Rudarite coine koje se ne mogu inace rudariti ! Cardano , Shiba Inu , Atom ,Bittorent ,Uniswap

Preko ovog sajta/platforme mozete rudariti preko 20 i vise coina (dosta podjednostavljeno) koji se ne mogu rudariti inace i to mozete GPU i CPU od rigova do starijih lap topa ili kompijutera , Iskoristite ovaj refer sto cu vam dati da vam uzmu manju proviziju koja je inace 1% i umanjuje se za 0.75 %.Izmedjuostalog pogledajte i sami . Po meni jako zanimljivo i za one koji imaju obicne kompijutere i za one koji imaju rigove . unMineable - Mine your favorite non-mineable crypto coin or token!

Evo refer kod 5dp2-gbdz

Mislim da ovo nije isplativo.Kolko sam skuzio funkcionise tako sto mi njima kopamo etherum ili bitcoin a oni nama to sto im iskopamo swapaju za ove male tokene.Nek me neko ispravi.Kolki hashrate imate i da vidimo kolko mozete za 24h “iskopati” necega.?

2 Likes

Ne bi da ispadnem negativan, ali ovdje je stvar prilično jasna.

U ovom slučaju, oni imaju punu kontrolu kombiniranog kompletnog hashrate korisnika, koji usmjeravaju u najprofitabilniji coin u tom trenutku.

Stvar je što korisnik koji daje hashrate, nema pojma šta ovi rade niti koliki profit uzimaju i zauzvrat dobivaju dio kolača :smiley:

Siguran sam da je njihov dio kolača dosta veći…
secret smell GIF
Ovo ne pomaže vašem hardveru ukoliko rudare neki zahtjevniji algoritam, nadam se da niste zaboravili struju koju morate platiti :smiley:

Da , kopa ethereum i monero i automatski pretvara u coine koje ne mozes inace majnovati . Naravno ne isplati se ulagati u neke graficke pa kopati preko ovog (mada ove novije manje struje trose) . Ja sam isprobao preko starog laptopa koji mi i onako stoji bezveze i povezao sam na jos jednu platformu gdje vecinu ovih coina stavis na staking pa dodatno zaradjujem tako da jeste u pravu i za hardver i struju .Ja licno vise online radim jer ima odlicnih platformi za farmovanje . Podjelio sam cisto ako nekoga intresuje neki coin mozda da kopa jer svaki coin ima pricu iza sebe i kada ce koji skociti to ne znamo. Ja sam eto ugeldao priliku da kopam Cardano 7 dana pa cisto da ga imam . Cisto ako nekoga interesuje neki coin , a mozda ga ne moze kupiti ili sta ja znam . Najisplativije je kopati ethereum trentno . Uglavnom nije nista pod moranje cisto informacije radi dijelim .

1 Like

Poz, šta ti rudariš? Kako se pokazalo?

Nisam htjeo odmah da ti odgovorim i nisam mogao stvarno izvini. Cekao sam . Znas kako CPU se definitivno ne isplati , a GPU jedino iznad 6G nesto kao da se “isplati” . Mislim mozes kupiti iste te coine za odredjenu sumu novca za koje mislis da ce skociti i cekati . Ako vuces puno sruje nemoj !!! Pogledaj na YT ako neko jos kopa da li ima neka fora :wink:

1 Like

hvala ti
poz

1 Like

PoS je mnogo bolja opcija of PoW mining-a. Kad Etherum pređe na proof of stake, rudarenje, bar ovo amatersko sa GPU će biti vrlo neisplativo.

Ovako nešto izjaviti a prije toga ne obrazložiti zbog čega si ovo rekao, je jako početnički.

Nikada POS nije bio sigurniji niti bolji od POW algoritma, da je to tako, mislite da bi Bitcoin bio POW još uvijek :wink:

Nemojte da se zavaravate gospodo sa ovakvim stvarima, ako izjavljujete ovako nešto, onda to obrazložite zašto… samo zato što je jednostavnije za korisnika, ne mora da znači da je bolje i sigurnije za sviju :wink:

Haha, prijatelju, znam da si dobronamjeran pa se neću uvrijediti. Samo da ti kažem da si upravo nazvao početnikom nekoga ko je rudatio još 2012 godine.

Sjećam se čak i vremena kad si sa jednom gaming karticom mogao da rudariš BTC, to su moji počeci. Nakon toga hrpa rigova, prvo rudarenje LTC 2013 pa onda ETH tamo negdje 2014-2015.

Da ukratko obrazložim jer nemam danas puno vremena.

  1. Inicijalni troškovi za korisnika - nema potrebe za kupovinom skupih rigova, nema održavanja istih, nema zamjene ventilatora kad isti budu uništeni, nema potrebe za ganjanjem hlađenja na +40 ljeti, nema potrebe upgrade-a kartica kad difficulty ode u nebesa zato što su svi odjednom počeli da majnuju taj coin. PoS može da se pokrene na običnom laptopu, masternoda može da radi na VPS serveru a trošak ovog svega nije ni 1% riga. I nema potrebe za zajebancijom. To je što se tiče korisnika.

  2. Što se tiče mreže i sigurnosti, ETH kao najveći PoW mineable coin krajem godine prelazi na PoS. Dakle od kraja ove ili početka iduće godine ETH 2.0 se više neće moći rudariti. Sam Vitalik je nabrojao milion razloga zašto je to tako, jedan od njih je svakako optužba da je PoW sistem neefikasan i da se značajna količina energije troši u nešto u što ne mora da se troši, dakle baca se u vjetar. I Elon Musk je to spominjao. Dovoljno decentralizovan PoW sistem osigurava mrežu čak i bolje od PoW-a, prije svega zato što će broj PoS noda biti značajno veći jer će ljudi da stejkaju svoj ETH, bilo samostalno ili preko pool-ova. Drugim riječima, svako ko ima i jedan ETH, ako nije budala, će da ga stejka putem PoS na neki način. Da li sada svako ko ima BTC rudari?

Dakle osnovno pitanje je, ako je PoW bolji, što Vitalik prebacuje ETH na PoS? Nadam se da ne smatraš da smo ti i ja pametniji od njega?

Tvoj komentar zašto BTC nije PoS je jednostavno pobiti. Kad je Satoshi napisao onaj čuveni whitepaper, PoS nije ni postojao, to je jednostavno naprednija tehnologija, evolucija cryptosigurnosti. A ko bi sada trebao da prebaci BTC na PoS? Koja to individua ili organizacija to treba da uradi kao BTC pripada svima nama i nema lead person iza sebe. Osim ako ti lično ne poznaješ Satoshi-a, pa da ga pitamo.

Žurim na posao pa ne mogu da nastavim sa ostalim razlozima, vjerujem da će se diskusija nastaviti. Pozdrav svima od crypto amatera. :slight_smile:

Naravno da ne znam od kad si ti u kriptu, jer si skoro došao na forum, gdje u većini slučajeva dolaze ljudi koji su jako “mladi” u kriptu.

:slight_smile: nisam baš išao na to da si amater, već izjavio si nešto a nisi objasnio početnicima zašto je POS bolji od POW-a.

Skidam kapu jer si Crypto OG, ušli smo vjerovatno u isto vrijeme u kripto, naravno i ja sam kopao BTC sa 5850 AMD karticama, na SlushPool.

Ovo što si izjavio kao detaljno, ima smisla, ali opet smatram da je POW dosta sigurniji od POS-a, iz dosta razloga, opet govorim o sigurnosti mreže a ne jednostavnosti prema korisniku.

Bez zamjerki please, nisam htio da ispadnem negativan ili nešto slično.

Što se tiče Vitalika i POS-a, to je priča za sebe, ETH je neki dan imao po ko zna koji put chainsplit, gdje se opet našao bug u eth mreži, tako da po meni oni će imati još problema dok ne pređu na full POS sistem.

Ovo nema veze sa Satoshijjem, dovoljno je da se napravi koncenzus na BTC mreži, ali dobro znamo da se to nikada neće desiti jer dosta ljudi smatra da je POW sigurniji za mrežu nego POS.

Prva briga kada se raspravlja o POS VS POW je pitanje koje neki ljudi imaju u vezi s POS koji pomaže bogatim da postanu bogatiji. To je zato što što više coina možete priuštiti da kupite, više kovanica možete uložiti i zaraditi.

Zamislite to ovako. Ako ste imali dovoljno novca da ispunite minimalni zahtjev za ulog (što većina ljudi nema), tada možete jamčiti sebi vrlo dobar povrat ulaganja. Oni koji imaju najviše novca uvijek će imati najveće šanse da osvoje nagradu, čineći bogate bogatijim.

Još jedan od razloga zašto nisam fan POS-a, jeste upravo to da osoba koja ima puno coina, tj. ko ih “oročava” dugo, te ih ne pušta u opticaj, u jednom trenutku može “poluditi” i dumpati sve to, što nije prvi slučaj. Dosta POS coina je ubijeno na taj način, jer su najveći igrači jednostavno nakon dugog vremena POS-a, odlučili da dumpaju coine odjednom te na taj način su izazvali ogroman pad cijene tog POS coina.

Druga briga koju neki ljudi imaju u vezi s dokazom udjela je ta što omogućava ljudima da provjere transakcije na više lanaca, što Proof of Work nema. Razlog zašto bi ovo mogao biti problem je to što bi hakeru mogao omogućiti napad s dvostrukom potrošnjom.

Ovo je slučaj kada netko prenosi sredstva nekome drugome, ali prije nego što se transakcija potvrdi, uspijevaju ponovo potrošiti sredstva. U normalnim okolnostima, takav pokušaj bi se spriječio kada ga vide svi ostali rudari na mreži. Nadalje, budući da Proof of Work dozvoljava samo uređajima da rudare na jednom lancu, “nepošteni” lanac bi jednostavno bio odbijen.

S druge strane, u modelu Proof of Stake, falsifikatore ne košta da se iskopaju na više lanaca, što vjerovatno omogućava nekome da uspješno izvede dvostruku potrošnju (double spend), koji je inače poznat kao problem “nothing at stake”?

U stvarnosti, argument Proof of Stake VS Proof of Work je nešto što će uvijek podijeliti mišljenja ljudi, što treba poštovati u svakom slučaju.

Opet, ne zamjeri mi ako sam zvučao kao idiot sa svojom prvom izjavom, reagovao sam samo na izjavu koju nisi argumentovao za naše posjetioce u kojima je većina početnika u ovom polju. :slight_smile:

Nema problema prijatelju, kažem ti, nisam se uvrijedio. Ne poznajemo se a i da se poznajemo, sasvim je normalno da ljudi imaju različita mišljenja. I sasvim je OK da se ta različita mišljenja argumentovano iznose i sučeljavaju.

Što se tiče PoS-a, ovaj argument vezan za zelenu energiju nisam posebno obrazlagao ali to je nešto što će sigurno u budućnosti biti značajna determintanta velikog broju coin-a i token-a da pređu na PoS. Svi znamo koliko je na zapadu velika priča o ekološkoj održivosti, zadnji primjer je ona Elonova izjava da Tesla neće dozvoliti kupovinu svojih auta za BTC dok god se ne dokaže da značajan dio energije za rudarenje BTC-a dolazi iz obnovljivih izvora. Pa to onda pokrenu onaj zadnji dump, zajedno sa drugim razlozima. Pritisak javnosti na kompanije koje sarađuju sa coinima i coin developerima po tom pitanju na zapadu je jako veliki. Svi hoće da recikliraju, da štite okolinu i slično.
Samo zbog toga, po meni, PoW nema budućnost.

Evo ti još konkretniji primjer, od top 5 coina jutros na coinmarket cap, 3 su PoS ili postaju PoS, ETH, Cardano i BNB, 1 je PoW BTC i jedan je stablecoin. Da spominjem da jako puno projekata koji idu prema vrhu, tipa Vechain, Solana, Polkadot itd, sve su PoS ili/i mastenode tokeni. Tako da bez obzira šta ti i ja mislimo, tržište se već odlučilo i PoS će, po meni, biti itekako dominantan sistem u narednim godinima. Pitam se kada ETH pređe na PoW, šta će ljudi da majnajuju. Ja ne vidim niti jedan sličan projekat koji ima kapacitet da primiti toliko hashrate i bude profitabilan. Govorim o GPU friendly algoritmima, svi znamo da LTC ili Doge ne mogu da budu profitabilni sa kućnim rigovima.

Što se tiče ovih tvojih argumenta, sigurno stoje, ali samo kod nekih tokena/coina. Evo recimo uzmimo Cardano za primjer. 1 ADA košta ispod $3, do skoro je bio 20 centi, mogao je da uđe ko hoće. Čak i sada ulazak nije nemoguć. Nosi ti između 6-9% stake godišnje, bez ikakvog posebnog napora, samo kupiš i zaključaš ADA. Dovoljno je decentralizovan i siguran, već jako puno korisnika. Da li može neko ko je jako veliko holder da otključa i proda i utiče na cijenu? Svakako. Da li može to isto da se desi na BTC ili ETH? Imaš BTC adresa privantih lica koje imaju 10,20,50k BTC, da ne spominjem one adrese koje navodno pripadaju Satoshiu. Isto je i sa ETH. Šta bi se desilo sa cijenom ako neko od tih velikih odluči da sve dump-a danas.

Uglavnom, zadovoljstvo mi je razgovarati o ovome sa nekim ko je u ovom poslu dugo koliko i ja i ko poznaje “materiju”. Vrijeme će pokazati u kom smjeru će crypto da se kreće, meni je jasno da će mali rudati da se grčevito drže teze da je PoW jedino pravo rješenje ali moja poenta je da ima i drugih, po meni, boljih alternativa.

2 Likes

Naravno, kao što si rekao, biće kako veliki odluče :smiley:

Hvala na pozitivi, drago mi je da imamo ljudi koji su upućeni u srž kripto valuta.

Ne smijem te ni pitati o NFT i DEFI-u hehe

Meanwhile

“DeFi staking protocol xToken has been hacked again, this time losing around $4.5 million from its wrapped-SNX product.”

1 Like

Pa propusta će uvijek da bude, imaš loših i imaš dobrih projekata. Oni projekti u kojima ima jako puno para će uvijek da budu meta a to je trenutno Yieldfarming i NFTs.

Ne znam šta da ti kažem vezano za NFT, ljudi daju desetine hiljada dolara za sličice unikatnih pingvina, da ne pričam o Axie infinity i pay to play igrama. Meni lično to izgleda na ivici zdravog razuma ali opet skupljanje sličica unikatnih bejzbol igrača ili neotvorenih star wars figurica je već odavno veliki biznis. Samo se sada to prebacilo na blockchain. Tako da sa te strane ima logike, mislim da sam neki dan gledao Axie infinity i da im je mjesečni volume prodaje onih njihovih vjeverica na njihovom marketplace preko MILIJARDU dolara. Tako da mogu ja da mislim da je neozbiljno, tržište je pokazalo da je to odlična, rastuća industrija. Broj tih pay to earn igrica će da poraste u idućim mjesecima, kao gljive poslije kiše. Većina njih na ETH chain-u. Zato od ETH-a puno očekujem.

Defi i yieldfarming opet dosta zavisi od toga koliko će regulativa da dozvoli high margin trading na berzama. Vidim da se polako veliki broj zemalja okreće tome da se margin ograniči što bi smanjilo volatilost crypto cijena, dakle ne bi više bilo tako česti niti mogući ovi ludački skokovi i padovi od 10% dnevno i više. A upravo ta volatilnost je iza viskih rates koje se dobijaju na lendingu ili yield farmingu i zbog čega ljudi zaključavaju sredstva u te protokole. Kao što vidiš, imaš sada i bruku tih lending platformi, koju su u stvari kvazi crypto banke, Celsius, Nexo, Blockfy itd, gdje možeš da položiš sredstva i dobiješ 10% na stablecoin-e recimo. Za tako nešto treba tržište a ono je upravo pozajmljivanje ljudima koji trejdaju futurs-e i margin.
To je nešto što je itekako prisutno u tradicionalnom bankarstvu ali je tu regulativa drugačija. Vidjećemo.

1 Like

Unmineable je super za one koji nece da razmisljaju ni o cemu, ali ako vec hoces drugi coin bez ikakve pameti ima brate nicehash.

Recimo npr meni na 4x3060ti unmineable daje 84RVN dok na Ravenminer je 117 RVN po danu.

Probao sam par dana jest fora jer kopas drugi coin ali da me kupaju jer mi je mrsko na nekom exchange pritisnuti trade, e to vec nedam.

Ko hoce druge coine / nicehash i fino dobijes BTC (plus stalno raste) i imas fino swap i prebaci u bilo koji coin.

Ozbiljniji mineri koji vec imaju HIVEOS/SMOS i slicno ne razmisljaju o ovakvim sajtovima.

LP

1 Like

Baš ovako kako kolega @levat kaže!

Ako želiš rudariti kako treba, go straight to the source… tj. instalirajte sebi HiveOS ili slično.

1 Like