Tema bez kraja :)

Tema u kojoj će se raspravljati kako šta i gdje… navalite :slight_smile:

Došao je dan korekcije… kako se osjećamo?

Kako sam slutio da će ova sad korekcija biti jaka… baš i nije bila takva, štaviše izgleda da se tržište okreće ka gore…

živi bili pa vidjeli :slight_smile:

1 Like

Coinabase…

Jedan od gorih servisa. Ne savjetujem nikako a evo i zasto :

  1. Podrska za korisnike ravna 0
  2. Preveliki fees - 4% kad se placa sa kartice, 1.49% kad se uplacuje direktno sa bankovnog racuna.

Probao i jednu i drugu opciju da testiram. Prvi pokusaj uplate sa kartice nakon par minuta bez ikakvog razloga ponisten. Drugi pokusaj uspio stim da zakace dodatnih $4 fee, koji nisu naveli. Sto se tice placanja crypto sa bankovnog, skinu ti novac a coini se cekaju cijelu sedmicu i tek nakon toga se prikazu na tvom Coinbase nalogu.

  1. Cijena BTC ili ETH je uvijek veca za par dolara nego sto je trenutno na ostalim servisima jer se direktno coini kupuju od njih i uvijek je cijena podignuta par dolara od stvarne.
    Bolje je koristiti platformu GDAX (u njihovom vlasnistvu) za trgovanje crypto valutama jer se moze podesiti buy/sell limit i nema fees.
2 Likes

BTW cestitke za ovaj sajt/ideju. Trebalo je ovako nesto na nasim prostorima.
Svaka vast :slight_smile:

1 Like

Hvala na čestitkama, jer to je baš razlog zašto sam ovo započeo… postojao je jedan stari post na klix forumu o BTC-u i to je to… a ništa konkretno na našim prostorima.

Ova korekcija cijena i nije loša, šansa da se priključe novi ljudi koji misle da su zakasnili ili slično :wink:

2 Likes

Super super, korak po korak:) Odlicna ideja da se svi skupimo ovde, kupimo karte i upadnemo u ovaj crypto voz do Mjeseca :wink:

Korekcija je bila ocekivana i kao sto kazes “zdrava” je. Neka sve dodje na svoje pa opet lagano

1 Like

Kako znate da je korekcija?

Ne bi da budem partibrejker ali ja mislim da je ovo tržište balon…

pa za ocekivati je da se desi pad cijene, prevelik je porast bio.

ovo nije prva ni zadnja korekcija cijene, koja je prema nekima namjerno izazvana, kako bi se zaradilo na ovom padu, sto je sasvim normalno u svijetu berzi.

neki su tu da zarade od pada cijena

Razumijem, korekcije cijena su najnormalnija stvar ali fazon je u tome što je čitavo tržište poraslo sa 25 milijardi na preko 100 milijardi dolara za samo tri mjeseca. Dosta projekata nema nikakav funkcionalan proizvod a ipak u njih se ulažu milioni. Pogledaj ovo ludilo sa ICO gdje BAT uzme 30mil$ za pola minute ili Bancor sad 150mil$, toliki novac uložen u nešto što bi tek trebalo da proradi ako sve bude u najboljem redu. To je nenormalno jer ipak za razliku od tradicionalnih tržišta ( dionice, obveznice) ne može se donijeti valjana procjena o vrijednosti neke kriptovalute ako je jedini osnov za procjenu njen whitepaper ili sama zamisao.

Previše se špekuliše i zato je samo pitanje vremena kada će balon pući što samo po sebi ni ne mora biti loše dugoročno gledano ( američko tržište dionica je imalo najveći bull market u historiji poslije zadnje finansijske krize) ali kada pukne opet će biti ljudi koji će misliti da se radi samo o korekciji.

1 Like

to stoji sto govoris, ali shvati da 1,1% ljudi koristi cryptos… normalno je da ce oscilacije biti ogromne

Pa bas u tome i jeste poenta. U tome sto se ogroman novac ulaze u nesto sto koristi samo 1% ljudi.

eksponencijalni rast…

1 Like

btw. kad već pričamo o padu cijena je li iko od vas ikada shortao?

svakako :smile:

ja sam na vrhu btc i eth prodao, sreca

a ne , mislim na shortanje gdje posuđuješ kriptovalutu ( dionicu, obveznicu na drugim tržištima) od svoje mjenjačnice i očekuješ pad cijene… margin trading. dobro dođe kad su korekcije…

A to, vjeruj da nisam ljubitelj margin trade.

A posudjivanje sam radio par puta na poloniex, pa cuj dobro si me napomenuo

Nisam ni ja, margin trade/shorting je najriskantniji mogući tip investiranja.
Dosta je regulisano na tradicionalnim berzama a u nekim zemljama i potpuno zabranjeno.

Shorting najviše koriste institucionalni investitori poput hedge fondova ( od tud i naziv hedge ; hedging - pokrivanje) gdje kupe jednu dionicu i u isto vrijeme investiraju i da će rasti i da će padati te tako smanje rizik. Ali ti likovi imaju IQ 140.

1 Like

Zasto mislimo da je korekcija?
Licno mislim da smo jos uvijek u baby stage-u sa crypto. Dolaze smart contracti, ethereum osniva alijansu sa 83 najjace kompanije, najveca kineska mjenjacnica ubacuje ETH na berzu, pola azije se budi i okrece prema crypto, australija ukida dupli porez na crypto itd itd. Mislim da su mnoge jos korekcije pred nama jer smo u pocetnickoj fazi sa crypto, i ne moze sve da bude odma sutra. Nema razloga da takva ideja decentralizacije i samo kontrole nad svojim sredstvima ne opstane.
Pogoto me zanima Ethereum i Vitalik genije sa svojim izvanzemaljskim idejama u vezi smart contracts, i sve vise i vise kompanija se interesuje za smart contracts jer se moze ubaciti u bilo kakav sistem. Tako da nije samo u vezi toga da samo 1% koristi crypto, mnoge vaznije stvari se “kuhaju” u pozadini (govoreci za Ether).

1 Like

Da se razumijemo, i ja smatram da je ovaj pad cijena bio korekcija ali to ne znaci da kripto tržište nije balon. Tržišna kapitalizacija je uvećana dvadesetak puta od januara 2017.

1 Like

Meni je to isto malo čudno,ali kad se bolje razmisli… količina novca koja je uvedena u zadnjih 6.mjeseci je strašna, ali isto tako (bar kako ja shvatam) ovo tržite kripto valuta je baš mlado tržište, gdje je normalno da bude i ovoliko povećanje cijena.

Ovakvo nešto se neće vidjeti na već ustanovljenim tržištima.

Jer morate shvatiti, u mom primjeru… trubim ljudima 6 godina o kripto valutama, niko ne želi da me čuje… šta se desilo kad je Bitcoin prešao 1000€ … te iste osobe su mi došle i rekle uh daj mi 1 BTC, kud nisam prije… a zamisli sad šta je takvih, a u takvima se obično nađe neki milioner koji ne razmišlja glavom već samo krene kupovati.

Čovjekova psiha je takva da ne želi da “uleće” u nešto dok ne vidim da svi idu tu… a tad obično bude i kasno :slight_smile:

EDIT: ispravio sam početak ove teme, jer jako je fina a svaki put vučemo vodu na coinbase, kojeg niko ne voli :slight_smile:

2 Likes

U zadnjih pola godine se desava

  1. Ulazak institucionalnih investitora ( banke, investicioni fondovi, VC)
  2. Potraznja iz azijskih zemalja
  3. Ulazak neiskusnih ljudi zeljnih brze i lahke zarade

Ovakav tempo i intenzitet upumpavanja novca nece moci zauvijek trajati, doci ce do toga da jednostavno vise nema nikoga na strani potražnje a onda cijena pada.

Ono sto nas zanima jeste kada ce to biti. S jedne strane smo jos u early adopters fazi a s druge imamo ogroman rast pa to djeluje zbunjujuce.

Nadam se samo da cemo dobro omastiti brk prije bilo kakvih ozbiljnijih padova. :slight_smile:

1 Like