Kupovina automobila za kripto u BiH

Pozdrav svima, valjda sam u pravu kategoriju stavila pitanje:

Imam priliku kupiti automobil u BiH i prodavac (fizicko lice) hoce primiti kriptovalutu. Predlozen je kupoprodajni ugovor sa cifrom koju bih platila zaista, ali naravno ne moze se u ugovoru naznaciti da se radi o kriptovaluti.

Da li neko ima iskustva s ovim? U pitanju je polovno auto, tako da svakako nema poreza na kupoprodaju. Moze li biti problema s poreskom ili nekim drugim?

Hvala na odgovorima!

1 Like

Prodavac potvrdi, odnosno “potvrdi”, da je od tebe primio KM u gotovini i zavrsena stvar. Osim ako nije rijec o vozilu vrlo, vrlo visoke vrijednosti, ne mozete imati problem ni ti ni on.

E hvala na odgovoru. Sta podrazumijevamo pod vrlo, vrlo visoku vrijednost?

1 Like

Ne bavim se tim pa ne znam tacne brojeve, ali ako u ugovor stavite iznos od npr. 50.000 KM postoji mogucnost da ce te neko pitati odakle ti taj novac u gotovini. A gdje je tacno granica kada ce te neko pitati odakle ti novac, a kada nece, je tesko znati. Zavisi od mnogo faktora, izmedju ostalog i licnih primanja - nije isto zaradjivati 600 i 6000 KM mjesecno i imati 50.000 KM u gotovini.

Nemoj uzimati moj odgovor kao nesto sto je sigurno, nemam iskustvo sa takvom transakcijom. Ali jesam kupovao automobil gotovinom, uz kupoprodajni ugovor, i niko mi nije pravio problem.

2 Likes