Sajber odjeljenje napustilo MUP RS

2 Likes

Prenosimo cijeli text, koji svakako vrijedi pro─Źitati.

Sedam inspektora Odjeljenja za visokotehnolo┼íki kriminal MUP-a RS napustili su ovu instituciju, jer su bili izlo┼żeni progonu i pritiscima da rade nezakonite poslove. Jednostavnije re─Źeno, tra┼żeno je od njih da svoja znanja i tehnologiju MUP-a RS usmjere protiv politi─Źkih protivnika i kriti─Źara Re┼żima, a da im sajber kriminal bude tek sekundarni posao, ┼íto su oni odbili.

Svih sedam inspektora napustilo je MUP RS po─Źetkom septembra, a po─Źetkom avgusta su zatra┼żili raskid radnog odnosa.

Njihovim odlaskom, MUP RS je obezglavljen, jer je pomenuto Odjeljenje nosilo ─Źak 90 posto me─Ĺunarodne me─Ĺupolicijske razmjene.

Najve─çi progonitelj pomenutih inspektora bio je Vlado Jovani─ç, visoki funkcioner MUP-a RS, koji nije mogao podnijeti uspjehe Odjeljenja u borbi protiv sajber-kriminala; A ti uspjesi bili su izvanredni. Dovoljno je pomenuti akciju ÔÇťPortrojalÔÇŁ, koja je trajala dvije godine i u kojoj su pripadnici Odjeljenja (sedam klju─Źnih inspektora) sara─Ĺivali sa policijama dvadesetak zemalja svijeta; potom akciju ÔÇťOdisejÔÇŁ (desetak zemalja) i akciju ÔÇťPlejadaÔÇŁ (desetak zemalja).

Sve to bilo je malo, jer inspektori nisu htjeli da se bave politikom, ve─ç borbom protiv sajber kriminala, a treba imati u vidu da je rije─Ź o stru─Źnjacima svjetskog glasa.

Me─Ĺutim, Jovani─ç i oni koji su ga ÔÇťnavijaliÔÇŁ u─Źinili su sve da ih otjeraju. Su┼ítinski, inspektori su se na┼íli pod udarom kada su zahtijevali da u aferi ÔÇťSnimak-PapakÔÇŁ prvo saslu┼íaju premijerku ┼Żeljku Cvijanovi─ç, pa onda nastave sa istragom, ┼íto je odmah odba─Źeno.

Dolaskom Dragana Luka─Źa na ─Źelo MUP-a otpo─Źeo je pritisak na Odjeljenje, a godinama se pove─çavao do neizdr┼żivosti.

To nije sprije─Źila ni ─Źinjenica da je Odjeljenje dobilo nekoliko nagrada od FBI, kao i brojne pohvale od te i drugih svjetskih agencija.

Kada su u vrhu MUP-a uvidjeli da ne mogu manipulisati sjajnim stru─Źnjacima, opredijelili su se za etiketiranje, bla─çenje, progon i izmi┼íljotine o navodnom ÔÇťotu─Ĺenju donacijaÔÇŁ, ┼íto je, prema tvrdnjama mojih izvora, notorna la┼ż. U tom napadu prednja─Źio je Jovani─ç.

ÔÇťKada bi to bilo ta─Źno, onda bi to zna─Źilo da su sada┼ínji visoki funkcioneri MUP RS po─Źinili te┼íko krivi─Źno djelo, jer su zata┼íkali krivi─Źna djela svojih kolega, ┼íto je nonsens i neistina. Pomenuti inspektori se sada blate, jer MUP nema racionalno i razumno obja┼ínjenje kako je dozvolio da stru─Źnjaci svjetskog glasa, njih sedam ─Źak, napuste institucijuÔÇŁ, tvrde moji izvori iz vrha MUP-a RS.

Oni jo┼í navode da je MUP RS sada, prakti─Źno, ostao bez Odjeljenja za sajber kriminal, ali i da je sasvim realno da ─çe sofisticirana oprema biti upotrijebljena na nezakonit na─Źin, ┼íto inspektori koji su napustili policiju nisu dozvoljavali.

Izvor:

1 Like