Kupovina kriptovaluta SEPA najnizi fee - solucija

Pozdrav svima,

Posto svi znamo da je tesko poslovati iz BiH, razni EMI servisi ne nude potpunu uslugu za nasu drzavu i pod raznim smo restrikcijama, razmisljao sam o najboljoj soluciji za kupovinu kriptovaluta iz razloga sto mi je stalno potreban USDT za placanja odredjenih usluga ali depozit karticom iz domacih banaka se nikako ne isplati. Imam acc na BitStamp, Kraken, Binance, npr Kraken uzima 5.2% za depozit debitnom karticom, Binance ne dozvoljava da uplatim itd.

Kako vam se cini metoda ispod i da li je neko pokusao kupovati crypto na ovaj nacin?

  1. Registrovati account na Wise i otvoriti EUR Balans (Dobijemo EU virtualni racun na nase ime koji podrzava SEPA)
  2. Registrovati Bankera account (Dobijemo EU virtualni racun na nase ime koji podrzava SEPA) Bankeru sam izabrao jer izgleda da je jedna od rijetkih koja dozvoljava transakcije sa crypto mjenjacnicama.
  3. Uplatiti novac sa licnog racuna domace banke putem SWIFT Wire transfera na Wise EUR racun koji je takodje na nase ime. Troskovi SWIFT transakcije - OUR su 15-25 Eura ne znam tacno zavisi od banke, koliki god iznos uplacujemo.
  4. Nakon sto novac stigne na Wise (3-5 dana) prebaciti putem SEPA na svoj Bankera virtualni racun. (Nije moguce preskociti korak 3. i direktno uplatiti SWIFT iz BiH na Bankera IBAN zato sto podrzava samo SEPA uplate)
  5. Putem Bankera SEPA transfera kupiti kripto na zeljenoj mjenjacnici.

Ako je ovo izvodljivo a mislim da jeste, mozemo sniziti troskove tako da placamo samo fee za SWIFT transfer prema Wise EUR racunu.

Pitanje:

Da li krsimo zakon o deviznom poslovanju ako posjedujemo racun u inostranstvu koji nismo prijavili i mozemo li dobiti ozbiljnu kaznu za to?

  • Po zakonu o deviznom poslovanju rezident FBiH mora imati odobrenje ministarstva finansija FBiH da bi imao racun u banci u inostranstvu a to se odnosi i na virtualne racune.

Molim samo za ozbiljnu diskusiju i ako imate bolje testirane solucije kako najlakse i sa najnizim fee kupiti crypto.

1 Like

A zasto ne mozes da kupujes karticom na Binance? Ja kupujem stalno i nisam imao problema. Mislim da ovo sto si predlozio ces da imas mnogo veci fee.

Pa ovo je solucija ako budu blokirali kartice sto neke domace banke vec rade.

Na vece iznose ces manje troskova imati. Samo te kosta wire a SEPA je free.

1 Like