Pocetak majnovanja

Pozdrav, vec neko vrijeme pratim kriptovalute, studiram softverski inzinjering i upucen sam rekao bih donekle kako sve funkcionise a i majning. Imam dosta prijatelja koji se dugo bave Bitcoinom ,i ja s njima po malo, i posjeduju pozamasne kolicine, medjutim ostale valute i majnovanje ih ne zanimaju nikako.
Mene koji posjedujem daleko manje bitcoina, zanimaju.
Kao eksperiment sam sklopio i pustio u rad mali rig od 2x RX470 i 1x RX480 karte, koji vec oko mjesec dana radi ok rekao bih . Zelio bih malo vise uloziti sada, u zavisnosti od toga kakve ponude za hardver uspijem naci, 5000-30.000KM
Najidelanije bi bilo nesto za pocetak do 10.000KM
Zanima me sta predlazete sto se tice hardvera, da li su to Nvidia ili AMD karte i s kojima se trenutno vise ispalti raditi
Da skratim pricu, koje karte donose vise novca majnujuci ono sto najbolje majnuju . A koji modeli donose najvise novca u odnosu na to koliko kostaju ?
Sto se tice Nvidia kako sam vidio to su GTX1070 Asus strix
A sto se tice AMD to su Sapphite RX580ke , jer pretpostavljam Vega56 otpada radi cijene od skoro 1100KM, zar ne ?
I moje glavno pitanje, od ovih modela kartica, da li se isplati uzimati polovne za rig? Polovne sa racunom i garancijom i koristene par sedmice do par mjeseci, a ne one koristene u rigovima
Pozdrav!

Hej, dobrodosao. AMD je trenutno duplo isplativiji od nvidie. Da sam doneses sud pogledaj na whattomine.com trenutnu situaciju, gdje uneses graficke ili hashrate koje bi trebale da daju na pojedinim algoritmima i izbacice ti isplativost u datom trenutku, mada je i to promjenjiva stavka, niko ti ne moze nista garantovati.

I sam imam nvidie 1070,ali da sada kupujem, ne bih iz uzimao, ne zato sto su lose karte, nego sto za jednu 1070 mozes skoro kupiti vegu 56,koja trenutno zaradjuje 10$ dnevno, a 1070 3-4$.
Pogledaj malo i ovu temu, https://forum.crypto.ba/t/amd-vega-64-mining/1120/21?u=brzina