Rudarenje 2022

Pozdrav svima.
Nikad nisam rudario, pa me zanima mišljenje onih iskusnijih članova koji su dugo u ovome, da li bi bilo pametno (isplativo) uložiti 20ak hiljada eura u opremu ili te pare usmjeriti u trgovanje?
Svaka tačka gledišta po ovom pitanju je dobro došla.

zavisi sta rudariti… preopsiran je pojam, ali generalno rudarenje ili trejd definitivno trejd da kupis pa preprodajes ili samo hodl

Sve zavisi kada ce bull market da se zavrsi. Mozda ih otplatis za 3 mjeseca, mozda tek za 2 godine.

A, mozda ih nikada ne otplatis. Postavi sebi to ovako. Zasto si se sjetio da rudaris sada, a ne prije godinu dana kada je isplativost bila nikakva, tolika da nije mogla ili je jedva pokrivala struju. Jako skakljivo pitanje. Nema pravog odgovora… Sve je na vrhu sada, i cijena kripta i opreme. Ako se odlucis da kupis sada opremu i upustis se u sve to. Budi spreman na sve, pa i na to da nikada ulog ne vratis.
A, sto se tice trgovine, da bi ti zaradio, neko mora da izgubi. Ali, vise je vjerovatno obrnuto da se desi pa se tih 20k evra istopi sa par pogresnih poteza. Sve je na tebi. Uci i polako ako se odlucis. Jer, malo je onih koji zaradjuju trgovinom, samo sr o tome ne prica. Svi se hvale uspjesima uglavnom.

jeste proslo 4 dana od zadnjeg odgovora… ali sad sam vidjeo pa cu napisati svoje misljene… ako nekom zatreba… a neznaci i da je tacno… treba svakako razmisliti dobro…

u svakom slucaju dobro iscitati nase i strane portale koji se bave sa crypto… pregledati brdo yt. nauci osnovne pojmove… nema ovde nista povrsno i nabrzaka… nema lake love…

Ulaganje u opremu - kao sto kolega ranije rece sad je poprilicno kasno ali ne i neisplativo, treba uzeti u obzir da najisplatljivija valuta za kopanje ETH uskoro treba prestati sa kopanjem… zvanicno od nove godine… nezvanicno od pola do godinu dana da ce probiti termin… mimo toga se moze kopati jos dosta isplatljivih valuta, nepoznato kakva ce isplatljivost biti kada ispadne ETH, tu ulazi dosta faktora od tezine kopanja te njihove cijene… ali trebas baciti na papir vrijeme otplate sa dosta nepoznatih…

Ulaganje u HOLD - za sada se cini najsigurnijim ulaganjem - Strpljenje = Profit…

Ulaganje u TRADE - unosno… ali i tu treba dosta nauciti (neidu ljudi bezveze na fakultet da bi se bavili berzom)… naravno za ovo netreba zvanicni fakultet, ali se moraju znati bar osnovne karakteristike berze… a najbanalniji opis je kupi crveno - prodaj zeleno, izmedju toga je brdo toga za prostudirati kako bi se sto preciznije procitao CHART…

Ulaganje u FUTURE - najunosniji i najrizicniji… brzo se penjes, jos brze padas… cista kladionica, znam ljude koji su digli fine pare… druge koji su ostali bez icega… gadna stvar ako se navuces i neigras pametno nego ljudskom pohlepom (ono mogu jos malo)…

Ja sam od ovog svega rudar… za sad sam dobro prosao ali sam i usao prije 4 godine…

na kraju sveg ovog napisanog zakljucak je - sjedi i zagrij stolicu

1 Like

Da se mene pita (a ne pita), ja bih pola pola :wink:
10 u opremu, 10 u HODL… zabavis se, naucis dosta, a i imas donekle neku siguricu ako sve propadne, ostane ti malo opreme i nesto coina… ono nece otici sve k vragu (valjda).
Ako hoces da trejdas… to ti je stresan full time job, kad se probudis mislis na kripto, tokom dana si u kriptu, pred spavanje mislis na kripto i kad spavas sanjas (pesmu tuuuuu) kripto…

1 Like

Nije stvar samo uloziti u opremu desi se tu kvarova problema, mnogo toga, definitivno najbolja opcija mjenjacnica pa ili trguj illi hodl :smiley: