Pocetnik, potrebna pomoc

Pozdrav
Posto sam bas bas pocetnim bio bi vam bas zahvalan da me malo uputite ukoliko ste u mogucnosti sa vremenom.
Naime zanima me da li i na koji nacin je najbolje za mene da pocnem odnosno sta mi je potrebno da se pocnem baviti laganice sa ovim kripto valutama, posto nemam znanja o tome nikakva tek sam juce malo poceo iscitavati o tome pa sam tako naisao na onu prvu crypto mjenjacnicu u bih Bcx, a preko njih sam naisao i na ovoj vas forum,
Da puno ne duzim dali ja ko neko ko nema znanja iz programiranja i sl. mogu da se bavim sa ovim , tj, mogu li ja npr mjesecno da otkupljujem neku kriptovalutu u nekom malom iznosu npr 50 ili 100 KM, pmozda nekih godinu dana pa tako da nesto sitno steknem od tih kripto valuta te da onda pricekam kad one porastu pa da to prodai i na taj nacin nesto malo zaradaim.
Dali to tako moze da ide, izvinjavam se jos jednom jer sam bas pocetnik koji se poceo zanimati za ovu stvar.
Hvala u naprijed.

Na ovo ti pitanje niko ne može dati odgovor, šta ako narednih godinu dana sve bude samo padalo… savetujem ti odvoj par dana i dobro guglaj i traži po youtube pa tek onda odluči da uložiš novac… kripto nije zamišljen da bude laka zarada gdje će svi biti milioneri. Imaš dosta klipova kripto youtuberi sad niču kao pečurke posle kiše i svi su oni experti koji navodno obrću milione :smiley: nemoj sve shvatati zdravo za gotovo ali kao početniku koga god da pratiš moćeš da shvatiš osnovu

1 Like

Hvala, na odgovoru, cijenim da je neko u opste pisao nesto na ovo moje pitanje, svakako cu malo vise guglati i pogledati na jutube, medjutim ja sam onako prekontao da posto sada ne znam puno da malo nesto ulozim na bcx mjenjacnici u bitkoin tj za nekih godinu narednih mozda ukopno 500 ili 1000km, tj mjesecno 50 ili 100 km, te da to drzim u bitkoinu, tamo negdje mozda do 2025 ako budem ziv, vjerujuci da ce on u tom periodu duplo ili troduplo vrijediti u odnosu na trenutnu vrijednost.
Pa zbog toga pitam sta vi mislite dali to moze tako ide li to tako.

Evo za nove …ne samo procitati nego razumjeti osnove i onda nastaviti istrazivati…

2 Likes

Hvala puno, cojk nacrto bas, je dobro objasnjeno.
U koliko neko ima nesto jos dodati ili savjetovati, i dalje u naprijed sam vam zahvalan.
Poceo sam kontati i laganice shvatati ovo :slight_smile:

Pa ono kontam da ti je najsigurnije da svaki mjesec kupujes po 100$ vrijednosti Bitcoina sledece 2 godine, i tako smanjis rizik da kupis na vrhu i da gubis pare, zatim sacekas halving, i nakon toga 6 mjeseci ce da raste, otprilike ako se ciklusi budu ponavljali.

1 Like

Ok hvala na savjetu.

Lično govorim izbjegni BCX jer su klasična prevara i deru klijente imaš stranih menjačnica

Ok Hvala puno, Evo ja citajuci kakoovo funkcionise otprilike da sam skontao.
Naredni korak mi je da otvorim racuna na Coinbase, e kada otvorim taj racun, jeli ja onda ovdje mogu sa nikim od vas putem posrednika da kupim prvih bitcoina da to ne radim preko mjenjacnice tj BCX- a.
jeli to tako ide cini mi se kako sam ja skontao.

Upravo tako, najbolje ti je da od nekoga kupis USDT kao stabilnu valutu jer niko ne zna kakva će cena biti BTC kad ti budeš odlučivao da kupiš od nekoga

1 Like

Hvala
a ja onda uvijek mogu USDT zamijeniti u BTC jeli tako.
I jeli se to takodjer moze odraditi sa nekim npr ovdje da se ne ide nigdje drugo.
Izvinjavam se na mozda bezveznim pitanjima ali zanima me, jer sam bas pocetnik koji je zeljan da to naucii skonta a mislim da sam sa vama na dobrom putu.

Naravno mjenjaš onda kripto za kripto… topla preporuka imas dosta klipova na našem jeziku kako i šta da ne postavljam linkove nikoga da ne raklamiram ali imas baš dosta sadržaja od početka kako sve pa pogledaj

Da mozes.
Evo ovako najprostije…Zamisli ovaj usdt kao nas bam,a berzu npr binance kao neku nasu pijacu…i na toj pijaci mozes da kupis krompir,secer ili sta pozelis i tu robu gledas kao druge coine…kad prodajes tu robu onda si ti taj koji prima usdt …zaradu imas ako si kupio prosle godine secer po 1 km a,sad ga prodajes po 2km…isto ti je to i u kriptu…samo moras da znas sta se desava na trzistu…

Hvala vam mnogo svima, Cujemo se uskoro sa trazenjem usdt za kupiti od nekoga dog sredim ovo sa racunom na coinbase :slight_smile:

E sada mislim da sam bas skontao, jeli to ovako ide
Ja kada ovdje od nekoga kupim usdt, to ce ici u moj novcanik na coinbase, a nakon toga ja sa usdt mogu na binance kupiti koju hocu kripto valutu npr bitcoin ili drugu u toj vrijednosti koliko imam usdt.

Ne…
Coinbase je isto pijaca kao i Binance i zasto bi onda isao na drugu kad je ista cijena…Sad na svijetu ima oko 20000 coina i ne mozes sve kupiti na jednoj berzi,pa prema tome ako zelis kupiti neki manje poznati coin moras se reg. na berzu gdje se s njim trguje…Ove udarne kao BTC ,ETH ,LTC mozes na svakoj berzi…Ovdje ti je najvaznije da istrazis koje su berze najsigurnije i kolika im je provizija …za zamjenu i trgovanje…

Kad napravis wallen usdt na coinbase i kad kupis od nekoga usdt daš mu tu svoju adresu možeš nastaviti kupovati na coinbase a možeš i sebi prebaciti an binance usdt wallet sredstva pa tamo kupovati

Hval vam svima na odgovorima

1 Like