upravu na osnovu cega bi mogao uplatitporez?

Jos nesto da kazem ja se zalazem za uplatu poreza ali to mora bit jasno definisano te mora se moci i gubitatk odbiti. Kako sam se raspitao takav zakon kao sto rekoh treba da dodje na snagu vjerovatno krajem ove godine. Ja mislim da ce mo dosta stvari od Hrvatske prepisati i nesto iz Srbije te napravit novi zakon o dohotku za fizicka lica gdje ce sve jasno bit definisano.

1 Like

Ovaj zakon o dobiti jasno definise ko ga placa. Tako da neznam ni kako se mogao prijavit te placat porez kao fizicko lice. http://pufbih.ba/v1/public/upload/files/Porez%20na%20dobit%20(2).pdf
Placaju pravna lica a ne fizikca lica. Znaci Rux ako imas firmu placas porez na dobit na kraju godine ali imas i razna ptava da otpises gubitke i druge stvari. Za fizicka lica momentalno nema poreza ali od iduce godine ce bit zakon po kojim ce se placati kal sto sam gore naveo.
Dugotrajne Investicije u krypto ili dionice bi trebale bit inace oslobodjene placanja poreza kao sto je u mnogim drzavama, kratkorocni traidovk se trebaju oporezovat po mom misljenju.

Banka moja draga je predala poreznoj sve, nakon toga zna se…
Bukvalno sam dobio rješenje od porezne u kojoj piše da moram uplatiti toliko novca, te da mi zatezna kamata od 0.04% kreće od dana primanja rjesenja.

Žalio sam se, ništa, odbili i onda sam izgubio živce i otišao platio sve da ih skinem jer su se kao sokoli obrušili na mene… još nije neka ni suma bila u pitanju.

Jos 20-30% sume koju su ubrojali pod porez su Paypal donacije za forum u početnim danima Crypto.ba gdje su svi članovi napisali “Donacija”.

Vidjeli su sve to, ali ništa nije pomoglo.

Pa čak stav jedne od gospođa iz porezne od koje sam dobio “iza ušiju” tako što je rekla “šta vi mislite gospodine, baviti se sa tim, to nije legalno”

Hvala ti za ove info, dok uhvatim vremena pregledacu detaljnije

1 Like

Da to je problem u nasoj drzavi nazalost. Naplati se nekad bez osnova i zakona jednokratno gdje nema Ni drzava ni niko koristi i kao sto rekoh oni mogu okrenut zakon kako kome u datom momentu odgovara umjesto da se napravi zakon i fino na dugorocne staze naplacuje.

Po ovim zakonima momentalno se neplaca porez na kryptovalute i ulog od kapitala za fizicka lica to be po ovim zakonima gore sto vidis jasno ko dan. Procitaj sve detaljno i vidices.

1 Like

Hvala ti u ime cijelo kripto zajednice!

Odma na startu…

Vidi Rux krypto je za nase ljude koji rade u tradicionalnim bankama i drzavnim instituzijama svemirski brod. Pa ljudi zive jos u iluziji da je Bitcoin anonyman i illegalan. Misle da se nesto mulja a ustvari je sve zapisano u blockchainu i sve i jedna transakcija se moze pratiti cim se verifikujes na nekoj berzi i uplatis. Problem je sto mi nemamo kvalitetnih ljudi koje mozemo zaposliti kao strucnjake i banke to odmah zabrane. Zao mi je sto si morao nesto platit sto nema osnove po momentalnim zakonima. Jednostavno su te strpali u laticu sa frelancerima i oporezovali.

3 Likes

Da to mi je renomirani knjigovodja i rekao. Porez na dobit je iskljucivo za pravna lica sto i ima smisla. Fizicko lice placa svugdje u svijetu porez na dohodak i to je to.

Porez na dobit zakonkaze placaju: REZIDENTI
U smislu Zakona o porezu na dobit, rezident je pravno lice čije je sjedište (registracija) upisano u sudski registar u Federaciji ili kojem se stvarna uprava i nadzor nad poslovanjem nalazi u Federaciji.

Znaci placaju pravna lica koja su upisana u sudski registar a ne fizicko lice.

Ako novi zakon stupi na snagu i usvoji se u parlamentu bit ce i obrazac i moci ce se prijavit dobit te placati porez kao fizicko lice.
Odnosi se na ulog kapitala a tu spada i krypto:Razmatra se jos koja stopa ce biti u kratkokorocnog trgovanja te kad ce bit oslobodjeno ( mislim dvi godine bay and hold kao u Hrvatskoj) razmatra se i sta ce bit sa dividendama.

1 Like

Nije im ovo fino ako na takav način nezakonito naplaćuju porez od fizičkih lica.

Ako se radi o vecoj cifri a naplatili ti porez od uloga kapitala kao fizickom licu nadji sebi advokata i na sud.

U slucaju da se radi o manjoj cifri ignorisi.

Do novog zakona porez se po ovom momentalnom zakonu o dohotku za fizicka lica kad se prica o ulogu kapitala moze naplatit samo na zajmove i na zivotna osiguranja sto jasno zakon definise. Zakon na Dobit mozes ignorisati jer jasno definise da ga placa pravno lice.
Znaci
Po momentalnim zakonima Znaci sad mozes prodavati bez poreza ako si ulogom svog kapitala kao fizicko lice ulozio u kryptovalutu, dionicu.

Ako si krypto dobio a uradio si za to uslugu duzan si platit porez na dohodak jer to spada u samostanu djelatnost a ne ulog kapitala.

Kad zakon izadje i stupi na snagu (vjerovatno krajem godine) morace se placati porez na dohodak od uloga kapitala i na druge uloge kapitala kal sto su dionice, dividende ili krypto.

1 Like

Sad ispade, porez na mining bi trebao platiti, kao i porez na dohodak, sto sam trejdao sa novcem od majninga?

Za sad nema zakona kako se racuna porez na kratkorocni trejd?

Ne nisi razumio… evo malo pojasnjenje.

Po zakonu na dohodak za fizicka lica:

Po vazecim zakonima za fizicko lice samo mining bi mogao mozda oporezovati ako ga tretiras kao samostalna djelatnost to jest na mining bi trebao onda platit porez na dohodak 10%. I to nije sigurno jer nemajnas ti vec masina.

Na traidanje tih krypto valuta nema poreza jer je to ulog kapitala i po ovim sad zakonima neoporezivo. Snosis rizik totalnog gubitka sam. Zakoni uopste nisu tako teski mozes procitat sve gore.

Do zakona o digitalnoj imovini ja nebi nista placao osim ako si radio usluge (frelancing) nekom i on ti platio u kryptu tad bi trebao platit porez na dohodak u onom trenutku kad ti lice plati za tvoju uslugu znaci taj iznos u km tacno tad kad si ga dobio. Ako onda ostavis krypto i on naraste na taj dio ako naraste nemas poreza po ovim zakonima jer je to onda ulog kaoitala. Snosis rizik da izgubis sve a platio si porez na dohodak u tom slucaju kad si dobio krypto.

Ako si kupio krypto za svoje pare i traidao to je ulog kapitala i po postojecim zakonima za fizicka lica neoporezivo.

Zakon o dobiti se odnosi samo na firme i pravna lica nikako za fizicka.

Novi zakon o porezu na dohodak za fizicka lica koji jos nije usvojen ali postoji u nacrtu zakon vec gdje ce se ulog kapitala (traidanje) oporezovati, ceka se usvajanje tog zakona. Ja mislim krajem godine do tad ce mislim i zakon o dogitalnoj imovini doci. U tom zakonu ce se moci odbiti i gubitci u ulogu kapitala (traidanju).

Do tada nema zakonskog osnova da se traidanje kryptom i dionicama te mining oporezuju za fizicka lica.

2 Likes

Mozda glupo pitanje, sto ce biti sa imovinom stecenom prije zakona? Pretpostavljam, nece biti oporeziva, ili ako se usvoji EU zakon, binance (i druge platforme) komotno moze izlistati sve trejdove unazad, za novac koji si mozda vec utrosio, onda smo u “govnima”.

Nije glupo pitanje vec odlicno. Posto puno ljudi nezna sve u kryptosvijetu ima pisani trag i moze se povezat sa adresama cim se registrujes na mjenjacnici.

Imovina legalno stecena prije zakona ulogom kapitala je legalna i nema zakonske mogucnosti ikakvog retroaktivnog oporezivanja. Na blockchainu se tacno vidi svaka transakcija kad je uradjena i dali je tad postojao zakon.

Od kad se zakon usvoji morat se placati porez.
Tad kao sto sam gore naveo ce se moci i gubitak odbijati ( znaci napravis traid minus mogucnost odbitka). Posto ce vjerovatno bit i investicije koje su preko dvi godine bez poreza i to se lako moze dokazati blockchainom. Traidanje kratkorocno mislim da ce 10% bit.

Sad je sve lako kad imamo bullrun ali doce i losi dani.

1 Like

Sl. Sedmica ce biti " krvava" sva. Poznajem termine odlicno, kontam da se moze izbjeci " short trade" porez trgovajuci na berzama koje nece biti pod EU okriljem, kad zakon stupi na snagu, nego prebacivanjem s acc na acc prije isplate, kao dohodak, trebalo bi ostati 10%. Ako bude njemacki zakon, mislim da je kod njih godinu hold, bez poreza.

Odlična napomena za nove, mi koji smo “preživjeli” 3-4 ciklusa bear marketa znamo kako je kad je moral ugrožen a i profit :smiley:

#hodlgang

Mnoge male zemlje nemaju uopste poreza na krypto, Njemacka nakon 1godine cuvanja krypta isto bez poreza Svicarska isto. Hrvati 2 godine. Kao sto sam gore naveo u bullrunu je jednostavno. Sta ce ljudi koji kupe sad i padne 50% to niko priznat nece. Tu su rizici ogromni da pogubis sve zato u mnogim drzavama je porez 0. 95% traidera gubi tesko ce drzava ista i naplatit tako da i nemamo zakona jer se neisplati drzavi.

Po meni treba napravit zakon za sve prihvatljiv. Na (ulog kapitala) traidanje dionicama, kripto valutama i slicnim kratkorocno 10%. Dugorocno 1.godina pa dalje cuvanja dionice, krypta oslobadjanje poreza. Mogucnost odbijanja gubitka.

Stime bi postekao ljude da investiraju za bolje buduce dane i penziju.

Majnung 10% uz mogucnost otpisa rashoda troskova 30%. To je ipak djelatnost.

Frelancing koji se dobije u kryptu je djelatnost znaci isto 10% porez.

Sto se tice tog traidanja u europi i van nje je svejedno se necu zajebavat kad zakon se usvoji. Dok se zakon neusvoji vaze vazeci zakoni koji jasno definisu sta je oporezivo za fizicka lica od uloga kapitala. Znaci samo zajmovi i zivotna osiguranja ostalo ne.

Kao sto sam rekao sad svi pricaju o porezu u bullrunu a 95% ljudi ce izgubit. Evo studia: New Study Shows Just How Unprofitable Day Trading Is | Finance Magnates

Ulog kapitala bi trebao bit bez poreza upravo radi snosenja rizika i dugorocno bi se investitalo pa i tako profitiralo. Kratkorocni traidovi su riskantni i 95% ljudi ce izgubit novac.

2 Likes

Pozzz svima,
Mene zanima kako dokazati da si holdao 2 god. Npr. Ja sam rudario smjestio to na ledger i tako stoji vec godinu. Takodje kako to funkcionise zapravo jesam duzan unaprijed slati poreskoj ili na zahtjev poreske slati dokaz holdanja.

Pa najlakše ti je dokazati preko blockchain explorera, koji i oni mogu uzeti i provjeriti balanse i vremena prenosa, tačnije sve crno na bijelo imaš na exploreru.