Tehnologija decentralizacije mijenja lice video stream industrije

Malo je stvari imalo ovako brz rast popularnosti i implementaciju u proteklih par godina kao sto je imala blockchain tehnologija. Zapanjujuci dolazak na vlast su propratili usponi i padovi, sigurno, ali je porast platformi koji ga koriste nevjerovatan.

Ono sto je zapocelo kao jedan API (Aplication Programming Interface) 2012. godine je poraslo na 50 do juna 2017. Od Jula 2013, Bitcoin API-i su porasli sa 50 API-a na nevjerovatnih 350 API-a, sto predstavlja nevjerovatan godisnji rast od 63%.

Blockhain tehnologija takodje raste u smislu raznovrsnosti, iako je najpoznatija kroz cryptovalute kao sto su Bitcoin i Etherum, blockchain tehnologija se koristi za kreiranje platformi za svakodnevnu upotrebu. Kompanije koriste ovu tehnologiju za pokretanje platformi za kreiranje sadrzaja kao i za trziste aplikacija za software.

Sve ovo je uslijed blockchain-ove centralne odlike-decentralizacije. Decentralizovana tehnologija u obliku blockchain-a izbacuje suvisnog posrednika i dozvoljava kreatorima i korisnicima da direktno posluju. Rezultat toga su nizi troskovi, otvorena komunikacija i jednostavne transakcije.

Centralizovani centri i kontrola monetizacije

Centralizacija novca uvijek koristi onima koji imaju kontrolu nad zalihama. Ne morate puno traziti, savrsen primjer za ovo su komunisticki rezim bivseg Sovjetskog Saveza ili danasnja Sjeverna Koreja. Ili, ako cemo malo tacnije, primjer Federalne Rezerve Sjedinjenih Americkih Drzava.

U privatnom sektoru, centralizacija skodi kreatorima i korisnicima podjednako. Na primjer, u industriji softverskih aplikacija, da bi registrovao aplikaciju na Google Play, developer mora platiti jednokratnu naknadu od $25, dok Apple developer placa $99 godisnje. Microsoft se nalazi negdje na sredini i naplacuje od $12 do $99, zavisno od vrste naloga.

Uzmite industriju za “dijeljenje voznje”(ride-sharing). Jednostavan pregled Uber-a na Glassdoor-u ili Indeed-u vam otkriva da su Uber vozaci cesto nezadovoljni. Cijena goriva, habanje automobila (unutra i spolja), i mukotrpan posao licnog taksiste ne opravdavaju platu, narocito nakon poreza koji placaju pausalno nakon sto Uber uzme svoj dio.

U video streaming industriji, “plate” kreatora sadrzaja pada u sijenku naspram centralizovanih sajtova kao sto su Amazon Prime, Netflix i Youtube. Sva tri sajta, u vlasnistvu Fortune 500 kompanija, kreatorima sadrzaja daju mrvice od ukupnog prihoda koji generisu.

U slucaju YouTube-a, jedna studija procijenjuje da Google uzima skoro trecinu prohoda od oglasa od svakog kreatora sadrzaja-pod uslovom da je kreator ucesnik u oglasavanju. Cak i smanjenje od 10% u tom iznosu, profiti kreatora bi se znacajno uvecali.

Efekat decentralizacije blockchain tehnologije moze u potpunosti da promijeni pomenutu industrija i da stvori konkurentne uslove za kreatore i korisnike zajedno. Uklanjanjem centralizovanih centara, kreatori i korisnici se mogu direktno povezati.

Na primjer, u industriji video streaming-a, kompanije kao sto je Stream.space, koriste tehnologiju blockchain-a za kreiranje decentralizovanih sistema za skladistenje podataka i blockchain-e da kreiraju platformu za dijeljenje video snimaka. Filmski proizvodjaci i video producenti su u mogucnosti da odrede cijenu za svoj rad, i kada se nadju na otvorenom trzistu, korisnici im placaju direktno.

Ne postoji posrednik-razmijena se odvija iskljucivo na bazi ponude i potraznje. Filmski proizvodjaci imaju korist od mogucnosti kontrole distribucije i odredjivanja cijene, dok korisnici dobijaju jedinstven zadrzaj i dijele direktne preporuke na materijal koju su kupili.

Centralizovani centri i kontrola sadrzaja

Centralizacija takodje dovodi do cenzure i sputava slobodu izdavaca i kreatora sadrzaja. U navedenim primjerima industrija, kreatori aplikacija su na milosti centralizovanih trzista. Apple, Google, Microsoft imaju pravo da obiju registraciju bilo kog developera kog smatraju nepodobnim.

Iako je to, svakako, njihovo pravo, to cesto dovodi do gusenja pocetnika i rezultira u teskim trzistima, u kojima poznati kreatori aplikacija dominiraju scenom. U slucaju online video streaming industrije, kompanije kao Amazon, Netflix i Google, imaju izbor da objavljuju sadrzaj koji zele. Kao takav, svaki materijal koji ne odgovara ciljevima kompanije se uklanja.

Sto se tice monetarnih prilika, odgovor na resavanje kontrole sadrzaja je da se decentralizuju kanali za distribuciju sadrzaja. Decentralizacija sadrzaja na blockchain platformi za stream-ovanje videa imogucuje kreatorima da objavljuju ono sto izaberu, a da ne moraju da se prilagodjavaju horovima centralizovanih autoriteta.

Ukratko, kreatori sadrzaja i korisnici samo mogu imati korist od decentralizacije koju blockchain tehnologija pruza. Kompanije poput Stream.space, kreatorima daju platformu na kojoj oni mogu da objave i distribuiraju sta god zele, a korisnicima mogucnost da gledaju sta oni zele. Ljudi uskoro nece morati da se zale da “na Netflixu nema nista dobro” jer blockchain tehnologija ce im omoguciti da stream-aju po zelji.


Preuzeto i prilagodjeno.
Source: Decentralized Technology is Revamping the Video Streaming Industry - via NewsBTC

4 Likes

bravo @eBunny

pokazivanje cinjenica kao sto je upotreba blockchain tehnologije…