Sklapanje riga

Pozdrav,

Imam u planu da krenem sastavljati rig. Planiram sastavljati Vega rig, sad za sad sam uspio nabaviti jednu karticu, pa bi vremenom dodavao. Do sada nisam imao prilike licno sastavljati rig, pa bi bio jako zahvalan na pomoci.

Interesuje me od koje je vaznosti maticna, ram, itd… Planiram sastaviti rig od 4 kartice. To bi trebalo da moze guratu jedna napojna od 1000W, jel tako ?

Koju maticnu plocu da uzmem ? Koliko rama mi je potrebno da zu masinu ?

Procesor vjerujem da moze najobicni, celeron eventualno pentium.

Hvala, Srdacan pozdrav

Ploca, cpu i ram nisu od kriticne važnosti, ali da nebi imao problema s njima preporucio bi ti btc plocu jer podrzava i do 6 karti, a najmjenjena je za mining(mozda se predomislis pa dodaš jos koju kartu (mozes i razlicite redati nvidia, amd…) ram min 4 gb, i to da rig koristiš samo za mining.
Cpu mozes i celeron staviti

Preporucio bi ti staviti napojnu od 650w evga g2, jer ako bi kasnije 6 karti imao, ubacis u to sve jos jednu istu i mirno spavas, ja sam napravio tu gresku sa. 1000w

Sta cu sve moci nakaciti na tu napojnu, prije nego budem morao ubaciti novu ?

Razmisljao sam mozda, asrock mining ploca, btc ili ova ?

Kad budes četvrtu ubacivao, ubacis i nju. Ako budu sve vega.

Nisi naveo koje karte planiraš? :slight_smile:

U pitanju su Vega 56.

po koliko para nabavljaš te vega 56? trebaš skontat šta ćeš majnat, možda ti se i ne isplati uzimat te vega 56, jer za iste pare možeš uzeti 2 kartice amd rx ili nvida i imati duplo više hash rate od te jedne vega 56…moje mišljenje da te vege ne vrijedi uzimati nego bolje više drugih kartica bilo kojih…

Ma skupo, 1400. Gledam na to, najjace su kartice trenutno na trzistu a vjerujem da cu ih moci koristiti dvije godine. Pa danas na cijeni su rx580 skoro 1000, a nisu toliko nove da tako kazem. Ovako dodam jos nesta love i uzmem karticu da cjepa…

te rx vega 56 i 64 su 41-43 mhs koliko ja znam…isto tako i nvidia 1070 i 1080, ali ti kažem pojedinačno…trebaš vidjeti šta se najisptavije kopa sa njima i za šta ih koriste ovi stariji majneri…ali ti kao početnik drugom početniku kažem da se te kartice ne isplate za početak…bolje ti je naći dvije rx 570 pulse ili nitro od 4 GB i majnati sa tim jer ćeš imati na eth 60 mhs sa edtom biosa na dvije te kartice, ili 50 mhs u najgorem slučaju što je više u odnosu na tu vegu i jeftinije za 30%…to je moje mišljenje, bolje više drugih kartica u odnosu na vega, jer dobijaš duplo veći hash za manje para sa dvije rx570 od 4 GB

te rxice su koliko ja znam najprofitabilije za eth, koji ce u toku godine preci u PoS. Vega su jake za mnoge coine. Sto se tice nvidie ne znam kakve su, tako da tu komentarisati ne mogu. Mislim upravu si, dobio bi jaci MH/s s dvije manje kartice, ali koliko dugo bi to trajalo.

i to je nebitno što će preći u POS, eth classic neće kao ni novi eth zero, majnat se može bilo šta drugo i konvertovat u eth ili šta već, ne majna više niko bitcoin karticama ali sve što namajnaš možeš kovertovati u btc…
prvo skontaj šta ćeš majnat, pa uzmi kartice u skladu sa tim…i da je najbolji omjer uloženo dobijeno…

ja imam RX570 od 8 GB nitro+ i prebacit ću se na majnanje eth classica pa to kasnije konvertovat u eth (i opet dođem na isto u parama ko da majnam eth) jer ne mogu da gledam kako sporo kopa 0.2 eth od kako je povećana težina majnanja eth

1 Like

hoces da kazes da je sad bolje kopati ETC i ista profitabilnost nego ETH ?

ako hoćeš da što prije dođeš do crypto valute i da je prodaješ ili konvertuješ u neku drugu svakako da, jer ide brže 1 ETC kao minimalno namajnano za prebacivanje u wallet. Kod eth je 0.2 i otežano je majnanje treba mi 15-20 dana da sa 4 kartice namajna 0.2 ETH

a sto se tice profitabilnosti, sta je isplativije ?

vjerujem da ja kolicinski vise iskopas ETCa, a jel isplativije njega kopati ili ETH ?

Iskopa se vise etc. A bude odprilike isto u parama za sad. Ne mora da znaci ako eth brze raste od etc. Sve zavisi sta hoces u datom trenutku, ako ti treba crypto sto prije za neku razmjenu ili prodaju tada je etc def bolji izbor. Kazem ti da bilo sta mozes majnat i pretvarat u eth.

ma ja gledma na duze staze, ne planiram ga odma prodavati. Nekad tamo na ljeto, dok jos malo skoci. Sada je mnogo pao. Vidjet cu pa mozda jednu masinu prebacim na etc pa nek se polako skuplja, pa do godine prodati. Hvala ti.

http://www.mycryptobuddy.com ovde provjeris sta ti je najisplativije majnati. Trenutno Zcash i bitcoin gold

trenutno rudarim zcash i sa gtx 1070 karticama imam prosjek 475 sola po katrici jedna za 30 sati izrudari 001 zec.

možel se bitcoin gold majnat sa radeon

Naravno, koje imaš grafike. U zadnja tri dana BTG je u prosjeku najisplativiji ali ja ipak kopam ZEC koji je u prosjeku -10% na odnosu BGTa