Otvaranje rudarske firme u BIH

Citao sam na onom srbijanskom forumu da su neki otisli u Njemacku i tamo otvorili firmu za rudarenje ,dobili dozvolu boravka na osnovu investicione vize i kredite od banaka itd

Ima li neko da je otvorio rudarsku firmu u BIH
Imam 4 riga,nesto sam razmisljao da otvorim firmu i onda trazim kredit od banaka da investiram u jos rigova.Znaci da pokrenem jedan veliki ozbiljan rudnik.Ima li neko da je registrovao firmu i kako to sve ide kod nas.Vjerujem da je tesko i komplikovano kao i sve ostalo

Ne bi trebalo biti tesko i komplikovano, pripremis poslovni plan sa ulaganjem, rizicima i projekcijama zarade i zaputis se u banku bez ocekivanja da ti je neko duzan dati novac, tako je najlakse.

1 Like

ima njih u Bosni već odavno, i to podosta al se kriju ko zmija noge

3 Likes

Ima farmi, ali mislim da on govori o pružanju usluga krajnjim korisnicima u majningu.

Ono što prvo @MITAR morate odrediti jeste biznis plan, ROI, pa onda promišljati o zajmu.
Ne sumnjam da će se likvidnost postići brzo jer je blockchain must have, ali u isto vrijeme, dobro se osigurati sa jakim backup planom.
Svaki dan, neka firma propadne jal’ zbog lošeg menadžmenta, jal’ zbog nerazumjevanja biznis životnog kruga.

Želim Vam sreću i ako možemo kontribuirati sa našim znanjima, welcome.

A ako naše vlasti budu razumile pojam “mining firme”, ja častim ETNom :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ja isto mislim da je sasvim moguce to uraditi, njima je vazno da placas svoje obaveze.

Iako sumnjam da mozes napraviti biznis plan, trziste je jako volotaile, karte su jako skupe, boljim se da bi moga oupasti u sranja, zamisli da karte padnu, da to sto kopas padne, ima tu mnogo faktora koje moras realno pogledati.

Nemoj sad da bude Cipher ga odgovorio, samo da napomenem na neke cinjenice.

Iako postoji i sansa da karte jos poskupe, ako bude nestasica memorije.

2 Likes

postoji šansa da karti nema do kraja godine, a gladne oči sad nahranit nikako kako su vidjeli za šta ide toliki broj narudžbi kartica…gledam u Njemačkoj digli cijene nitro+ kartica sve po 450 eura 4 GB i to u dolasku. A o cijeni domaćih preprodavaca i njihovim zakonima ponude i potražnje ne vrijedi ni komentarisat, prema njima je i Al Kapone bio karitas i merhamet.

Bolje uzmi u obzir Masternodove i na osnovu toga baziraj svoj biznis plan… Mislim da je stabilniji priliv, sigurniji a i coinovi koji se isplate imaju stabilniju cijenu… Koliko toliko…

Ama tržište je tržište. Odnos ponude i potražnje utiče na rast cijene, isto kao za Bitcoin.

Vidi ovo - ako kupi 1000 kartica, propadne rudarenje, opet ima mikro-back up sa karticama da ih proda :stuck_out_tongue:

Mene je više zabrinulo to što ljudi masovno ulaze u zajam otkada je počeo hype.
Ono što je decentralizacija htjela izbjeći, definitivno je zajam od banke… A ljudi idu u zajmove zbog kriptovaluta.

1 Like

Nemojte me pogresno shvatiti ali ja licno mislim da ce dosta toga da pukne i da popuca po savovima u ovom crypto svijetu jer nije moguce da svi budu dobri i da se svi obogate…jednostavno velika vecina ljudi su uvijek u svemu da izvinete najebali i ispastali i tako ce biti i sad… :smiley:

1 Like

Nikad kredit za rudarenje… Druga stvar niko ti to nece odobriti kredit “da ti tamo nesto kopas”… Jedina stvar koju mozes uraditi da dignes takvu vrstu kredita kao investment in business jeste da stavis kucu/stan/auto pod hipoteku.

2 Likes

može nenamjenski kredit do pofinog iznosa, ne pita te niko za šta će ti, ako imaš regularan posao da im podneseš platne liste i mjenicu :slight_smile: i onda rigaj

Ideja nije losa, a ni nova :), ali opet treba biti oprezan. Uzimati opremu na kredit moze biti jako opasno. Sto se tice prodaje opreme kao backup verzije , ako mining postane neisplativ - na to zaboravite, jer ce se u tom slucaju Rx570-580 prodavati za max 50e, a pitanje da li i za toliko.
U sustini, u ovih 8-9 godina otkako je mining aktivan, samo jedan kraci period od 4-6 mjeseci se jedva zaradjivalo za struju ili se kopalo u minus 10-15%.
Ako imate pocetni kapital, slobodno pokrenite biznis, a na kredit - 2 puta razmislite.

2 Likes

Malo sam se raspitivao i vjerovatno se kod nas nebi mogla otvorit firma sa ovakvom djelatnoscu.Koga god pitas svi te bljedo gledaju i kazu ne moze,mada siguran sam da bar 2 od 3 sluzbenika koje sam pitao nema pojma o cemu se tu radi
Ali guglo sam i vidim da su mnoge zemlje po zapadnoj evropi uredile ovu oblast i da se u sloveniji ili njemackoj moze brzo registrovati rudarska firma i da vec postoji delatnost rudarenje kriptovaluta

što bi to radio i plaćao skuplju struju, plaćao porez, plaćao osiguranje i svašta nešto…jedino ako misliš deset rigova odmah metnut pa nemaš gdje pa ti treba poslovni prostor negdje itd, al i to možeš ko fizičko lice skontat opet kako tako

Jep automacki ti je industrijaska struje .22KM porez, direktor, racunovodstvo, inspektori.

Bolje je manje nesto napraviti na crno da tako kazem.

1 Like

Industrijska struja je jeftinija nego kod domacinstava. Jer kada predjete prag potrosnje od 40kW/h onda se racuna industrijska, a prije tog racunanja mozete sa ED potpisati ugovor i ugovoriti cijenu kilovata… S tim da se u tom ugovoru definise ukupna potrosnja kW na godisnjem nivou i taj prag se ne smije preci jer se placaju penali. U prosijeku cijena kW/h ugovornog potrosaca je izmedju 4-7 pfeninga, zavisno od zahtjeva potrosaca, sto veci potrosac to fleksibilnija cijena. Domacinstva placaju 8-9 pfeninga ljetnu tarifu, i 12 pfeninga zimsku.

2 Likes

Niam znao da i kod nas ima ljudi sa ovolikim brojem GPU-ova da rudari

neuknjiženi milioners

Registrovati firmu? Traziti kredit od banke za vise rigova? Zaduzivati se da bi kopao pola godine ili godinu i nadati se da ce cene skociti jednog dana da bi imao nesto zarade …a u medjuvremenu stizu ti porezi za platiti, struja, davanja za firmu, rate za krediti… Moj besplatan savet bez od toga koliko te noge nose.

1 Like