Početnik traži pomoć

Zdravo raja :slight_smile:

Imam želju da skromno uplovim u vode investiranja. Volio bih da za početak kupim neke jeftinije kriptovalute poput Dogecoin-a. Ali ne znam preko čega da kupujem… Gledao sam BCX.ba, ali nisam bio baš oduševljen, poprilično komplikovano i visoke provizije. Razmišljao sam o Binance, i registrovao sam se, ali iz nekog razloga nisam mogao preko kartice da prebacim novac na wallet kako bih kupio neke kriptovalute. Ne znam je li zbog toga što sam iz Bosne i Hercegovine ili sam negdje pogriješio tokom registracije?

Bio bih vam iznimno zahvalan ukoliko bi mi pomogli sa nekim drugim platformama, sugestijama i savjetima - šta, kako, gdje, koliko. Vjerujem da ste dobili mnogo ovakvih poruka, ali cijenio bih ako biste mogli u nekoliko rečenica da me uputite u pravom smjeru.

Zahvaljujem se unaprijed.
Pozdrav!

Jedan savjet za pocetnike. Nema potrebe da trazite “jeftinije” kriptovalute.
To nije nikakvo mjerilo hoce li te valute sutra vrijediti nekoliko puta vise.
Ono sto trebas gledati je Market cap, jer se uvijek moze kupiti dio kriptovalute.
Ova ostala pitanja vezana za kupovinu, nadam se da ti neko drugi moze pomoci
a bilo je i nekoliko tema na kojima se o tome pisalo.

1 Like

Slazem se sa @bosman, vazniji je puno market cap, jer zapravo cijena je market cap podijeljen sa supplyjom valute. A pogotovo ti je rizicno kupovati Dogecoin jer on uopce nema ogranicen supply, a i zivi samo zbog Muska i njegovih tweetova. Po meni, ti kao pocetnik se ne bi smio upustati u toliki velik rizik jer to moze pasti katastrofalno svakog trenutka.

Sto se tice gdje mozes kupiti, objavi da kupujes usdt za bam, kad nadjes nekoga ko ce ti prodati, posalje ti na Binance i ti tu kupis sta zelis.

3 Likes

Kako je to DOGE jeftin ? Skocio je covjece vise od 1000x za mjesec dana.

Sta je tu jeftino ? Vecina tih sto je kupila ce vidjeti uskoro nulu u novcaniku. Ako nisu izasli sa profitom. Prvo citaj forum, discord, edukuj se, prije nego sto kupis bilo sta. Ili kreni sa jako malim ciframa. Sve sto ide gore, morace i dole, i to jako, to ce se desiti i doge coinu i ostalima, Kada, ko ce to znati… Svi smo mi spaljeni na slicnim stvarima i ostali bez svega, zato budi pametan. Za kupovinu bez provizija ti je najbolje da nadjes nekoga pouzdanog, pa uzivo da razmijeniti, ti njemu novac, on tebi kripto… Ali, i tu budi oprezan, naravno, ima prevaranata…

3 Likes

Da se nadovežem pošto već imaš odgovor na prvi dio pitanja evo oko uplate-isplate… ti ne možeš prebaciti pare na mjenjačnicu možeš jedino da kupiš neki koin tek kad ga prodaš imaćeš na računu pare odnosno pokazaće ti ali pod uslovom da prodaš za usd-euro

Pozdrav,
da li je onda stvarno isplativije ulagati u coine s manjim supplyom ?
npr. Ethereum nema ograničen supply, a opet se preporučuje za uložit.
Također sam nov i uvodim se u sve.
Hvala.

1 Like

Možeš li detaljnije objasniti, za početak na koji način da kupim taj prvi coin i povežem sa svojim računom?

Otvoris nalog na nekoj mjenjacnici: Binance,Kraken… im ih dosta ove dvije sigurno mogu iz bih predpostavljam i ostale
Dodas tamo karticu ne sjecam se tacno ali mozda ces morati slikati vozacku ili neki dokument i biling adresu znaci odes izvadis izvod u banci i ima tu tvoje ime sa tacnom adreseom…ne mogu se sjetiti sta koja mjenjacnica tacno trazi ali uglavnom se vrti oko toga
Kada dodas karticu odaberes koin koji zelis kupiti i kupis
Nakon toga ti biras zelis li trgovati ili cuvati
Mozda ti je kraken najjednostavniji jer sve je u par klikova

1 Like

Hvala na odgovoru. Ja sam konkretno uspio napraviti nalog i na Binance i na Kraken, na Kraken sam verifikovao nalog u potpunosti. Sada konkretan problem mi je uplata sredstava (depozita) na račun, jer preko kartice ni na jednom ni na drugom mi to nije omogućeno ili ne mogu pronaći, a da bi kupio coin, moram imati depozita na racunu… Da li neko možda zna taj dio, kako uplatiti novac iz Bosne i Hercegovine na racune na Kraken ili Binance?

Uplatis na svoj racun koji se povezao i preko njega kupis valutu kuju zelis
ne uplacujes direkto na sajt

Da ne otvaram novu temu drugari, zanima me da li neko od vas koristi crypterium kard, danas sam podigao prve pare sa te kartice i kontam da je ok, mozda se vise isplati nego bcx zbog anonimnosti… sta vi mislite?

Nije loša crypterium, najbitnije da radi :smiley:

Radi, i ja sam kontao da cu morati voziti do HR ili Srbije jer znam da tamo radi, glat je bio prenos i isplata, Banka (ATM) uzme sebi fee od 7KM koji je fixan.

1 Like

mozes malo detaljnije objasniti sve

Odes na crypterium sajt, napravis acc, odradis kyc, narucis njihovu VISA card, mozes loadati odma kripto na njihov wallet, iz tog platis fee kartice koja je 15 eura, sacekas 2-3 sedmice da ti dodje kartica, iz kripta prebacis u eure tj na karticu i koristis.

3 Likes

Jel možeš koristiti tu karticu na svakom bankomatu, bez obzira na lokaciju?

Ja je koristim već 8 mjeseci ,može na bilo kojem bankomatu( različite su provizije nisam koristio svaki od postojećih banaka ) jer to je u stvari devizna inostrana prepaid kartica.Ko puno kupuje bolje mu je plaćati sa karticom jer je fee 0.25eur plus nešto konverzije eura u KM što svakako ide kad povlačiš sa devizne KM.Ako ti trebaju pare onda povlačiti veće sume zbog provizije bankomata.Imaš na njihovom sajtu detaljno objašnjen fee za sve što uzimaju.Preko 300 eur mjesečno vraćaju 2,99 eur što uzmu za fee. Meni je kartica kasnila 15 dana od predviđenog roka i vratili mi kompletnu sumu za karticu u znak izvinjenja. Znači ko kopa btc,eth ili neki od coina sa njihove liste može odmah na njihove adrese pogotovo eth zbog fee.