Startovanje

Pozdrav svima. Sve pohvale za stranicu, jako koristan I potreban projekat :+1::+1:

Zelim da zapocnem rudarenje. Imam budzet od 2000KM. Sta biste mi vi iskusni rudari savjetovali da uradim? Kakvi su vasi poceci bili?

PS: imam minimalno znanje o upravljanju I postavljanju grafickih za mining, iskustvo nikakvo. Ako imate pitanja za mene, slobodno pitajte

2 Likes

Poơto nisi upućen u rudarenje, preporučio bi ti da kupiơ za te novce direktno Bitcoin ili neku drugu kripto valutu

2 Likes

Obrazlozenje molim vas

Jako jednostavno, ako ne znas sta radis kada rudaris
mozes lagano da ne profitiras i da na kraju ti ostane hardware koji ces podijeliti po komsiluku kroz godinu dvije.

Kada kupis kripto valutu direktno, tvoj jedini problem će biti da ne isplaćujeơ kada idu gore


Svakako ti preporučujem oboje, ali dobro se opremi znanjem i iskustvom kad je rudarenje u pitanju.

1 Like

Mislim da ne bi trebalo covjeka odmah gruh u mozak, jer rudarenje nije bas tako strasno i komplikovano koliko se cini. Bez obzira sto imas minimalno znanje za postavljanje grafickih, sve se mozes dogovoriti sa prodavcima te opreme. Znace urade ti setup od A do Z i nemas sta da brines. Kroz rad ces uciti i nauciti kao i vecina nas.

Jedino ovaj limit od 2k marki je hmmmm. Dario (B.I.O.S. Servis) ce ti najbolje reci sta ti moze ponuditi za te novce.

Sa majnanjem imas vise manje neku sigurnost, prinosi stalno crypto valutu (naravno moras pratiti koja je isplatna za tvoj hardware). Mozes i kupiti neku crypto valutu, pa ocekivati porast cijene. Uglavnom i jedno i drugo imaju rizike, prednosti i mane.

Ali dosao si na najbolje mjesto za informisanje :slight_smile: Znaci, krenuo si pravim putem.

LP i sretno

1 Like

Mozda sam samo realan vise nego sto treba, ali neki dan sam imao situaciju gdje covjek kupio 4 riga i ne zna sta da radi sa njima
 iako je pun volje da uci, ne moze se preko noci nauciti takvo nesto

zato sam mu i rekao, pola u rudarenje, pola direktna kupovina
 tako ćeơ biti u oba svijeta i vremenom ces pohvatati sve bitno.

Sorry ako sam zvucao negativno, stvarno to nije bio cilj :slight_smile:

1 Like

Slazem se u potpunosti, nema nista preko noci, zbog tog sam pomenuo Daria, ako se ne varam, on radi kompletan setup uz dogovor (hardware+software), sve sto trebas znati je upaliti PC. Dok ta majning masina radi, ucis, izucavas i td.

Alminko, rux (crypto.ba) ti je inace dobar covjek, ljudina, samo ga sada Dash mn prenosi hvataju :stuck_out_tongue:

1 Like

svakako, javi se naơem oficijelnom hardware čovjeku @B.I.O.S

on ti moĆŸe organizovati sve da ti dođe kući i samo da uĆĄtekaĆĄ u struju, daĆĄ interneta maĆĄini
i kopanje kreće.

Moj ti je savjet malo procitaj, uzmi pet dana vremena, informisi se. Iskreno ja sam poceo citati i drugi dan uzeo rig, donio kuci veze nisam imao. Stajao je 3 dana i pokrenuo sam prvi majner, naravno pomogli su clanovi ovdje. Dva mjeseca sam u ovome, isplatio sam pola riga. Moj ti je savjet samo citaj i to je to.

2 Likes

Za 2000KM ides na rx570 kartice. Relativno jeftine a rade posao. Opet to je malo para u startu jer trebas pripremiti rig j startu za minimum 4 kartice. I sa rx 570 tesko ces vise od jedne uzeti ako planiras u veci rig. Ako ides samo za 2K maraka onda bi se mogle i 2 napraviti sa time da ti ostane rig sa 2 ili 3 kartice tjs. Da uzmes slabiju plocu i napojnu (jeftinije komponente). Idealan start po mom misljenju je oko 5000KM. Tu mozes vec da se razmases i da biras fin rig. Istrazi malo prije ulaganja, imas izbor izmedju amd i nvidija kartica. Amd su trenutno isplativije medjutim cijena zec ( novcica koji ja kopam sa nvidijom licno) ce ici znacakno gore tako da se moze ocekivati ekstra dobar profit i od nvidija. Nije mining strasan previse, male su sanse da ne zaradis nista. Do sada nikome od mojih musterija se to nije desilo :slight_smile:

2 Likes

Vidim da imate dosta iskustva sto se tice rigova, a da ne otvaram novu temu. Koje bi ste kartice preporucili od Nvidia za mining rig od nekih 6 kartica. Imam rig spreman samo da stavim kartice, trenutno sam u potraznji. Interesuje me omjer ulozeno / dobijeno. Isplati li se ici na 1070ti ili 1080, da li je razlika na osnovu 1070 zaista isplativa
 Inace, bio sam fokusiran do sad samo na AMD stranu, tako da zaista nisam nesto previse istrazivao oko Nvidia.

1070ka obicna je trrnutno best buy sto se nvidija tice. Jeftinija je izlaskom ti verzije i nije puno slabija a razlike u cijeni idu i do 200KM po komadu.

Zelim da vam se zahvalim za savjete i podrsku koju ste mi pruzili na pocetku. Moram da vam se pohvalim da sam napravio rig. Zadovoljan sam kako je ispalo. Fino grije moram priznati. Drzim ga u svojoj sobi, grijanje sam ugasio i spavam sa odskrinutim prozorom i opet toplo :smiley:

Svako dobro Bosno i Hercegovino :smiley:

4 Likes