ACX.ba Iskustva korisnika Crypto.ba (Sugestije, Kritike i Prijedlozi)

Iskreno da ti kažem, čisto sumnjam da će veće banke u BiH da ispune ovo što si napisao. Ako mi neko ponudi dokaz da je recimo RF banka ili Addiko primila novac sa tvoje mjenjačnice za fizičko lice, volio bih da čujem tu informaciju od nekih korisnika. Koliko ja znam, niti jedna banka nije crypto friendly, osim MF-a. Za njih znam da dosta rade sa freelancerima generalno pa je crypto neki logičan slijed, naravno uz KYC.

Možeš li nam, molim te pojasniti, kako ide proces KYC, KYT, Reactor analize koji si spominjao. Šta je sve potrebno da bi sve bilo čisto.

Isto tako, nisam dobio odgovor za porez. Koliko ja znam i banke traže potvrde o plaćenom porezu za prethodnu transakciju da bi odobrile neku sukcesivnu.

Hvala ti.

1 Like

@Cryptojedi

Vrlo rado ću potvrditi ovde kada kada realizujemo transakciju prema ovim bankama, kao i iskustvo klijenta.

Što se tiče “KYC, KYT i Chainalysis”, za KYC koristimo SumSub (lider u oblasti digitalnog KYC), u sklopu KYC imamo automatsku provjeru lica po OFAC listi kao našu manuelnu provjeru lica na osnovu OSINT-a. Za KYT koristimo Chainalysis, gdje se prati transakcija in i out svakog korisnika, automatizovanim sistemom koji nudi Chainalysis svaka transakcija i svaki crypto biva označen sa nivoom rizika, za veće transakcije mi radimo i manuelnu provjeru. Isto tako, za isplatu svakog iznosa preko 10 000KM mi ispitamo porijeklo crypto-a na osnovu kog korisnik traži isplatu.

Što se tiče poreza ACX je kompanija koja u potpunksti poštuje sve domaće propise ne posluje niti potiče poslovanje sa licima koja imaju namjeru nepoštovanja zakona. Isto bitno, mi ne snosimo odgovornost za poreske obaveze fizičkih lica, nego je svako fizičko lice dužno poštovati domaće zakonodavstvo što sam već napisao. Banka ne može tražiti da se prethodno plati porez, ne znam odakle ti ta informacija, jer porez na lični dohodak nastaje momentom ostvarivanja ličnog dohotka a to je momentom isplate novca na račun.

1 Like

Kao prvo, ovo što pišem ne želim da shvatiš kao neku FUD ili kritiku, izuzetno mi je drago da postoji još jedna crypto berza u BiH, konkurencija je uvijek dobra i za korisnike i za cijelu crypto zajednicu.

Prema ovome što si napisao, vi do sada niste imali nijednu transakciju prema nekoj od banaka? Ili te nisam dobro shvatio? Ako jeste, molim te navedeš koje su to banke bile i neki okvirni iznos, tipa da li se radi o 200 KM ili 10 000 KM. Jer i dalje mi je nevjerovatno da banke žele da sarađuju na tom polju. Jedno vrijeme sam i sam bio u bankarstvu i znam da je stav centrala banaka koje posluju kod nas bio više nego neprijateljski prema crypto a da su navodili sve i svašta kao razlog, od pranja novca, finansiranja terorizma do nedostatne legislative, poreskog tretmana itd. Drugom riječima, sve, samo da nemaju nikakvog kontakta sa crypto. Ako se to mijenja, molio bih te za konkrentu info.

Što se tiče poreza, pitam te da li znaš, a trebali bi znati, po kojem osnovu se plaća porez na osnovu prodaje crypto valuta. Da li je to porez na kapitalnu dobit ili ima neko novo zakonsko rješenje? Znam da je bilo nekih usklađivanja zakona vezano za mjenjačnice putem izmjena Zakona o HOV u RS, ali to nisam pratio ni za RS ni za FBIH. Molio bih te za pojašnjenje i po tom pitanju.

Treće, nisam ni tvrdio da banka unaprijed traži plaćanje poreza već da može tražiti dokaz plaćanja poreza za prethodnu transakciju da bi odobrila neku buduću, konsekutivnu. Imao sam takvo iskustvo sa RF bankom prilikom nekih transakcija iz inostranstva vezanih za neke freelancing poslove. Mislim da će banke i za crypto ići tom logikom.

Još jednom, želim ti sve najbolje sa ovim poslom, nadam se da ćete da opstanete i da rastete a vrlo vjerovatno ću vam i ja postati korisnik ako se razjasne ova pitanja.

Pozdrav

1 Like

@Cryptojedi

Drugar, bez brige neću shvatii kao FUD ili kritiku, ovo je konstruktivna diskusija, koja će pomoći svima ne samo u vezi ACX-a nego i uopšteno u vezi kriptovaluta i njihove pozicije u realnom sektoru (banke, proezi itd.). Tako da sa te strane bez brige :slight_smile:

Jesmo imali smo, ali nismo imali prema navedenim bankama (RF i Addiko), ne znam da se nije nešto promjenilo juče, obavjestiće me kolega koji to radi (isplate, praćenje toka novca/kripta itd.), ali smo imali prema nekim drugima koje nisu naše matične banke (mi imamo račun u MF-u trenutno) i bez problema je prošlo.

E sad ti moram reći da je ovo najčešće zabluda koju ljudi imaju kada su u pitanju banke, i da misle da su banke protivnici kripta, da blokiraju i slično. Tačno je da ima banaka (bolje rečeno službenika banaka koji nemaju pojma šta je kripto, kako se prati, kako se dokazuje porijeklo i slično) koje će dići frku kao da ste finansirali terorističku aktivnost samo zato što ste isplatili 1000.00KM na račun, ali tu pričamo o neznanju banaka odnosno službenika koji se time bave.

Ono što mi radimo a nažalost nije rađeno prije, vjerovatno nije bilo mogućnosti ili pak nije bilo dovoljno sluha za to (volje od strane raznih organizacija i institucija) a to je približavanje kriptovaluta bitnim stakeholderima u našoj državi. Pa s tim u vezi i prije puštanja na tržište početkom prošlog mjeseca mi smo na Jahorini organizovali radionicu zajedno sa Chainalysis-om u vezi kriptovaluta, praćenje kriptovaluta, otkrivanje porijekla kriptovaluta itd. Na ovu radionicu od planiranih 30 učesnika imali smo 50 učesnika, pri čemu smo odbili 10ak jer hotel nije imao mogućnosti sale da prisustvuje veći broj učesnika a na našoj radionici prisustvovali su: SIPA, MUP RS, FUP FBIH, Policija Brčko Distrikta, Poreska uprava Republike Srpske, PU FBiH, PU Brčko Distrikta, KHOV RS, KHOV FBIH, i 9 banaka.
Više o tome možeš pročitati ovde: Kriptovalute u BiH | MobIT | Vijesti

Mi pravimo okvir u kom će se raditi, približiti kripto bankama, drugim institucijama, objasniti kako spriječiti zloupotrebe, pomoći državnim organima u tome itd. Regulativa koju imamo je “ništa”, prilagođena jednom privrednom subjektu a ne tržištu i potrebama korisnika.

Porez na kapitalnu dobit ili lični dohodak, u iznosu 13%. Ono što je bitno je da znaš sledeću kalkulaciju to što recimo mi isplatimo 10 000 KM tebi na račun na osnovu konverzije kriptovaluta to ne znači da trebaš da platiš 1 300 KM (13% od 10 000KM), nego ćeš platiti ono što ti predstavlja kapitalnu dobit od tih 10 000KM, recimo kupio si taj kripto na 5000KM, a prodao ga na 10 000KM to znači da trebaš platiti 650KM, uz svakako dokaz da si kupio za 5000KM taj kripto (i eventualno ako PU ti bude tražio dokaz o plaćenom porezu za tih 5000KM - to može biti recimo dokaz tvoje platne liste).

Banka poštuje zakon, baš kao i mi, i to je njima zaštitni mehanizam, ne žele da zbog nekog freelancer-a uz dužno poštovanje svima (i ja sam bio) rizikuje da dobije penal i slično.

Nadam se da sam ti malo sada približio dodatno ovu temu i odgovorio na tvoja pitanja :slight_smile:

2 Likes

Kako je sa primanjem kripta na ACX i slanje na neke druge adrese?
Da li ima provizija i kolika je?

1 Like

Zahvaljujem na info, jasno mi je kako funkcioniše porez na kapitalnu dobit, samo me zanimalo da li se to primjenjuje i na crypto. Što se tiče otvorenosti banaka prema crypto transakcijama, i dalje sam jako skeptičan da se taj stav promijenio ali eto, možda me ti i demantuješ kada budeš imao više info.

Još samo jedno pitanje, ovo za KYC i porijeklo novca mi je jasno. Ovaj dio oko Chainalysis-a nije. Šta to konkretno znači? Ako sam ja kupio crypto recimo 2016 godine i imao 65 različitih konverzija iz jedne u drugu valutu, ja moram da dokažem cijeli dijagram toka tih transakcija unazad X godina? Jel o tome pričamo?

2 Likes

Sve pohvale za trud, nadam se da će biti i prepoznat.

Niže je par stvari koje su meni kao korisniku ostale nejasne, ovo je sugestija da se poprave/bolje objasne.

U instrukcijama stoji da je neophodno registrovati račun u banci sa kojeg se vrše uplate, ali ja nisam pronašao način kako da to uradim.

Nejasno je da li je minimalna uplata 100KM ili 50 KM, jer se različiti iznosiu instrukcijama i opštim uslovima.

Znam, znam, ja sam jedan od nas petorice koji čitaju terms and conditions. :grinning: :sunglasses:

I na kraju, i mene interesuje da li postoji naknada za isplatu kripta na drugi novčanik ili isplatu na KM račun.

1 Like

Nadam se ekipa da mi nećete zamjeriti što nisam pisao tri dana, ali imali smo puno ruke posla.

@Djuro hvala ti na interesovanju. Evo odgovora:

  • Income fee 0%
  • Withdraw fee imamo i razlikuje se od kriptovalute do kriptovalute, ali prati nas u narednih nekoliko dana (pred novu godinu) spremamo neki popust :slight_smile:

@Cryptojedi
Imali smo transakciju prema jednoj od zahtjevanih banaka, klijent nije imao primjedbi, što znači da nije bilo problema. Ja lično najviše bih volio da uopšte nemamo ovu diskusiju i da imamo dobru praksu, ali evo kao što sam ti napisao polako je uspostavljamo, strateški i vjerujem da će to svi cijeniti.

Baš to, ti bi trebao da to dokažeš ako te “pita” istražni organ - bilo da je u pitanju policijska agencija ili poreska uprava. Međutim, mi našim korisnicima upravo to omogućavamo da za veće transakcije ne moraš ti to raditi, nego ti mi to uradimo i dostavimo Chainalysis izvještaj za tvoj wallet i tvoj crypto. Na ovaj način mi želimo omogućiti sprečavanje zlonamjernih aktivnosti (da ne kažem zloupotrebe i vršenje krivičnih djela) ali isto tako želimo našim korisnicima pomoći u vezi sa tim. Nisam siguran da li si pomješao KYC sa KYT, pa samo mi reci ako ti nije jasna razlika da i to razjasnim.

@Schwabo hvala puno na lijepim željama kao i prijedlozima/komentarima/kritikama.
Hvala za ovo prepoznavanje, odmah sam proslijedio ekipi da se ovo razjasni korisniku, da je bitno kod uplate da je uplaćeno sa bankovnog računa koji glasi na ime i prezime i korisnika tj. vlasnika wallet-a na ACX-u.
A što se tiče ove tehničke greške, 50.00KM je minimum, poslao sam i ovo ekipi da isprave. Hvala puno na ovome. Ljudi smo griješimo :slight_smile:

1 Like

Na koferenciji ste obecali da ca se moci kupvati platnim karticama , vidim da ta opcija nije omogucena , znaci opet po par dana cekanje na uplatu ili isplatu? Drugo 10KM za isplatu je po meni mnogo , prepoloviti bar na 5KM. Sad kod konkurentske mjenjacnice za isplatu na bankovni racun sve radi u tri klika sto kod vas nije slucaj. Kod njih ako do 10:00h napravis isplatu odma isti dan novac bude na racunu u 95% slucajeva Ja inece radim isplate na sedmicnom nivou i dokle god to ne bude malo bolje rijeseno ne vjerujem da cu preci na ACX. Mislim da nije dovolna samo provizija da bude prioritet brzina prenosa BAM u Crypto je po meni vazniji faktor.

2 Likes

@Dragan_Pantos hvala na interesu.

Što se tiče kupovine kriptovaluta VISA/Master karticama biće uskoro omogućeno, morali smo kreirati ugovor sa BANXA i LP-em koji je u skladu sa lokalnom regulativom, budući da je trenutno zakonsko rješenje loše, nedovoljno dobro i više prilagođeno jednom privrednom subjektu a ne potrebama tržišta. Tako da možeš očekivati ubrzo i to.

Što se tiče Withdraw-a, naše trenutno MVP rješenje će biti zamjenjeno u prvom kvartalu iduće godine sa finalnom verzijom koje će biti dio aplikacije. Trenutno koristimo third-party soluciju da hendlamo request za isplate, ali to ne umanjuje ili usporava isplatu. Što se tiče 10.00KM, mi smo to postavili kao fiksno, i u to je uračunat nalog za hitno plaćanje, dok drugi igrači na tržištu tu obično imaju varijabilni, lično smatram da nećemo odbiti nikoga ako za neke iznose smo skuplji za 2-3KM a sa druge strane nećemo ni privući korisnike koji će isplatiti 10k i više jer smo jeftiniji za cca 10KM, kad je trošak transakcije u pitanju.

Želim napomenuti da nam znače ovakvi komentari jer mi žeimo da razumijemo potrebe tržišta i korisnika, pa nam je tako i cilj da imamo najbrže operacije u oba smjera (kupovina - koju upravo završavamo pravno, jer tehnički je bilo sve spremno i uskoro objavljujemo, i prodaja odnosno withdraw na kojoj sada aktivno radimo). Na osnovu neke naše analize tržišta korisnicima brzina isplate nije bio prioritet u odnosu na brzinu kupovine, pa smo se tako i postavili strateški ali opet svakako želimo kompletan proces.

Radujemo se momentu kada ćemo ispuniti i tvoja očekivanja kao jedan edge case i kada ćeš doći na našu platformu.

Hvala

Zanima me vaše mišljenje vezano za tematiku poreza na kriptovalute u BiH.

Vjerujem da vam je poznato da se na štednju ne plaća porez na kapitalnu dobit. Dakle, neko oroči novac u banci na nekoliko godina, i zaradi novac i nije dužan da plati porez.
Ako ja držim Bitcoin u walletu 2, 3 ili 5 godina, i prodam ga kada cijena meni odgovara, ja bi takodje trebao biti oslobodjen plaćanja poreza jer sam ja držao Bitcoin sa ciljom štednje, a ne investiranja, trejdovanja i špekulisanja na tržištu.

U zakonima entiteta koji se odnose na poreze, jasno je naveden izuzetak da se na štednju ne plaća porez, ali isto tako nigdje nije navedeno da je obavezno da neko mora novac štediti u banci. Ja samim tim imam pravo da štedim na način i u valuti u kojoj ja hoću (HODL), a ne na način koji se smatra tradicionalnim (npr. oročena štednja).

Ovakvo rješenje je prihvaćeno u nekim državama EU, npr. Njemačkoj i nekim drugim. U Njemačkoj se plaća 0% poreza ako je valuta držana duže od godinu dana i postoji dokaz transakcije na blockchainu.

Volio bih da čujem mišljenje Vašeg pravnog tima na ove moje iznesene činjenice.

1 Like

@Donna_Cummings hvala na iskazanom interesu.

Proslijedio sam pitanje advokatima i poreskim savjetnicima sa kojima sarađujemo kao kompanija, pa će oni dati svoje mišljenje.

Ono što ja znam u ovom momentu, molim te prije nego potvrde to advokati i konsultanti nemoj uzimati “zdravo za gotovo”.

Virtuelne valute kako ih definiše Zakon o tržištu o hartija od vrijednosti predstavljaju virtuelnu - digitalnu imovinu, samim tim za njih važi zakon kao i za bilo koji drugi zakon o imovini, odnosno da je imovina oslobođena poreza na kapitalnu dobit nakon 7 godina, što smatram da bi trebalo biti i u ovom slučaju. To znači da ukoliko je neko posjedovao neku kriptovalutu 7+ godina i to može dokazati ta osoba bi trebala biti oslobođena poreza na kapitalnu dobit za tu kriptovalutu (tu količinu).

Ovo ja ne bih mješao sa štednjom, jer čuvanje nije isto što i štednja, to su dva različita u finansijskom sistemu (npr. to što ti stoji novac na računu, ne znači i da ga štediš).

Ali bilo kako bilo, budi strpljiv i sačekaj nekoliko dana da dobijemo mišljenje koje ću rado podijeliti sa svima ovde.

Lp

2 Likes

@Donna_Cummings prenosim mišljenje u cjelosti, konsultanti su nastojali napisati mišljenje koje će svako razumjeti, a da budu i slobodni u odgovoru, pa se obraćaju sa “ti”:

"Pozdravljamo inicijativu za pokretanje diskusije oko poreskog tretmana kriptovaluta, odnosno virtuelne imovine u širem smislu. Napominjemo da ACX ne predstavlja instituciju nadležnu za postupak oporezivanja, te našim stavovima želimo dati doprinos u uspostavljanju adekvatne prakse u ovoj oblasti. Stvaranje zakonske prakse je u nadležnosti organa na nivou BiH,i entiteta, odnosno poreske uprave te Ministarstva finansija na svim nivoima. Ono što ACX omogućava svojim korisnicima je uvid u transakcije, odnosno kompletan overview transakcija u svrhu predočavanja činjenica u postupcima pred nadležnim organima.
Pozdravljamo ovako kreativan osvrt, odnosno prijedlog mogućeg rješenja za oporezivanje. Ovdje dajemo svoje viđenje stvari, te nekoliko komentara na tvoju ideju:

Tačno je da se na štednju ne plaća porez na kapitalnu dobit.

Zakon o porezu na dohodak Republike Srpske (Član 8. stav (4) tačka 11.) propisano je sljedeće:
Porez na dohodak ostvaren po drugom osnovu ne plaća se na prihode po osnovu kamate na štednju u bankama, štedionicama i štednokreditnim zadrugama, dobrovoljnim penzijskim fondovima, bankovnim računima (žiro račun, devizni računi i drugo):
Zakon o porezu na dohodak Federacije Bosne i Hercegovine (Član 6. stav 1. tačka 11) propisano je sljedeće:
Porez na dohodak ne plaća se na prihode na osnovu kamate na štednju u bankama, štedionicama i štedno-kreditnim zadrugama, bankovnim računima (žiroračun, devizni računi i dr.) i kamate na državne obveznice,:
Dakle, zakon jeste predvidio oslobađanja od plaćanja poreza na dohodak na štednju, ali je jasno definisao i kakva štednja je oslobođena, jasno je definisamo da se takva štednja mora ostvariti putem banaka i drugih finansijskih institucija. Zakon u samoj definiciji podrazumjeva štednju u fiat valuti, što virtuelne valute nisu.
Potvrdu za ovu tvrdnju možemo naći i u dva zakona koji su, koliko je poznato, jedini pomenuli kriptovalute, odnosno virtuelne valute:
Zakon o tržištu hartija od vrijednosti Republike Srpske:
Član 2. pomenutog zakona propisuje da je “Virtuelna valuta” digitalni zapis vrijednosti koji nije emitovala i za čiju vrijednost ne garantuje centralna banka, niti drugi organ javnog sektora, koja nije nužno vezana za zakonsko sredstvo plaćanja i nema pravni status novca ili valute, ali je fizička i pravna lica prihvataju kao sredstvo razmjene i može se kupovati, prodavati, razmjenjivati, prenositi i čuvati elektronskim putem.
Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske
Član 2. stav 1. tačka 2) propisuje da je imovina skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, prava intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, Federaciji BiH, Brčko Distriktu BiH i inostranstvu;
Član 11. stav 1 tačka 9) propisuje da se prilikom utvrđivanja porijekla i vrijednosti imovine uzima u obzir cjelokupna imovina fizičkog lica, što obuhvata i štedni ulozi, novac i kriptovalute.
Bitno je napomenuti da Federacija Bosne i Hercegovine nije zakonski definisala nijedan aspekti virtuelne imovine, odnosno kriptovaluta.
Tumačenjem odredbi ovih zakona, dolazimo do zaključka da kriptovalute nisu novac, te se kao takve i ne mogu oporezivati, niti se novac i novčane transakcije same po sebi oporezuju.
Ali, uzimajući u obzir trenutna zakonska rješenja, jedini pristup oporezivanju ove oblasti bi bio kroz oblast oporezivanja kriptovaluta kao imovine, gdje treba voditi računa da FBiH nema nikakvo zakonsko rješenje kojim bi se ova oblast detaljnije obradila, te ćemo se bazirati na zakonskim rješenjima Republike Srpske.

Oblast korištenja/aktiviranja imovine radi ostvarivanja viška vrijednosti (dohotka), što odgovara definiciji investicione imovine, u Zakonu o porezu na dohodak može se pronaći u dvije oblasti:
Oblast poreza na dohodak od kapitala i oblast poreza na kapitalne dobitke.

Porez na dohodak od kapitala
Član 31. Zakona o porezu na dohodak propisuje prihod od kapitala kao prihod ostvaren izdavanjem u zakup ili podzakup pokretne i nepokretne imovine, kao i kamata na zajam. Sljedeći član zakona propisuje da se Prihodima od nepokretne i pokretne imovine smatraju prihodi koje obveznik ostvari davanjem u zakup ili podzakup imovine i vrijednost svih realizovanih obaveza i usluga na koje se obavezao zakupac nepokretnosti (zemljišta, stambenih i poslovnih zgrada, dijelova tih zgrada, stanova, dijelova stanova, poslovnih prostorija, garaža i sl.), odnosno pokretne imovine (opreme, transportnih sredstava i druge pokretne imovine).
Dakle, kriptovalutama ne možemo pronaći mjesto u definiciji dohotka od kapitala.

Porez na kapitalne dobitke
Član 36. Zakona o porezu na dohodak Republike Srpske propisuje da Kapitalni dobitak predstavlja pozitivnu razliku između prodajne cijene prava i imovine i njene nabavne vrijednosti, koji obveznik ostvari prodajom, odnosno drugim prenosom uz novčanu ili nenovčanu naknadu sljedeće imovine:

  1. stvarnih prava na nepokretnostima,
  2. prava korišćenja i prava gradnje na građevinskom zemljištu,
  3. autorskih prava, patenata, licenci, franšiza i ostale imovine koja se sastoji samo od prava i
  4. investicione imovine izuzev obveznica emitovanih za izmirenje ratne štete prilikom prvog prometa.

Još jedna bitna odredba Zakona o porezu na dohodak je i član 36a. stav 1. tačka 4, koja propisuje da se Kapitalnim dobitkom, odnosno gubitkom ne smatra se razlika nastala prenosom prava na imovini koju je poreski obveznik imao u svom vlasništvu neprekidno najmanje sedam godina prije izvršenog prenosa.

Da sublimiramo:
Zakon nije predvidio kriptovalute kao novac, te time nije predvidio ni dohodak od štednje u kriptu.
Ugovor o štednji kod banaka i sl, podrazumjeva postojanje pravnog posla u kom aktiviraš svoja sredstva i praktično ih stavljaš banci na raspolaganje na određeni period, pri čemu banka tvoj novac koristi za potrebe plasmana kredita i sl. od čega ima zaradu u vidu kamata i slično, od čega jedan dio pripada tebi kroz kamate na štednju. Štednja predstavlja jedan vid kreditiranja banke. U svakom drugom slučaju, tvoj novac na računu je tvoj i od njega ne ostvaruješ nikakvu zaradu od banke, štaviše, plaćaš održavanje računa i različite naknade. Obzirom da nismo banka, ovo je jedan laički komentar na tvoju ideju o holdanju kripta na novčaniku kao vidu štednje."

3 Likes

@Branko_Petrovic
Hvala puno na ovom iscrpnom odgovoru. Sada je sve jasno i razjašnjeno.
Sve najbolje u budućem radu.

Takodje, preporučio bih vam jednu tehničku sugestiju, a to je da implementirate Lightning Network za Bitcoin na vašu mjenjačnicu. Postoji nekoliko open source i potpuno besplatnih aplikacija za primanje uplata putem Lightninga kao što je BTCPay server koje samo treba implementirati na mjenjačnicu, jer transakcije putem blockchain layera postaju dosta skupe.

I sam upravo imam nekoliko stotina dolara u svom Lightning walletu koje bih htio da prodam, a mrzi me da ih sa Lightning-a šaljem na glavni blockchain pa onda plaćam skupu naknadu za slanje i čekam kad će proći potvrda transakcije itd…

U svakom slučaju, dodatna opcija za slanje/primanje BTC-a putem Lightning mreže bi bila odlična alternativa zbog zakrčenosti mempoola, pa da korisnici mogu slobodno birati kako žele da pošalju, jer slanje putem Lightning-a je skoro besplatno i transakcija se ne čeka satima i danima kao putem blockchaina, jer je instantna.

2 Likes

Svaka čast na deda mrazu i poklonima. Upravo sam pročitao vijest i baš me obradovala.

3 Likes

@Donna_Cummings ovo je bila inicijalno tvoja ideja :slight_smile:

2 Likes

Pozdrav,

odradio sam prvu uplatu i sve je korektno, u roku od 24 sata pare su legle na acx racun.

1 Like

Drago nam je da si zadovoljan.

Stojimo na raspolaganju za bilo šta.

1 Like

Svi mi vidimo kako je moćan i funkcionalan ACX :wink:

Tako da, keep it up!

  1. Predlazem da imate automatski “time out” za korisnika koji se logovao na Vasu stranicu, a neaktivan je duze od npr. 60 min.
  2. Transfer KM sa Banke na ACX traje vise od jednog radnog dana (24h+). !!! Za istu uslugu na BCX ako uplatim KM na svoj novcanik prije 14h, svoja sredstva dobijem na BCX do 16h. To nije slucaj sa ACX. Mozete li uticati na ove uplate ???
1 Like