Pocetak Bear marketa

E ako je gotovo…odoh ja da prodam ovo sve svoje…kad vec covjek kaze da ce bear da traje do 2024.

:grinning: :grinning:

Djeluje smijesno zar ne :smiley: Ali ako si u kriptu duze od 4 godine znao bi da se ciklusi ponavljaju.

Dečko, ja sam u crypto od 2012. godine. Kad sam ja ušao u crypto, još uvijek si mogao da rudariš Bitcoin koristeći GPU. :grinning: :grinning:

Vezano za tvoja “proročanstva”, crypto tržište ili bilo koje drugo tržište nije egzaktna matematika, kako je ti pokušavaš predstaviti.

Prvo, to što su se ciklusi poklapali jednom ili dva puta, ne znači apsolutno ništa. Da budem još konkretniji, tačno prije 4 godine, u decembru 2017 i januaru 2018 godine, imali smo ogroman rast BTC i altcoin cijena, evo nas 4 godine nakon toga, svi su pričali tu priču kako se ciklusi ponavljaju, kako nas u Q1 2022 čeka eksplozija cijena, pa gdje je sada taj rast? Imamo upravo suprotan trend, sve tone.

Zašto tone? Zato što se ti samo oslanjaš na tehničku analizu, dakle grafove a zaboravljaš drugi dio analize tržišta a to je fundamentalna analiza. E sad, fundamentalni kritetiji tržišta su potpuno drugačiji neko prije 4 godine. Tada si imao retail, male investitore kao glavne nosioce rasta cijene, kupovali su i bato i seka i mama i tata, komšo iz drugog ulaza, uglavnom ljudi koji veze nemaju sa crypto ili investiranjem u globalu, a kupovali su samo zbog FOMO-a, dakle panike da ne propuste nešto o čemu svi pričaju. Dakle njihove investicije nisu bile zasnovane na nekom znanju vezanom za crypto ili situaciji u crypto. Sada su fundamentalni kriteriji potpuno drugačiji, nosioci tržišta više nisu mali investitori već institucije, veliki fondovi i investicione banke. Oni se ponašaju potpuno drugačije od malih investitora, rade dubinsku analizu svojih investicija, kupuju kvalitetne projekte i jako vole volatilnost tržišta. Ono što je sigurno, oni nisu ušli u ovo da bi 4 godine čekali neki ciklus koji bi trebalo da dovede svjež novac na tržište.

Dalje, institucionalni investitori jako prate makroekonomske podatke na tržištu. Ako si pratio, američki FED, dakle centralna banka SAD-a, je najavila da će ove godine 3-4 puta povećati kamatne stope da bi obuzdala najgoru inflaciju u Americi u zadnjih 20 godina. Ovo znači da je era jeftinog novca u Americi pri kraju, da će krediti biti dosta skuplji, da će stimulusi koje je država davala američkim građanima da prebrode koronu biti ukinuti. A sav ovaj rasploživi jeftini novac koji su njihovi građani dobijali je završavao u potrošnji i tako pumpao inflaciju. To žele da ukinu. E sad, dio tog novca je zavšavao i u crypto pa smo prošle godine imali taj fini veliki rast. Ova godina će definitvno biti drugačija i po pitanju toga, u zavisnosti kao se bude kretala inflacija. Početak ovog zadnjeg pada se poklapa u sat sa trenutkom kada je FED objavio transkripte sa sjednice na kojoj su najavili ove mjere. Tržište se uplašilo i sad imamo pad. Institucionalni investitori ne vole takvu vrstu nesigurnosti.

Moguće je da ćemo imati još korekcija, da će i ovaj support od 40.000 USD biti probijen, idući je na 35.000 USD. Ali ono u što duboko vjerujem je da nećemo imati crypto bear zimu koja će trajati 4 godine. Nije mi namjera da ti ovdje nešto popujem već da ti skrenem pažnju da ne postavljaš takva proročanstva koja su ništa drugo nego puko nagađanje. Imaš ovdje vjerovatno i dosta ljudi koji su relativno novi u crypto i na čije odluke bi mogao nenamjerno da utičeš. Moje mišljenje je da ljudima nije pametno sugerisati šta će biti sa tržište i šta da rade sa svojim novcem na osnovu tih informacija.

Svako dobro i veliki pozdrav.

7 Likes

Hahah, sve to sto si napricao se slaze sa ocekivanim padom koji ja ocekujem, ali to sto ti i dalje mislis da ce da se oporavi trziste, mi govori da si u Denial fazi.

1 Like

E moj dečko, kad bi utvrđivanje na koju će stranu cijena da ide samo bilo tako jednostavno. Pa što ti onda ne prodaš stan, digneš kredit, pozajmiš pare i shortaš, postaneš milioner a? Lako je pametovati drugima na forumu. Wall Street Cheat Sheet, puškice sa Wall Street-a? To je tvoj plan, a?

Ja se igram sa sredstvima koje sam spreman da izgubim, sto preporucujem i ostalima. Te gluposti prodaj stan digni kredit samo neko sa losom namjerom moze savjetovati. Ja sam jasno napisao da ocekujem jos jedan bull trap, tako da cu short da upalim na oko $53-56k, ako dozvole i to.

Prvi odgovor na ovaj tvoj post sam napisao sa par psovki u njemu, iskreno se nadam da si ga pročitao.

Warn za @Cryptojedi
Polako ljudi tu smo da se družimo a ne da se vrijeđamo.

2 Likes

A ako nisi, nema veze, jednostavno ne pristaje čovjeku mojih godina a ni mog obrazovanja da se na takav način svađa sa trolovima kao što si ti. Ah, vidim da si editovao svoj post, što znači da si pročitao.

A ti upali short ako cijena dođe na 53-56k. Ta sve nakon što si proročanski izvalio da cijena ide dole. Pa jel ide dole ili gore?

Tebi dzaba pisem kad ne gledas, kratkorocno gore da naprave bull trap, pa dugorocno dole. Nisam procitao, ali editovao sam da ne budem prost na forumu.

Ajde, baš mi je drago da imaš plan. Samo nastavi da nas obavještavaš o tvojim TA analizama, Ne bih ja s tobom više da ovu temu, mislim da obojca imamo pametnija posla.

Pametnije mozda da otvoris svoj “To the Moon” thread na forumu :smiley:

Analiziramo sta se desavalo sa BTC u zadnjih 10-tak dana. Pokusan je proboj vise Fibbonachi retracement zone ~ $44100, ali nakon par odbijanja, ocigledno je da sve ide po planu i ka nizoj zoni od $36400. Tu ocekujem da pocnu da prave bull trap do otprilike $53000 - $55000 i konacnog pada. Ako kojim slucajem probiju tu $36400 zonu i odmah krenu ka $28700 koja je testirana vec jednom sredinom juna, onda bi mogli altcoini da krenu u explozivan rast, i da prave svoj bull trap nezavisno od Bitcoina.

Definitivno su probili 36500 zonu i idu ka sledecoj, nemaju milosti :smiley: Idu odmah ka 28.7k zoni sto znaci da vise bull trap ne ide do 53k nego do 44k

EDIT 1: Vjerovatno ce BTC vratiti do 38200 u ponedeljak, trenutno previse emocionalno trgujem jer sam kupio dip na $36200 :smiley: Tako da ovih dana vise se uzdajte u svoje analize :stuck_out_tongue:

1 Like

Cito sam ovu objavu tamo oko nove godine, vidio sam da se dosta ljudi ne slaze, pa sam pomsilio hajde mozda lupa… na kraju se ispostavilo da ne samo da je pogodio sto se tice bear marketa, vec je manje vise konkretno, precizno predvidio kretanje cijene. Uso na forum samo da ti napisem svaka cast.

2 Likes

Nazalost izgleda da sam prerano i ja uzeo dip, i da ce ici dublje. Mozda FUD prica iz mene :smiley:

Srecom sinoc sam prodao po ulaznoj cijeni $36200 kad su se otvorili klasicni marketi, a sada vidim da i danas krvari. Sledeci nivo je $28700, i tu postoje 2 scenarija. Moze se sa ovog nivoa odbiti nazad ka $44100 nivou, ili nastaviti dalje do $17700.

3 Likes

Bitcoin je upravo probio glavnu downtrend liniju, te planovi se moraju mijenjati :slight_smile:

Ocekujem vrlo zelen vikend

1 Like

na koliko bi mogao ici i jel ovo znaci da nema nista od onih 28k u skorijem periodu?