ACX.ba Iskustva korisnika Crypto.ba (Sugestije, Kritike i Prijedlozi)

Imam problem kada zelim da isplatim BAM. Trazi mi verifikaciju adrese i bankovnog racuna i ako sam te dokumente vec slao…

Pozdrav Djuro!

  1. Odlična security praksa i ideja, imaćemo u vidu svakako da u skorijoj budućnosti omogućimo i tako nešto našim klijentima.
  2. Problem "kasne"uplate na nalog klijenta je bio do nešto sporijeg procesa prikazivanja izvoda od strane banke, kao dokaza uplate. Stvar je riješena pa svakako možete očekivati “brže” uplate u budućnosti.

Veliki pozdrav. Nikola iz ACX tima. :slight_smile:

1 Like

@nevenx

Pozdrav Nevene.
Možeš li molim te da mi pošalješ u privatnu poruku ID tvog naloga ili da se javiš na podrska@acx.ba da vidimo u čemu je problem i da isti riješimo.

Lijep pozdrav.
Nikola iz ACX tima :slight_smile:

1 Like

Hvala za odgovore.
Nadam se da ce se ispostovati obecano.
FYI, kao provjeru iz tacke 2. napravio sam uplatu iz NLB banke jutros oko 10 i do 19:50 navece jos nije odobreno na ACX. To znaci da ce opet proci 24 ili vise sati

Za sada jos nista od obecanog. Uplate sa Banke na ACX ne stizu u istom danu, kao sto to BCX uradi !!!

Pozdrav,

pa naveli su da u roku od 24 sata liježe uplata na račun, sto je na mom primjeru kroz dvije uplate vec i ispostovano. Drže se onog sto su i naveli, ne bih bio toliko kritičan u vezi brzine procesuiranja uplata :grin:,

Dobro jutro i sretna radna sedmica! :slight_smile:
Baš kao što je Mehaboz i naveo, uplate puštamo čim dobijemo potvrdu o istim od strane banke, te sama “brzina uplate” nije samo u našim rukama iako se iskreno trudimo da ubrzamo proces što je više moguće, imajući na umu samu volatilnost cijene na kripto tržištu i onu dobru staru poslovicu vrijeme je novac. :slight_smile:
Kako sam i rekao u prošloj poruci, u redovnom kontaktu smo sa bankom kao i sa svim našim partnerima, te svakodnevno tražimo način da poboljšamo naše usluge na svim nivoima pa tako i brzinu uplate/isplate novca.
Svakako smo otvoreni za svaki vid komentara i konstruktivne kritike jer naš cilj i jeste da unapređujemo platformu iz dana u dan.

2 Likes

Brzina obrade uplate može zavisiti od dva faktora.

Prvo, unutrašnji platni promet se poravnava preko Centralne banke BiH putem žirokliringa za uplate ispod 10.000 KM, te putem bruto poravnanja u realnom vremenu (RTGS) za uplate preko 10.000 KM i one sa doplaćenom uslugom HITNO. Pretpostavljam da je ovdje u pitanju transakcija ispod 10.000 KM i bez usluge HITNO, što znači da poravnanje ide preko žirokliringa. CBBH u žirokliring sistemu vrši poravnanje 4 puta dnevno (https://www.cbbh.ba/content/DownloadAttachment/?id=e8ebe134-a3fb-4adb-9173-15f28cba2b7f&langTag=bs). To znači da banke imaju mogućnost da se međusobno poravnaju do 4 puta dnevno. Neke banke koriste sva četiri ciklusa (npr. BBI), dok neke samo prva dva ciklusa (npr. Sparkasse). Razlog je u tome što banke moraju platiti uslugu poravnanja prema CBBH po svakoj transakciji, a cijene tih naknada su veće za kasnije cikluse (https://www.cbbh.ba/content/DownloadAttachment/?id=a4f8ef82-752f-4226-961c-ee73563198e0&langTag=bs). Zato su se neke banke odlučile da “preskoče” 3. i 4. ciklus te sve uplate koje zaprime iza 12h šalju na poravnanje sljedeći radni dan (T+1). To može prouzrokovati kašnjenje u prenosu sredstava u unutrašnjem platnom prometu do 1 radni dan. Iako banka transakciju može označiti kao završenu/obrađenu, to ne znači da je ta transakcija uključena u izračun neto pozicije za prvi sljedeći ciklus žirokliringa. Ovaj faktor se može utvrditi eksperimentom ili jednostavno tražiti informaciju od banke - do koliko sati zaprimljeni nalozi će biti obrađeni isti radni dan.

Drugi faktor je izvor informacija o pristiglim uplatama za primatelja uplate. U domaćem poslovnom svijetu, bankovni izvod uglavnom predstavlja zvaničnu informaciju o pristigloj uplati. Neke banke dnevne izvode dostavljaju na kraju radnog dana, a neke na početku sljedećeg radnog dana (možda je to slučaj kod ACX-a - neka potvrde/demantuju). Pak, neki poslovni subjekti (pretpostavljam da tako radi BCX - neka potvrde/demantuju ako prate ovu temu) koriste Internet bankarstvo (ili web API) kao izvor informacija o pristiglim uplatama, pa tu informaciju dobiju čim se završi odgovarajući ciklus žirokliringa. Za razliku od fizičkih lica koja mogu koristiti samo standardne kanale komunikacije (npr. izvod na e-mail, web interfejs Internet bankarstva, mobilno bankarstvo, itd.), poslovni subjekti mogu individualno pregovarati sa bankama način, period i kašnjenje prenosa ovih informacija (npr. web servis za preuzimanje izvoda u XML formatu).

Uzimanje “real-time” informacije o pristiglim uplatama sa nezvaničnih izvora (Internet bankarstvo ili neki web API) može predstavljati vrlo mali, ali ne zanemariv rizik, jer pogrešne uplate mogu biti stornirane. Ipak, to se može prevazići na način da uplaćena sredstva budu privremeno “zaleđena”, tj. da se ne mogu povući ili poslati na drugu platformu u bilo kom obliku (npr. fiat → crypto → withdrawal) sve dok ne stigne zvanična potvrda/izvod od banke. Tako rade neki strani brokeri što omogućava trgovinu sredstvima uplaćenim preko SWIFT mreže čak isti dan, iako poravnanje može trajati do 3 radna. U tom periodu (2-3 dana) nije moguće prebaciti sredstva u bilo kom obliku na neku drugu platformu ili banku.

:potato:

2 Likes

Hvala za ovo detaljno objasnjenje. Mislim da u ACX se ovom problemu mogu posvetiti i vjerovatno doci do rijesenja za brze uplate.

1 Like

Zdravo, htio sam provjeriti uslove za konverziju kripta i isplatu BAM-a, ali kada pokušam pristupiti linku https://acx.ba/provizije-i-troskovi dobijam poruku:

Može li provjera?

Pozdrav,
Nemanja

Pozdrav svima ,

koristio sam acx par dana uradio jednu manju i jednu vecu isplatu i sve je bilo odlicno pare na racunu u roku od nekoliko sati .
Prezadovoljan sam sa dostupnim kriptovalutama na stranici, na bcx-u najbolja je opcija litecoin ali i onda treba da se stanje na njihovoj stranici promijeni nekad i sat vremena a na acx-u posaljete solanu ili adu i kripto u novcaniku za minutu plus imaju i opciju da saljete tehter preko drugim mreza , ogroman plus.Takoder mnogo korektnija provizija na acxu.
Sto se mene tice uopste vise nema potrebe koristiti bcx.
Fiat uplate nisam radio tako da o tome ne mogu govoriti.
UI je uredan i sve je jednostavno za koristiti.
Tako da sve pohvale za acx i njihov tim, samo tako nastavite.

2 Likes

ZAsto je stranica www.acx.ba nedostupna?

Pohvale i potvrda. u par sati je stigla uplata sa Banke na ACX. Ja sam u svom bancnom nalogu oznacio da je uplata HITNA i kroz par sati je sve zavrseno.
Great Job Thumbs Up GIF by Aminé

@Schwabo @Djuro @Nekoo
Veliki pozdrav društvo!
Došlo je do mali tehničkih problema ali smo ih otklonili.
Drago mi je da čujem da ste zadovoljni sa brzinom uplata/isplata kao i samom aplikacijom te provizijama.
Kako sam negdje gore i naveo trudimo se svakodnevno da i mi a i naši partneri pružimo vama što bolju, bržu i kvalitetniju uslugu!

3 Likes

Zasto imate proviziju od 10 KM za isplatu na banku? Koliko razumem banka naplacuje 10 KM za hitne uplate, ali ako ja imam racun u banci u kojoj vi imate racun, zasto bih placao tih 10 KM???

Pozdrav!
Svaku isplatu koju vršimo, kako navodi i politika poslovanja kompanije, označavamo kao hitnu uplatu radi same efiksanosti i brzine isplate, nezavisno s koje na koju banku se vrši plaćanje.

1 Like

Predlazem da u vasoj email poruci promjenite vrijeme tj. dodate +1h, jer moze da dovede u zabludu da se je neko vec ulogovao na moj nalog…
Pored toga, postoji li nacin da se u Vas sistem verifikuje racunar sa kog se stalno logujem, i da ne pise “nepoznati uredja”
Pozdrav!

Otkrili smo nedavnu prijavu s nepoznatog uređaja na Vaš račun. Pogledajte detalje:
Datum/Vrijeme: 2024-03-27 16:54:58 UTC
Ako prepoznajete ovu prijavu, nije potrebno poduzimati nikakve akcije. Ako ne, ažurirajte svoju lozinku i kontaktirajte naš tim za podršku.

S poštovanjem,
ACX tim

Ovo je automatska poruka, molimo ne odgovarajte na ovaj email.

Pozdrav Đuro,

Hvala na komentaru i odličnom prijedlogu, svakako ćemo to da uzmemo u obziru u budućnosti.

2 Likes

Pozdrav svima,

da li ima neko isti problem da Raiffeisen blokira karticno placanje na acx-u?

Meni sa bcx na Raiffeisen bez problema leze, sa acx nisam probao.