Savjet u vezi konfiguracije za rudarenje

Pozdrav,

Vec neko vrijeme razmisljam o rudarenju kriptovaluta i s obzirom da imam stari racunar koji nicemu ne sluzi i skuplja prasinu odlucio sam da ga uposlim. Posto mi je ova oblast jos uvijek dosta nepoznata i ne planiram se tim baviti radi profita vec cisto iz hobija, eventualno kao neki dodatni izvor prihoda, ne bih za pocetak da ulazem veca sredstva vec bih pokusao sa postojecom konfiguracijom ako je to moguce a onda bih eventualno slozio neki rig ako bih se odlucio ozbiljnije baviti tim. Ono sto mene interesuje je da li je moguce postaviti neku bolju graficku kartu na ovu konfiguraciju i kako bi to funkcionisalo - za to su mi potrebni vasi savjeti i misljenja.

Konfiguracija je sljedeca:
napajanje: Cooler Master 620W
maticna ploca: Asus P5Q Pro
cpu: Intel E8400
ram: 4gb Kingston DDR2
hdd: 500GB

Ovaj racunar ima neku staru graficku karticu koju bih zamjenio sa ASUS DUAL GTX1070 8GB DDR5. Napajanje ima dva PCIE 6 pinska konektora, jedan bih povezao na karticu a drugi na PCIE Riser. Kriptovaluta koju bih sa tim rudario je Ethereum. Kakva su vasa misljenja o svemu tome? Da li je ta konfiguracija upotrebljiva za pocetak i kakve su mogucnosti nadogradnje vise kartica na tu plocu ako bih eventualno kasnije uzeo i snaznije napajanje?
Hvala svima unaprijed. Lijep pozdrav

Pogledaj ovdje sta se moze cime rudariti

Ja bih ti preporucio idena projekat, tu mores majant ali ti netreba jak kompjuter nego svaki 15 dana radis ajmo rec google recapcha i ako predjes upalis mining to on pa majnas, dobivas 30km mejesecno ali ti mozes raditi 2 pa ti je to oko 50 60 km mjesecno. A zato ti netreba nikakva graficka, idena.io stranica za bolje objasnjene na nasem idena.site Nadamse da sam ti pomogao.

Hvala na odgovorima. Ne znam da li sam bio dovoljno jasan, ono sto mene prvenstveno interesuje je ulazak u taj svijet kripto rudarenja uz minimalna ulaganja kako bih stekao neko iskustvo iz prve ruke da vidim kako to sve funkcionise. Konkretno me interesuje Ethereum. Znaci interesuje me da li ja mogu na ovu postojecu konfiguraciju dodati jednu, eventualno dvije graficke karte ili je potrebno da sklapam sve ispocetka. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi odgovorio neko ko ima konkretno iskustvo sa rudarenjem Ethereum-a.

Nije losa opcija, al moras dugo cekati da bi ti se isplatilo. Kad mjenjas manje vrijednosti uzmu velike provizije.
Mislim da bi osjetio bar nesto, treba bi 3 x gafike od 8gb

Bez namjere da ti razbijem iluzije i ko se bavi majnovanjem etherijuma mogu ti reci da ti je to Sizifov posao sa tom konfiguracijom koju imas. Dzaba ces samo da radis jer da bi imao bilo kakvu isplativost moras da imas min 6G karticu ili 8G. Licno koristim 6x8G kartice i zadnjih dana je uzasno sporo kopanje. Zato nemoj dzaba da pokusavas i bez ljutnje sto ti mozda razbih planove. Pozz

Nakon nekog detaljnijeg istrazivanja odlucio sam ipak da odustanem od toga iz razloga koji ste i vi naveli. Malo sam citao na netu i gledao po youtube-u. Puno ljudi rudari i svi uglavnom imaju te setupe sa minimalno 6 bas nabrijanih grafickih karti a kod nas su takve karte preskupe tako da je to pitanje isplativosti s obzirom da je vrijednost kripto valuta trenutno u padu. Mozda se isplati za nekoga ko vec ima u posjedu taj hardver a sto se tice trenutnog ulaganja u to procjenio sam da je previse rizicno bar za mene jer svaka od tih karti kosta u prosjeku 1500 - 2000 KM. Stekao sam utisak da kako vrijeme vise odmice tako je potreban sve zahtjevniji hardver, onda tu je problem sto ta oblast kod nas jos nije uredjena zakonom, postoje komplikacije oko prodaje i kupovine i naravno ono sto smatram da je najveci problem u upotrebljivosti tih kriptovaluta je prevelika provizija ili (gas fee) kod ethereuma. Razmatrao sam i neke druge opcije i opet se svodi na to da je za sve potreban skup hardver tako da to na kraju ispadne igranka za ljude koji su vec duze vrijeme u tome pa su kroz zaradu uspjeli otplatiti hardver ili bogate koji su spremni na rizik. I dalje cu pratiti sta se desava na kripto sceni jer mi je ta oblast interesantna ali mislim da trenutno nije zgodan trenutak za takvu vrstu investicije - to je neki moj utisak i licno misljenje. Hvala svima.

1 Like