Sparkasse sluzbena zabiljeska kupovina kripto valuta

Poz svima,

Dobio sam poziv od banke Sparkasse da ispunim sluzbenu zabiljesku vezani za kupovinu kriptovaluta, Binance/Kraken… Uglavnom sam uplacivao povremeno po 100-200 Eur max kad mi je potrebno da placam neke usluge tipa freelancere itd koji nemaju druge nacine primanja uplata tipa Paypal ili jednostavno preferiraju crypto. Traze informacije na cije ime je registrovan racun, i razlog kupovine virtualnih valuta. Ne zaradjujem od drzanja, ne investiram znaci glavna svrha su placanja.

Ovo mi se desilo prvi put pa da li je neko imao slicnu situaciju?

1 Like

Zakon o sprečavanju pranja novca i bla bla Sl. novine bih 13/24 čl.15 stav 1 tačke b i e, i sve je jasno.
Član 15.
(Podaci koji se prikupljaju prilikom mjera identifikacije i praćenja )

(1) Obveznik iz člana 5. ovog zakona prilikom obavljanja mjera identifikacije i praćenja iz člana 11. ovog zakona prikuplja sljedeće podatke:

a) za fizička lica: ime i prezime, prebivalište, dan, mjesec i godina rođenja, jedinstveni matični broj ili drugi lični identifikacioni broj klijenta, naziv i broj identifikacione isprave, naziv i državu izdavaoca, te državljanstvo;

b) za fizičko lice kojem je namijenjena transakcija: ime i prezime, prebivalište, te podatak o jedinstvenom matičnom broju fizičkog lica ili drugi lični identifikacioni broj klijenta ako mu je taj podatak dostupan;

1 Like

Interesantno je da Zakon obavezuje i fizička lica posrednike da provode identifikaciju pošiljaoca/primaoca, mada ne propisuje za iste i kaznene odredbe. Implementacija za fizička lica je problematična glede Zakona o zaštiti ličnih podataka. Ovo može biti problematično za escrow koji se realizuje na ovom forumu.

1 Like

Predviđena je kazna 20k do 80k BAM po čl.100 stav 2. pod d)
… (2) Novčanom kaznom u iznosu od 20.000 KM do 80.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice ili lice koje obavlja profesionalne djelatnosti iz člana 5. ovog zakona ako:

a) ne sačini analizu rizika u skladu s članom 10. stav (1) ovog zakona;

b) ne preduzme mjere identifikacije i praćenja klijenta u skladu s čl. 11. i 12. ovog zakona;

c) ne provjeri identitet klijenta i stvarnog vlasnika u vremenu propisanom članom 14. st. (1), (2) i (3) ovog zakona;

d) ne pribavi podatke za identifikaciju u skladu s odredbama člana 15. ovog zakona ili ne odredi i utvrdi identitet na način i u slučajevima propisanim čl. 16, 17, 18, 19. i 20. ovog zakona;
…itd…

I veoma se lako i uredno završava posao za zaštitom ličnih podataka u AZLP. Bitno je par kilogram apapira tona pečata i svi su zaštićeni. I naravno edukacija koja se plaća.

1 Like

Na šta misliš konkretno, uzmite u obzir da je escrow na foruku besplatan, te da posredništvo koje ja radim je u cilju eliminisanja kriminalnih radnji u samom lićnom trgovanju kripto valuta.

Ako ja nemam profit od escrowa, te zahtjevam da korisnici koriste banke za transfer, ne vidim kako bi to bio problem za escrow (mada ne bi me čudilo ništa)

3 Likes

Moze biti problematicno samo ako kao svrhu uplate napises da kupujes kriptovalute :smiley: kada uplacujes nekome novac unutar svoje drzave ne placa se porez jer je taj novac vec oporezovan, isto je kao da ja uplatim svojoj familiji novac u Tešnju ili kupim preko escrowa ide uplata novca na racun unutar jedne drzave

1 Like

Bez obzira na svu dobru volju i odricanje od profita, u slučaju da se naknadno ispostavi da je kripto koji prenesen preko escrow walleta problematičan (tj. prljava imovina), onda onaj ko je nudio escrow uslugu može biti optužen za omogućavanje pranja novca ili u najmanju ruku za propuštanje provođenja aktivnosti na sprječavanju pranja novca. Bankovni transfer (koji podliježe AML provjerama) je samo jedna strana te transakcije, a ovim zakonom se pokušava uredovati i praćenje druge strane transakcije (kripto transfera).

1 Like

Nema sta dobro objasnjeno, ali zar ima potrebe javno pisati na forumu o tome ili je možda stvarno prijateljski savjet privatni chat ruxa i napises mu sta mislis, da ne citaju mnogi koji jedva cekaju kako sto vise love zgrabiti od crypta.

Meni ovo znaci, ali ono sto ja hocu reci, da moji escrow ne idu po sistemu keš u ruke, već DIREKT preko banke, kad mi kupac dostavi uplatnicu, to je jedan od dokaza da je novac cist, a sto se tice kripta, ako je PRLJAV, zna se odakle je došao i na osnovu čega.

a još jedan filter, koji mnogi od vas zaboravljaju, jeste da USDT koji meni se šalje na “čuvanje” ne ide na neke divlje novčanike, već na Binance, koji ima AML sistem odma aktivira ako je USDT “prljav” ili na bilo koji način zakonski neispravno, tako da sam ja RAHAT što se toga tiče.

Naravno, uzmite u obzir gdje živimo, u kakvoj državi, kakvu historiju imam sa “Organom” uprave, ne bi me iznenadilo da me neko optuži za nešto :smiley: Ali opet, razum prevlada, dokazi, činjenice, i najbitnije moja dobra volja da narod Bosne i Hercegovine ne bude izvaran kao što je bilo slučajeva … pištolji su se vadili na razmjeni (kako sam čuo) :open_mouth:

Plus, imam opciju ručne AML provjere, za adresu za koju smatram da je sumnjiva, tako da i na taj način odbijam, mada iskreno, evo logova … sve su to escrow po 100-200$ :smiley: što je meni odlično jer to je znak da ljudi novi uče blockchain tehnologiju