Razlika u cijeni, da li je moguce iskoristiti?

Da pitam koji ste iskusniji u ovome, zanima me sljedece: Primjetio sam da jedan token (a definitivno ima i dosta drugih) ima razliku u cijeni u dvije razlicite mjenjacnice, i to kod ovoga je bas pozamasna razlika, oko 20%. Eh sad, ovi sa mjenjacnice na kojoj hocu kupovat naplacuju kako sam ja skonto 10% provizije za isplatu u tom tokenu sto bi znacilo da bih imao finu racunicu to da radim. Međutim naravno da sve sto se cini nerealno dobro u 99.9% slucajeva i jest tako… Uglavnom ja bih to probao da vidim moze li, ali minimum za slanje je oko 100$ u tom tokenu a to mi je bas puno da rizikujem, pa bih vas zamolio da mi vi samo razbijete te neke nade da je to moguce obogatit se na taj nacin, da me ne kopka. Hvala. Ako nekog zanima detaljnije o kojem tokenu se konkretno radi, koje mjenjacnice i sve moze PM.

1 Like

Nisam nesto pretjerano iskusan ali mislim da to moze biti legit tj. da je moguce zaraditi cisto prebacivanjem coina sa jedne na drugu mjenjacnicu. Pogledaj ovaj video ispod. Lik tvrdi da je zaradio milione upravo na taj nacin mada naravno, ne mora biti istina, svemu sto je na internetu treba pristupati sa velikom dozom opreza.
https://twitter.com/nasdaily/status/1486415344604491776?s=20

3 Likes

SBF i video je naravno istina, mozes detaljnije proguglati momka ako te zanima. Specificno je sto je on to radio u 2017. godini, sto je neuporedivo sa danasnjim stanjem marketa; npr. trenutno za BTC nemas razliku u cijeni ni 0.1% a ne 10% kako on opisuje za taj period.

@hesojam Analiziraj detaljno token o kojem govoris. Da li postoji tzv. tax koji placas za svaku transakciju? Ako ti jedna mjenjacnica naplacuje 10% za povlacenje tokena sa nje, vrlo vjerovatno je tax 10% za taj token (mjenjacnice rijetko naplacuju u %, uglavnom je to fiksni iznos; osim ako je rijec o tokenu (shitcoinu) koji ima tax). Tako da je moguce da ces platiti i 10% tax na mjenjacnici na koju saljes, sto ti ocigledno pojede cijeli potencijalni profit. Kad uracunas i ostale trading fees, moguce da ces biti u minusu.

Ne kazem da je tako, i da situacije kao ta koju opisujes ne postoje, samo pozivam na oprez. Pogotovo ako ces uloziti neki za tebe znacajan iznos.

2 Likes

@haraun hahahaa dal je moguce ovo jbt… gdje smo mi bili tad auuuu.

@src eh problem je sto sad na ovom sajtu (bitrue.com) ne mogu/ne znam kako da vidim za konkretno taj token provizije… i da, radi se o shitcoinu. Isto tako nisam naivan da me samo ponese i upadnem u tako nesto, zato se i informisem ovdje. Mislim vjerovatno, 99.9% da je to moguce to bi vec neko radio, pa bi se vec do sad korigovale cijene i ispravila ta greska, međutim eto nista me ne kosta da provjerim barem na ovaj nacin. Evo ovo sto je harun poslo stvarno je luda prica, koliko vremena je to moglo i koliko ljudi je to radilo, cije se tu pare izvuku zapravo, da li to obara cijenu evo u ovom slucaju bitcoina. Kako je uopste moguce da se to desavalo, a i nije bas tako davno… Suludo.

1 Like

Ako zelis posalji koji coin i mjenjacnice su u pitanju, pa mozemo pogledati zajedno. Te stvari ne vidis uvijek na mjenjacnici, nekad moras pogledati Smart Contract samog tokena, itd.

2 Likes

Fino vas je gledati kako pišete, samo tako, pogotovo objasniti šta je arbitraža :wink:

Evo da javim da sam pokuso i u tom pokusaju izgubio cca 60$. Iskreno zao mi je ali sa druge strane mi je doslo neko olaksanje jer sam vec tri dana razmisljao sta ako, bas mi je konstantno dolazila ta ideja. I eto danas se poklopilo da nekako bude najmanji fiksni fee, a najveca razlika u cijeni (oko 20%). Platio sam 10% za transakciju i taj fiknsi fee za gate.io, medjutim nisam znao da ce i ova govna sa bitrue uzeti 15-20% sebi tako da sam osto kratak za 60$. Glupo jest ispalo na kraju al moro sam probat, jer draze mi je da sam otiso u minus ovih 60$ a da sad znam da ne moze, nego da me sve vrijeme izjeda ta misao dal bi moglo to i npr da saznam za godinu dvi da se neko obogatio na tome a ja nisam smio pokusat.

3 Likes

Ja bas neki dan gledao ovaj video i samo mogu reci da se tako i radi. Kupis i prodas, samo je pitanje da li se isplati prijenos na drugu mjenjacnicu, ali iskalkulisati sve i vidjeti koliko je isplativo, a osim toga to treba biti prilicno brzo, jer se i cijene jako brzo mijenjaju.

1 Like

Sve se može, zato ljudi prave artibrazne botove, gdje se u isto vrijeme preko APIja botovi zavežu za 5-6 mjenjačnica, na sve i jednu stavite balans fiat/crypto omjer i on sam to radi…

Primjer:

“na mjenjačnici 1, kupi X coin po 0.011, a taj isti prodaj na Y mjenjačnici za 0.00112”

I tako kad radiš na više, algoritmom možeš podesiti parametre, oprez samo na ove gotove arbitrazne botove, jer dosta njih nije provjereno i nije “tunirano”