Monero kopanje

Pozdrav svima.
Novi sam na ovom odličnom portalu i prvo bih uputio čestitke administratorima i članovima koji koliko vidim nesebično pomoć svima koji za to pitaju.

Kako želim početi rudarenje, jer ne vjerujem u penziju, želio bih nekoliko savjeta ako neko može pomoći i predložiti.

Uložio bih u opremu nekih 3/4K eura ( inače pomalo trgujem sa istom) pa me interesuje šta da kupim, šta da kopam. Razmišljao sam da uložim u kupovinu neke valute (btc,Eth) ali kontam i ako nešto krene po zlu imam opremu u kući :slight_smile:

Inače sam hardveraš, pojmovi koje čitam su mi dosta nepoznati, pa bih takođe nekoga ko se razumije u podešavanja i postavke za rudarenje zamolio da, kad se odlučim šta ću, uradi podešavanje i postavke. Naravno da bih ovo zadnje što tražim platio.

Kp

1 Like

Pozdravljamo svakog pozitivnog :slight_smile:

Hvala na čestitkama, znači puno.

Vezano za mining, svakako kopaš uvijek ono što je najprofitabilinije u tom trenutku kada bi tu iskopanu sumu mjenjao za BTC ili ETH.

Najprofitabilnije coine koje možeš mjenjati za BTC ćeš provjeravati na

Drugi način kopanja, po meni jedan od boljih je… da ganjaš coine koji imaju low difficulty i neku koliko-toliko pozitivnu budućnost, te da iste kopaš neko vrijeme kako bi akumulirao tog coina, kasnije ako taj coin skoci, povrat je jako dobar :slight_smile:

Započeti rudarenje je jako jednostavno, kada je hardware već spreman.

Primjer

skini zadnji driver za svoj GPU i i skini miner-a
Ako imaš AMD, kopaj ETH direktno ili neki od Cryptonight algoritama (Electroneum npr)
ETH
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1433925.0
Electroneum
http://us-etn-stats.hashparty.io/#getting_started

NVIDIA
ZEC tj. ZeroCash
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1707546.0

Malo pročitaj teksta o minerima na ovim gore linkovima.

Kada budeš spreman ja ću ti pomoći da osposobiš svoju kartu/karte kako bi započeo.

1 Like

Monero je jedina valuta koja se moze kopati i procesorom i grafikama.
Ja licno radim i jednim i drugim.
Najprofitabilnija grafika za Monero ti je vega 56 ili 64 ona daje 2000h/s
Ryzen 7 1700 ti daje oko 600h/s
fx8350 daje 400h/s(stariji procesor oko 240km)
rx580 oko 750h/s

Profitabilnost kopanja takodje mozes naci i ovde Hashrate Mining Calculator - Crypto Mining Calculator for Profitability - CoinWarz

Monero ti je CryptoNight i kao sto vidis sajt ti vec predlaze neki hash rate za poredjenje kao i cijenu struje i potrosnju.
Ukucas 2000h/s 200w i racunas koliko ti se mjesecno vraca

Jos jedna bitna stvar vezana za Monero.
Kolicina novostvorenih Monero novcica se svakim danom proporcionalno smanjuje…sto bi trebalo u duzem periodu da podigne cijenu.Npr za 1 godinu se prepolovi.Kod bitcoina to je na svake 4 godine.
Block size je promjenljiv i samo=rastegljiv,a kod bitcoina je 1mb fiksno(zato sad transakcije kasne 24h kod bitcoina)

LP

2 Likes

Hej, hvala vam mnogo.

I kolega mi je savjetovao Monero, sa vegama 56.
Ako sam dobro razumio, jedna Vega 56 kopa 2000h/s? 6 bi kopalo 12000+ CPU 600, ukupno 12600h/s ?
Planirao sam staviti 6 komada u Rig, ali sa intelov neki bezveznim. Međutim, ako Ryzen 1700 doprinosi još sa 600h/s, preračunati u odnosu na investiciju koliki mi je period povrata po sadašnjim cijenama.

Koja ploča AM4 ima podršku za 6/7 kartica? Mislim model tačno ako neko zna. I jel mi dovoljno na to 2*730 ili 750w gold napajanje?

1 Like

56 daje oko 1900,a 64 oko 2000. mislim da jedna trosi oko 180w.Pa racunaj,ali broji i napojne kablove da vidis koliko ti treba.
Pozz i sretno

Kolege,

Imam pitanje vezano za Vega 56 ili 64 koje planiram ubaciti u rig.:

Reče mi jedan kolega koji dugo već rudari da u jednom Rigu ne mogu više od 3 Vega 56/64 raditi zajedno. Da su neki drajveri još problem, pa da napravim Rig sa tri kartice. Zna li ko nešto više o ovome?
Jer to mi poskupljuje za nekih 300e investiciju ako idem sa dva puta 3 kartice. Dupli disk, memorija, CPU, ploča.

Ja sam kopao sa 5 Vega u jednom rigu u istom trenutku. 6-tu sam spalio :smiley: ali je ovih 5 radilo normalno, blockchain driver.

Jaoo, pa zasto izgori ta sesta :smiley: ?

Zato sto sam konj. :smiley: Ostavio PCI-E kablove od napajanja ubodene u nju dok sam cackao nesto drugo a iskljucio riser sa ploce, zbog cega se ventilator nije vrtio… A struja je, ispostavlja se, grijala karticu i bila je vrela skroz kad sam je uzeo u ruku. :smiley: Nikad je vise nisam upalio posle toga. :smiley: Srecom, uvazena je reklamacija i dobijam novu sledece sedmice. :wink:

Dobro je :smiley: Super skola, nije kuca u plamenu, sve drugo je prihvatljivo

1 Like

mozes i ETH procesorom kopat, ima mnogo valuta koje mozes i procesorom i gpu ili zasebno. Minergate ti je car za to, on ima sve po defaultu ali imas opciju ‘‘add pool’’ te mozes dodati sta hoces i majnat sa cpu, gpu ili neke kombinacije. Recimo ETH+DCR +XMR(KMC,ETN,ZEC…) sve ovisno sto zelis. Biras naj profitabilnije ili naj perspektivnije coine.

primjer najisplativiji ETH+DCR

primjer perspektivni ETH+ETN ili ETH+KMC, ETH jos nema wallet ali je perspektivan a KMC nije jos na mjenjacnici ali ima pravac razvoja i rovi se od 30.10.2017.

2 Likes

Ljudi mozel mala pomoc, poceo sam nesto da cackam i dosao sam do sljedeceg alata za rudarenje sa CPU

ali imam par njeasnoca posto sam totalno novi u ovom svemu. Skinuo sam navedeni alat, prije toga kreirao monero wallet, nakon toga sam otvorji ovaj JSON i na mjesto user, stavio adresu svog wallet-a, ispod takodjer postoji polje password pa mi nije jasno sta tu trebam unijeti, u url sam ubacio pool.minemonero.pro:5555
E sad malo mi nije jasno oko ovih pool, kako se oni koriste, nasao sam na ovom website listu pool-ova
http://moneropools.com/
Da li je potrebna neka registracija, ili ja mogu samo kopirati url i koristit.?
Kad pokrenem alat, on nesto radi, vrti.

E sad kako ja mogu biti siguran da sam ga dobro podesio da ono sto zaradim ide u moj wallet, jedino sto mi pada na pamet jeste da cekam par dana i vidim da li ima neki update na wallet-u, pa eto ako neko ima iskustva bio bih zahvalan :slight_smile:

pass ti je pass od walleta i mozes ga podesit ili ne. ako hoces da provjeris jesil na poolu i jel rovis na pravom mjestu idi na stranicu poola na kojem si, imas polje sa adresom i odnosi se na tvoju monero adresu koju su generirao, zalijepi je i refresh, ako si sve postavio kako treba na poolu si i imaces statistiku.

Mene zanima zbog cega se pass trazi? Da li ima nekih pogodnosti kada se unese?

1 Like

Naravno, bez tvog passa ja cu mnogo lakse uci u tvoj wallet i opuhat sve sto imas :joy::joy:

Pass ti je da zakljucas svoj wallet, ako nicehash bude hackovan zamisli sta je sa nizim nivoima sigurnosti

A zasto vi ne udjete na ETN crypto.ba pool?

od sinoc smo iskopali 3 bloka po 7500 ETN-a

Ljudi profit ubija, upadajte

Samo mi nije jasno kako sa paper walleta povuces ETN na mjenjacnicu

ono nije paper wallet, ono je u samo offline / online generator

ADRESE
PRIVATE SPEND
PRIVATE VIEW

koji importujes u wallet kada se synca :slight_smile:
i odatle saljes na cryptopia preko komande

“transfer ETNadresa SUMA PAYMENTid”

1 Like

Znaci drugo nesto nego sto sam ja skinuo njihov wallet, pregledacu ovo sto si stavio, zahvaljujem

Znam drug, ali nije mi jasno zasto stavit u config file pass…