Zaboravljeni email

Email koji sam poslao prijatelju par sati nakon što sam čuo za Bitcoin, April 2013.

Ne zamjerite na “jeziku” jer sam pisao dugogodisnjem prijatelju, koji naravno i dan danas nema ni 100sats.

Cilj ovog posta nije da bi se ja hvalio da sam kopao 2013, već zbog vas novih da vidite koliko malo je vremena prošlo od kako se ovo dešavalo, tj. pogledajte razliku cijena Bitcoina tad i sad i zaključite sami da li se isplati čekati.

Food for your tought

Šalje: Rux <*****c@gmail.com>
Date: ned, 14. tra 2013. 14:15
Subject: BitCoin
To: Ad*** Ka*** <*****@gmail.com>

E jesi cuo za ovu stvar? (da ne bi mislio da je neki virus.)

Nova decentralizovana virtuelna valuta, codename BitCoin, nju mozes mjenjat u EURE ili u USD, ili obrnuto…

pitas se vjerovatno pa kako kad taj bitcoin nema pokrice… zapitaj se malo bolje, USD dolar nema pokrice od 1970 godine… a ni euro :smiley:

cijela stvar je u POTRAŽNJI :smiley:

U startu, prije 3 godine cijena 1 BTC je bila 5 $,… 13.marta ove godine skocio na 100 EURA po jednom bitcoin-u, ljudi koji su tad kupili jeftino zaradili su bruka para…

trenutno se pojavljuju i stranice na kojima mozes kupit stvari sa bitcoin-om…

na ovaj skok ove valute zaduzeni su mnogi ljudi kojima ovo paše, DECENTRALIZOVANA VALUTA, sto znaci vlade ne mogu pratiti njene transakcije… a tu su najvise ulozili mafija, narko bossovi i ostatak svijeta koji su za to da se stvori jedna valuta u svijetu… a gdje ima potraznje ima i valute :smiley:

Caka je u tome sto mozes igrati se brokera, kupis 1 btc jeftinije i prodas kad mu skoci cijena… tj zamjenes za eure… ali to je vec druga prica

a drugi fazon, koji je i jedini nacin da se dobije 1 BitCoin… je MINING tj. Rudarenje… sklapanje blokova pomocu hash algoritma kako bi se proizveo 1 blok od 25 BITCOINS…isto kao kad se kopa zlato treba energiju ulozit, tako i u ovom slucaju treba uloziti struje i GPU-a…pogledaj video na youtube sta likovi rade koliko gpu’s u jednoj sobi lol :smiley:

da bi radio sam te bitcoine treba ti pun q vremena i kompova…zato postoje POOL (kao bazeni :stuck_out_tongue: ) u kom radi puuuun q ljudi sa svojim gpu i pri tom konstantno dobivas frakcije BTC-a tipa ono 0.034433

od kompa ti treba cpu najslabiji, tako i ploca i ram 256MB, samo da ima pci-ex slot x16 i DOBRA napojna koja se nece znojiti jer ce GPU biti na 100% 24/7 :smiley:

gpu radi sve… i to samo ATi AMD HD serije… nvidia ovdje pusi jer ima napredniju gpu tehnilogiju koja bas i ne radi dobro sa simple instrukcijama, dok ATi tu dominira…

u biti caka je koliko ulozis vratices kroz 3-4 mjeseca.

ja imam ukljucene dvije kartice, caka je samo koliko kartica moze HASHa izvrtiti po sekundi u ovom slucaju MHash/s

Ati 6870 radi kad se malo overclocka blizu 300 MHash/s

Ati 6770 ova daje oko 150 Mhash/s

Ukupno na moj acc se radi oko 450 MHash/s to je cirka neki 0.80 od BITCOIN-a ili kad je cijena bitcoina malo visa, cirka 100 dolara mjesecno.

prije kad je dificulty bio laksi, mogao si sa 300 MHash/s napraviti 1 Bitcoin dnevno, ali bio jeftiniji pa zato… ovo raste linearno i ima samo 21.000.000 Bitcoina-a za izrudariti… neki su izracunali da bi se to vrtilo do 2050 godine ako je vjerovat.

http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator

tu ti je kalkulaor, koji stalno preuzima trenutnu cijenu 1 BITCOINA

https://mtgox.com/

glavna mjenjacnica, koja drzi 80% bitcoin trzista, tu imas cijene bitcoina koje skacu i padaju stalno kao berza :smiley:

Dalje se snadji sam ako sta zapne javi :smiley:

EDIT: u pm pa napisao sam lektiru…

Hehe ako je ostalo na mtgoxu nema od tog nista :smiley:

1 Like

Niste bili svjesni u sta ste se uvalili :smiley:

1 Like