Porez na Kriptovalute u BiH

Cao drustvo,
upravo gledam na YT Radončić za N1: Imam osjećaj da se vodi tuča između prvog i drugog tima SDA - YouTube od 13 minute gledajte, drzava nanjusila pare, Fahro hoce da stavi porez na Kriptovalute. Uz pomoc Vedad Mesanovic-a zeli donjeti zakon za oporezivanje kriptovaluta.
Pa stvarno nisu normalni ako misle da ce porezom zadrzati mlade u drzavi.

1 Like

Pa dobro porez je normalan, pitanje je samo koliki? Do 10% je ok, po mom misljenju.

Prijatelju trgovina sa Kriptovalutama je skoro u citavoj Evropi bez poreza. Samo u zemljama sa slabijim standardom uvode poreze na Krypto. Npr. ja zivim u Njemackoj i ovdje je zakon takav kad cuvam Krypto godinu dana da nema poreza na zaradu. Evo mali pregled drzava i poreza Bitcoin & Cryptocurrency taxation on gains in European countries Meni je samo smijesno kako Fahro kaze “Porez na kriptovOOlute”, jedva ceka da oporezi nesto. Umjesto da bude “Trading free Zone” kao Dubai, da privlace IT sektor. Mnogi Traderi i CryptoYoutuberi iz Evrope i USA sele u Dubai da ne placaju bezveze poreze.

1 Like

poznavajuci nas sistem bice porez oko 30% taman da se krpe budzetske rupe

Ma glupi ljudi koji ne vide dalje od svog nosa. Umjesto kao sto kazes ljude totalno oslobode crypto od poreza i dovedu strane investitore i kompanije iz tog podrucja kao sto to radi Malta vec godinama, oni samo znaju lupiti porez i uzeti sicu.

1 Like

Porez se mora platiti sigurno samo je pitanje koliko još zakon nije jasan koliko sam upućen… jer se vodi kao berza

Radi sve uzivo pa nek se pozdrave sa tim svojim porezom. Porez ce se uredno placati tek kada za taj porez ljudi sto se bave s tim dobiju radni staz, zdravstveno osiguranje i penziono.

Tako ćeš misliti sve dok ne dodje od suda poziv :smiley:

1 Like

Ne brine me to iskreno, trenutno su svakako manje kolicine a ako nekada budu vece imam Hvala Bogu EU pasos pa se uvijek lako “preseliti” na neku povoljniju lokaciju. :slight_smile:

https://www.klix.ba/biznis/u-bih-u-pripremi-nacrt-zakona-kojim-se-zeli-regulisati-trziste-kriptovaluta/210507084

Tekst sa klix-a o porezu na kriptovalute. Moje mišljenje je da se u vremenima krize treba raditi na podstianju privrede i smanjenju poreza na sve, dok se povećava potrošnja. Samo kod nas privreda i sve ostalo se guši porezima. A i kriptovalutama se u BiH bavi koliko ? 0,0001% stanovništva. 1000 stvari treba riješiti prije kripta. Klasična situacija kod nas - ako se namiriše neki novac sa svih strana ga treba okružiti taksama i porezima.

2 Likes

Mislim da ovo zaslužuje posebnu temu za diskusiju, sad tek kreće ludnica kod nas, a dobro znate da pošteno neće biti prema nama svima.

A da li u tom slucaju mi imamo neka prava i da li je drzava duzna nama pruziti neki vid pomoci u koliko placamo porez. Sta cemo mi imati od toga sem sto cemo uhljebima puniti budzet?

kao i uvijek u svim situacijama, pretpostavljam da neće te nikako zaštiti a uzet će ti sve.

nije valjda da očekuješ od ove “države” da zaštiti svoje građane

u srbiji druga najjaca grada je IT industrija koja moze platiti sve minuse koje imaju u zdravstvu zato ih i ganjaju da li mislite da je kod nas sta drugacije