Najpraktičnija kripto valuta za BiH

Poštovanje cijenjena kripto zajednice.

Imao bih jedno pitanje pa me interusuju vaša mišljenja. Naime, zanima me koji alt-coin je danas najpraktičniji za korisiti u Bosni. Kada kažem najpraktični pod time podrazumjevam sljedeće stvari:

  1. da je ljudima jednostavno otvoriti wallet na mobitelu (kao na primjer otvoriti gmail account)
  2. da im je jednostavno kupiti za KM-ove taj altcoin (kao na primjer kada sam kupovao app na google play-u samo sam ukucao potrebne podatke od svoje debitne/kredinte kartice i transakcija je bila obavljena) naravno uz što manji :slight_smile: procentualni fee, znači oni koji imaju minimalni fee me ne interesuju (nisu banka jbt :-))
  3. mogućnost konverzije tog altcoin-a u KM (ovo u početku i ne mora biti toliko jednostavno :stuck_out_tongue: ) (zašto mi ova tačka 3 ne mora biti jednostavna je zato što mi je primarno bitno da ljudi što lakše stupe u međusobnu interakciju preko altcoina i razmjenjuju ih za obavljene usluge/prodate proizvode sa što je moguće manjim fee-om)

Unaprijed zahvaljujem na svim odgovorima!

p.s. Ove me intersuje iz razloga što mi je želja da saznam na koji najlakše način možemo u što je moguće većoj mjeri izbaciti banke(parazite) iz platnog prometa. Naravno za sada nije ih moguće izbaciti skroz jer preko njih bi opet ljudi putem svoje kreditne kartice kupovali taj alt-coin al makar se nebi nezasluženo ugrađivali u svaku transakciju i uzimali po 1KM naknade ili neki % od transakcije i još plus uz to i kad ti naplate tu naknadu nikad ti za to ne izdaju fiskalni račun. Nije li to “malo” čudno da su svi obavezni izdavati fiskalne račune ali eto oni paraziti :space_invader: nisu?!? Znači oni za to ne plate ni porez, a nas građane država oporezuje gdje god stignu, prvo ti uzme 10% od plate pa plati 17% PDV-a pa daj za akcize(za koje VM neće da podnese izvještaj gdje se troše), pa plati registraciju, pa plati nelegalnu eko-taksu 35mjesto5 itd

Trenutno taj nacin kupovine, mislim, da nema. Jer smo trenutno na nekim crnim listama, bankarskim.
Trenutno najjednostavnije je instalirati app, Jaxx Wallet, kupiti od nekoga licno, prebaciti sa walleta na wallet i obratno za prodaju.

@Lare ideje su ti za deset. Ali nazalost, nas mentalitet je malo zatucan, tesko da ce nas narod prihvatiti crypto tek tako, naravno, vrijedi pokusati.

A ovo za banke, drzavni vrh, poreze i to, odvec je bajata prica, na kojoj narod nista ne radi, cak stavise iste greske od izbora do izbora cinimo. Dok se ne osvijestimo i zauzmemo za sebe, necemo naprijed. Zadojeni smo nacionalizmom i ne vidimo dalje od toga. Vecina se vodi onom: “ako oni mogu onog izabrati, e onda cu i ja svog”. Nazalost, to je istina, koja odgovara nasim politicarima.

2 Likes

Hvala na pozdravima, dobro došao :slight_smile:

Naime, ono što treba da shvatiš… da je nebitno koju valutu ti kupuješ ili prodaješ…

Jer bilo koju od njih možeš mjenjati u bilo koju drugu na mjenjačnicama kao što je Binance, Bittrex, Poloniex i drugi.

Dobili smo neslužbenu vijest da je BiH skinuta sa jedne “sive” liste, te da je na redu još jedna početkom nove godine, tako da bi trebali biti u mogućnosti kao nekad, da sa karticom prebacimo sredstva na mjenjačnicu i da kupujemo šta želimo.

1 Like

Rux, ali to je sad druga strana ove price…ideja autora teksta je da se ljudima priblizi crypto svijet kroz sto laksi nacin, gdje licno smatram da mjenjacnica za pocetak nije bas user friendly za nase okruzenje. Ali zaista poraditi recimo na ovako necemu i nije losa ideja. Prihvatiti neki coin kao “sluzbeni” u BiH…recimo KM coin :slight_smile:

1 Like

Dovoljno je da pročitaš komentare na klix-u o onoj vijesti “udruženje bitcoin bih”… sve ti je jasno šta ljudi u BiH misle/znaju o Bitcoinu :face_vomiting:

2 Likes

@eBunny Izgleda da je za sada tako kako si i rekao, Jaxx Wallet je bilo lako instalirati i to je ta tačka 1 al ove pod 2 i 3 za sada ne može brale :smiley: …nego kao što si i napisao kupiti od nekoga lično i onda krenuti dalje.

@MyXMesha U pravu si 100% što se tiče moje namjere omogućiti da što više ljudi na što praktičniji način imaju mogućnost korištenja altcoina(u početku osnovna kupo/prodaja a poslije i smart-ugovori:-)) …naravno može i KMC to bi bilo super :trophy: !!!

@Rux pretpostavio sam to da može preko mjenjačnica ali to bi tražilo još jednu registraciju, pa se na njima često mora i verifikovati koliko sam upratio(nekad davno sam se bio registrovao na neki forex i svašta nešto su tražili i još onda čekaj 3 sedmice da ko oni to pregledaju) …tako da bi to bilo komplikovano i odbijajuće za većinu ljudi, ali načina postoji kome treba naći će…mislim da je čak jednostavnije doći do alt-coina preko vašeg escrow servisa nego ići na mjenjačnicu se registorvat još plus nema provizije kod vas (pišem iz iskustva :wink:)

@CryptoBosnia …čitao sam komentare na tom članku…dosta ih je neinformisanih ali bio je pokoji i na mjestu ljudi su znali o čemu pišu. Ah brate ne znam šta da ti kažem te neinfromisane treba gurnuti u pravom smjeru(i onako nas vazda neko gurka ili bocka(1%od1% svjetske elite što bi reko MR.ROBOT:-)) da idemo u nekom smjeru ništa nije slučajno) da se informišu ili makar da vide da bi mogli imati koristi od toga…majka mu stara pa zar ne bi ljudima koji recimo dobijaju nešto para od dijaspore bilo bolje da plaćaju manju proviziju nego što ih western-union dere po 10-15% …eno u Beogradu ima bankomat na kojem može da se radi i kupovina i prodaja BTC-a jbg on sad koliko vidim ima visoku naknadu za transakcije, ali što nek bude LTC sa 1$ naknade po transakciji i nek vlasnik bankomata uzme sebi 1% iii da javljam rođaku iz švedske da šalje alt-coine :joy::rofl::laughing:

Helem izgleda da je za sada većini ljudi komplikovano korisiti alt-coine ali ako Bog da vrijeme će odraditi svoje.

p.s. ja nisam radio slanje kriptovaluta, pa vas molim ko zna da napiše koliko iznosi naknada po transakciji za BTC, ETH, Dash…šta je od toga najisplativije

2 Likes

Pozdrav svima,

tacka 1 najlakse je web wallet (bootstrap responsive) pristup sa browser-a iz mobitela ili pc sa 2FA radi sigurnost i jednu web aplikaciju lakse odrzavati nego da se ima android i iphone i web aplikacija.

tacka 2 i 3 odgovor je ATM ima ih svugdje - BiH , mapa atm-ova , ATM nije skup od $1000 - $4000.

koji je altcoin je danas najpraktičniji, moje misljenje Litecoin i Ethereum i Doge, a kriterijum za to je brzina konfirmacija trasakcija, pristupnost i konverzija. Npr doge ima multidoge wallet (light weight desktop wallet). sva tri mogu se koristiti sa coinomi wallet, imaju brza vremena konfirmacije, ispod su cijene, mogu se koristiti za kupovinu servisa (rent mining rigs,server-a, itd).

Za konverziju izmedu Fiat i Crypto treba se platiti cijena od 10% ako se koristi servis kao sto je spectrocoin. Tako da je svijet fiat i crypto momentalno nisu povezani i to je prilika da se napravi servis i da se zaradi.

LP

@newphoenix Hvala puno na korisnim info…ali dosta si mi novih(bootstrap responsive, 2FA…) stvari nabacio tako da mi valja sad još istraživati :slight_smile:

p.s. pozitivno sam se iznenadio kad sam vidio da na Kosovu imaju 4 ETH bankomata :smiley:

daj ba na Kosovu crypto bankomati, pa Tito ustani i reforme napravi

1 Like

snalažljivi ljudi :slight_smile: :+1:

Prodajem ETH po coinmarketcap kursu, bez provizije, INBOX!

1 Like

Neka što ima tri boje i sastoji se od bar dva dela, a može i tri. :smiley:

Sibcoin Sibcoin

Neka sa tri algoritma :smile: