Sta je crypto novcanik?

Princip rada crypto novcanika

Kritpovalutni novcanik je sigurnosni digitalni novcanik koji se koristi za skladistenje, slanje i primanje digitalnih valuta kao sto je Bitcoin. Vecina “novcica” imaju zvanicni novcanik ili nekoliko, zvanicno preporucenih, novcanika od trecih lica. Da biste koristili kriptovalute potrebno je da koristiti kruptovalutni novcanik.

Kako funkcionise kritpo novcanik?

Sama kriptovaluta se ne “skladisti” u novcaniku. Umjesto toga, privatni kljuc (digitalni sigurnosni kljuc poznat samo vama i vasem novcaniku) se tu cuva koji prikazuje vlasnistvo nad javnim kljucem (javni digitalni kod povezan sa odredjenom sumom valute). Dakle, vas novcanik cuva vase privatne i javne kljuceve, dozvoljava vam da saljete i primate “novcice” i takodje sluzi kao licna knjiga transakcija.

Koji novcanik da koristite?

Tipicno se preporucuje da koristite zvanicni (ili zvanicno odobren) novcanik za bilo koji “novcic”.
Dakle, za Bitcoin se preporucuje Bitcoin Core Wallet, za Litecoin Litecoin-QT i za Ethereum Ethereum Wallet ili MyEtherWallet.

Postoje i univerzalni novcanici koji se mogu koristiti, kao sto je HolyTransaction (jedan primjer, ako ne i najpopularniji).

Takodje u korisni i offline novcanici kao TREZOR (oni su dobri za dugorocno skladistenje “novcica”).

Ako ste novajlija u kriptovalutama, onda:

  • Preuzmite zvanicni (ili zvanicno odobren) novcanik sa zvanicne web stranice.
  • Prijavite se za uslugu kao sto je Coinbase (koja rukuje sa novcanikom i mijenjacnicom sa jednim nalogom)
  • Ili koristite univerzalni novcanik, kao sto je gore navedeno.

Ako znate sta radite, zapravo postoji sirok spektar razlicitih novcanika koje mozete da izaberete, a koji imaju razne prednosti i mane.

VAZNO: Neki software-i koji se nude kao novcanici, zapravo mogu biti malware koji pokusava da iskoristi pojedince koji zele da preuzmu i instaliraju nezvanicni software sa interneta. Nikada ne vjerujte software-u za rudarenje ili novcanike koji dolaze od izvora koji vam nije poznat i od povjerenja.

VAZNO: Nikada ne delite lozinku za novcanik ili privatni kljuc i nigdje ne unosite te podatke (osim ako ne pristupate svom novcaniku preko privatnog kljuca i lozinke). Da biste poslali i primili “novcice” potrebno je samo podijeliti javnu adresu novcanika (vas “javni kljuc”).

Osnove kripto novcanika na primjeru Bitcoin novcanika.

Da li su kripto novcanici sigurni?

Kripto novcanici su pravljeni da budu sigurni, ali koliko je siguran se razlikuje od novcanika do novcanika. Generalno, kao vasa korisnicka imena i lozinke, sigurnost vaseg novcanika proizilazi iz vasih sigurnosnih praksi. Preporucuje se da ne drzite vise “novcica” nego sto vam je potrebno u datom trenutku u jednom novcaniku koji cesto koristite. Koristite Google Authenticator za dodatni sloj zastite, sifrujte (encrypt) vas novcanik i samo koristite sluzbene (ili sluzbeno odobrene) novcanike. Takodje mozete koristiti transakcije sa vise potpisa (multisig transactions).

Pametno je napraviti rezervne kopije novcanika i privatnih kljuceva a zatim ih sifrovati. Najmanje jedna rezervna kopija treba da bude na CD-u ili Flash Drive-u, da bi ste bili sigurni da imate “tvrdu kopiju” pri ruci. Ako izgubite vas novcanik ili kljuceve, onda gubite sve valute koje su vezane za njih.

Savjet: Ne drzite vise valuta u vasem digitalnom novcaniku, vise nego sto biste drzali novca u stvarnom novcaniku.

Jesu li Bitcoin novcanici anonimni?

Odgovor je isti kao i odgovor na pitanje da li su kriptovalute anonimne ili ne. Kriptovalute su “pseudonimne”. Zbog otvorenog koda i javne prirode transakcija, postoje mali dijelovi javnih podataka koji se mogu koristiti da se dodje do necijeg identiteta (u teoriji). Za vecinu nas, odgovor bi bio “Veoma blizu punog anonimiteta”.

Tipovi novcanika

Postoji nekoliko razlicitih vrsta novcanika koje mozete koristiti, ukljucujuci online, offline, mobilne, hardware, desktop ili papirne. Svaka “vrsta” odnosi se na koji tip medija se novcanik cuva i da li se podaci cuvaju online ili ne. Neki novcanici nude vise nacina pristupa- na primer, Bitcoin Wallet je desktop aplikacija ali postoji i mobilna aplikacija.

Na brzinu cemo preci razlicite vrste kripto novcanika:

  • Desktop novcanik: Najcesca vrsta novcanika. Tipicno je to aplikacija koja se direktno konektuje sa klijentom “novcica”

  • Mobilni novcanik: Novcanik koji se pokrece iz aplikacija za pametne telefone.

  • Online novcanik: Online novcanik je novcanik baziran na web stranici. Ne preuzimate nikakve aplikacije, jer se podaci cuvaju na stvarnom ili virtuelnom serveru. Pojedini online novcanici su hibridni novcanici koji omogucava sifrovanje privatnih podataka prije slanja na online server.

  • Hardware novcanik: Namjenski hardware koji je posebno pravljen za skladistenje i osiguravanje kriptovaluta. To ukljucuje USB uredjaje. Ovi uredjaji se mogu povezati sa internetom da bi se obavljale transakcije i da bi se pribavili podaci i onda se moze raskaciti sa mreze zbog transporta i sigurnosti.

  • Papirni novcanik: Mozete odstampati QR kod i za javni i za privatni kljuc. Ovo vam omogucava da trosite i primate digitalnu valutu koristeci papirni novcanik. Sa ovom opcijom, u potpunosti mozete izbjeci cuvanje digitalnih podataka o vasoj valuti.

SAVJET: Termin “vruci novcanik” opisuje novcanik povezan sa internetom. Izraz “hladan novcanik” popisuje novcanik koji nije povezan sa internetom (na primjer, hardware-ski novcanik koji je iskljucen i nalazi se u sefu). Kada su kriptovalute u “hladnom skladistu” to znaci da se drze offline u “hladnom novcaniku”. Valute koje zelite da koristite kao gotovinu bi trebale da budu u vrucim novcanicima, a finansije koje zelite da cuvate na duzi period se najbolje cuvaju u “hladnom skladistu” u offline novcaniku.

Video o razlicitim vrstama novcanika

VAZNO: Zapamtite da sa bilo kojim novcanikom, ako izgubite vase privatne kljuceve, onda gubite i vas novac. To vazi za papirne, hardware i bilo koju drugu vrstu novcanika. Razlog zbog kog ste izgubili vase kljuceve nije vazan; ne postoji nacin da vratite vase kriptovalute bez njih.

9 Likes

Wow :slight_smile:

jako jako dobro objasnjeno, svaka cast i hvala ti sto mi pomazes na svakom frontu

3 Likes

Ako još nemate novčanik, za mene jedan od najboljih je :

1 Like