Prodaja BTC-a i Zakon o porezu

Na bcx zamjeni zatim spusti na račun svoj, sve preko banaka. Pripremi 10% da platiš porez odma, nemoj to ignorisati ili će ti doći plava koverta kad najviše boli :slight_smile:

Zar se ozbiljno mora platiti neki porez, i kako?

Zakonom ste dužni platiti porez na dobit, koji iznosi 10%.

Onog trenutka kada prebacujete kripto valutu u KM, tada se dužni na tu sumu platiti 10%.

Savjetovao bi vas, pogotovo jer smo tu duže vremena, ne pokušavajte sakriti porez.

Porez se platiti mora, jer država ima svoje mehanizme prinudne naplate.

2 Likes

Tek ulazim u svu pricu,
10% od iznosa koji mi buden vracen na racun? Koji je proces placanja poreza? Da li je to slucaj i ako kupujem preko “nase” bcx mjenjacnice?
Da li preporucujete da se sve radi u bcx, jer ne zelim placati velike withdraw i druge fees prebacivajuci i vracajuci sa Binance-sa pogotovo jer je mala vrijednost u pitanju?
Hvala i pozdrav

Nisam bankar, ali novac na vašem računu banke mora na neki način biti oporezovan. Da li je to od plate, gdje je već plaćen porez ili nešto drugo u pitanju.

BCX.ba nema mogućnost kupovine, niti prodaje kripto valuta putem keša.

Ako želite legalan trag kupovine vaše kripto valute, svakako vam onda preporučujem BCX.ba kao baznu osnovu za kupovinu kripto valute, u ovom slučaju Bitcoin.

Prebacujete novac sa verifikovane banke, gdje postoji puni trag novca u slučaju kakvih malverzacija ili slično.

Nakon čega, će vam poštom kući doći potpisan račun tj. dokaz o vašoj konverziji.

Na kupovinu Bitcoina ne plaćate porez, jer opet spominjem, ako trošite platu na kupovinu, taj novac je već oporezovan.

Tada isti šaljete na npr. Binance ili neku drugu berzu.

Ukoliko profitirate, te npr samo profit spustite nazad na bcx.ba, tada plaćate porez samo na taj profit tj. na sumu koju ste položili i to u slučaju samo kada zamjenite Bitcoin u KM.

Nadam se da sam upravu, a pošto danas imamo toliki broj novih članova, garantujem vam da je neko upućen pravno u ovaj osnov.

1 Like

A da li preporucujete da se sve radi u bcx, da bih izbjegao dodatne provizije vezane oko Binance-a?

Zavisi kako koristite sisteme.

Ako koristite BCX.ba za trgovanje, tj. da li koristite njihov trade modul?

Ili koristite mjenjačnicu, na kojoj je fee 3-5%.

Morate uvidjeti razliku između naknade za mjenjačnice (3-5%) i naknade za berze (0.025-0.2%)

Jedva čekam da @BCX.ba podesi USDT TRC20 mrežu, tada ćemo tek “dihnuti”.

Jer tada ćemo moći direktno za naš novac, kupiti USDT na BCX.ba, zatim besplatno poslati na Binance te trgovati.

Razlog ovome je to što USDT je token, tačnije token koji koristi više mreža.

ERC20 mrežu, tj ETH mrežu (gdje naknada zavisi od visine naknade na ETH mreži, trenutno to much)

TRC20 mrežu, tj TRX mrežu (besplatna opcija slanja te skoro instantno, PREPORUČUJEM!)

OMNI mrežu, lično je ne koristim jer sam vidio velike naknade.

Tako da USDT TRC20 je trenutno “TATA” za transfer sredstava sa mjenjačnice na mjenjačnicu.

:slight_smile:

2 Likes

Ako kupiš npr za 1000 km neke kriptovalute i sa njom trguješ i ostvariš zaradu neku kad povlačiš pare nisi dužan porez do 1000km…Za svako sljedeće povlačenje si dužan državi 10% na sumu koju povlačiš…tj na svaku sumu koju povlačiš ,a nisi pokriven ulazom u kriptovalute…I kad kupuješ bolje je kupiti npr LTC pa ga negdje prebaciti pa kupiti što želiš…

1 Like

Ne bi bilo loše kada bi uspjeli naćii član Zakona u kojem se to navodi, tako da imamo 100% provjerenu informaciju (hajmo pravnici, ima li vas?) :smiley:

3 Likes

Porez na dobit,a ne na ulog…samo ako ima pisani trag …ako kupi od mene nije oslobođen poreza jer nema pisani trag kao u slučaju da kupi od BCX…

A šta ako ti ja dam na ruke a ti meni crypto na berzi pošalješ i ja preko bcx na racun isplatim?

Mislim da si opet dužan platiti porez na dobit na količinu koju isplaćuješ.

Sve će se ovo još mjenjati, jer kako sam načuo, radi se Nacrt Zakona o kripto valutama koji se predlaže Centralnoj Banci.

Mislim da nas tek čekaju teška vremena, jer tražiće da na sve moguće načine oporezuju.

Još smo mi odlični, pogledajte npr. Švedsku, 30% poreza…

1 Like

Ovako je u Srbiji ,a u Hrvatskoj ako držiš duže od 2 god kripto nisi dužan platiti porez…

Onda je znaci jeftinije kupiti npr LTC ili nesto drugo a ne BTC, promijeniti ga u BTC, a kad hocemo da povucemo opet vratiti u LTC?

1 Like

Da, jer uvijek gledaš koju kripto valutu imaš na obe mjenjačnice sa koje šalješ ili primaš.

Kada mjenjačnica nema USDT TRC20 mrežu, tada koristiš LTC, DASH, jer stvarno imaju mali fee kao i brze konfirmacije.

Tako je da su ti transportni troškovi što manji…

2 Likes

Evo ja sam bio pravnik u pokušaju, pa ću pokušati.
Situacija u RS je sljedeća:
Zakon o porezu na dobit RS:
Član 36: (1) Porez na dobit plaća se po stopi od 10% na poresku osnovicu za tu poresku godinu
Član 5: (1) Poreska osnovica za poresku godinu je razlika između oporezivih prihoda i rashoda koji se odbijaju za tu poresku godinu, u skladu sa ovim zakonom.

Kompletan zakon možete pročitati na:

2 Likes

@Schwabo odlično, još ćemo naći iz FBIH

1 Like

Cao svima,

Posto me ova tema interesuje vec neko vrijeme, cak sam imao i neke konsultacije sa advokatima. Ono sto sam ja saznao, odnosno shvatio je sledeće

a) BiH nema zakonsku regulativu o kriptovalutama, i ono što je sigurno je da će je prepisati ili ze neke od ex-yu republika (SI/HR/BA)

b) Porez na dobit se plaća 10% što znači da bi se 10% trebalo plaćati na razliku depozita i isplate. Npr. ako putem mjenjacnice uplatitie 1000 KM i onda isplatite 1500 KM plaća se 10% na 500 KM - ovako je isto i sa akcijama (berza) - ali kako nije regulisano ovo ostavlja puno prostora entitetskim poreskim upravama da tumače kako žele

c) u razgovoru sa slovenskim BTC traderima, dobio sam info da oni screenshotuju sve trade-ove, i onda to kasnije mogu da koriste kao potvrdu, npr kupi se za 1000 BAM x BTC, snimi screenshot, kup x ADA za y BTC snimi screenshot itd. - ovako može da se prati tok trgovanja što je osnov za oporoezivanje

d) što se tiče rudarenja ovo je prilično kompleksno jer ako rudarite i isplatiete iz kripto u FIAT onda je sve “profit” jer ne mogu da vam priznaju troškove struje i opreme jer je to onda već “djelatnost”

Eto toliko da podijelim neka moja saznanja, uskoro ću imati i sastanak sa jednom BA/SA advokatskom kućom pa ako dobijem neke informacije od značaja podijeliću ih ovdje

5 Likes

Svaka čast i odlične informacije, jer jako su nam potrebne svima.

1 Like