Kompjuteras.com - Najveća mana operativnih sistema baziranih na linuxu

Jedan jako kvalitetan članak, sa blog-a Kompjuteras.com, koji opisuje stanje na Linux operativnim sistemima.

Koristim Linux bazirane operativne sisteme već duže vreme. Prvi put sam naleteo na Linux neke 2009. godine, tada sam bio srednjoškolac. Računari su me oduvek zanimali. Od kada sam klinac voleo sam da prčkam po računarima, da ulazim svuda, da otvaram kućište da vidim šta je unutra, kako to radi. Instaliranje sistema, instalacija programa, traženje šta koji program radi, čačkanje po određenim programima. Ukratko računari su mi oduvek bili hobi. I sve je to do 2009. godine bilo po Windows sistemima. Onda ukapiram da mi je Windows dosadio, da u njemu dosta stvari znam.
Postao sam neka vrsta „sistem administratora“ u komšiluku. Šta god da zafali, ja sam onaj mali koji dođe da popravi. I tako se odlučim da pređem na Linux o kome sam već dosta čitao. Počeo tako da skidam razne Linux distre, probao instalaciju, instaliram, vidim šta ima, ali obrišem i vratim se na Windows. I sve tako do neke 2011. godine kada se ozbiljnije zadržim na Linux-u. Od tada koristim uglavnom Linux i koliko znam o Windows-u, toliko znam i o Linux-u (ne kažem da je to nešto preterano mnogo, ali sigurno više od nekog prosečnog korisnika) sa tim da o Linux-u znam i možda malo više. Ovo je malo duži uvod, ali pošto prvi put pišem rekoh red je malo da se predstavim.

E sada da se vratimo konkretno na priču šta je to što je najveća mana Linux-a, sa neke moje tačke gledišta. I da se ne lažemo ni jedan operativni sistem nije potpuno bez mana, pa tako nije ni Linux. Možemo tu da govorimo o dosta mana, kao što su nedostatak igrica (i ako Valve preko Steam-a to rešava) ili nedostatak nekih specijalizovanih programa, koji su potrebni određenim ljudima u poslu. Mada sa druge strane gledano nije tu Linux bazirani sistem kriv, već proizvođači igrica i tih programa, jer ne rade verzije za Linux. Windows sa druge strane ima mnogo više mana. Pre svega se tu misli na gomilu virusa, koji mogu da naprave krš i lom. Bez nekog antivirusa skoro je nemoguće da se on koristi, a opet niste sigurni. Linux je tu daleko ispred Windows-a što se tiče bezbednosti, jer postoji zanemarljiv broj virusa za Linux na koje možete da naletite.

I sada dolazimo konačno do dela gde ću pokušati da otkrijem, koja je to najveća mana Linux-a po mom mišljenju… 3… 2… 1… To je 70-80% Linux korisnika… Zbog čega tako mislim i ako sam i sam korisnik Linux-a (ali sebe svrstavam u onih 20-30%). Pokušaću da kroz neke primere to objasnim. (Konkretno se u tekstu misli na korisnike Linux-a u Srbiji. Do ovakvih pogleda sam došao pre svega posećujući razne, domaće forume o Linux-u, a analogno tome došao do pogleda o svim Linux korisnicima).

Većina korisnika Linux-a sebe smatra nekom višom klasomljudi kada se govori o svetu računara i IT-a. Koristi Linux i misli da je neki veliki sajber-kurajber, genijalac, suva i puka inteligencija (jer je čuo da ljudi na MIT-u koriste isključivo Linux). I svi oni koji koriste Windows su budale, ovce za šišanje od strane Microsoft-a, neznalice koje bulje u kompjuter kao tele u šarena vrata i tako dalje. Prijatelju nekome nije mnogo da kupi Windows, da kupi program koji mu je potreban i da od toga pravi novac sebi za život. I boli njega ona stvar da li radi na Windows-u, Linux-u ili OS X-u, važno je da mu to sve radi i da on pravi pare. Ne sedi kući, bulji u Linux i skače od sreće (biću fin, pa neću da napišem nešto bezobraznije) što je Linux korisnik. Ne razmišljaju da postoje ti neki Windows korisnici koji su pametniji od njih, koji su uspeli u životu (i u IT svetu), a nikada nisu imali dodira sa Linux-om.

Primer za ovo je, kada se ode na neki domaći forum o Linux-u i kada se postavi bilo koje pitanje o Windows-u ili se pomene Windows, odmah krene pljuvačina i čuvena rečenica „Zovi Windows podršku, šta nas ovde pitaš“. To mi je oduvek bilo toliko odvratno da nemam reči. Ukoliko je Linux filozofija sloboda izbora, pa onda pusti ljude da slobodno izaberu. Izabrao je da krekuje Windows i da koristi, pa pomogni čoveku, nećeš da crkneš. Usput mu predoči da može i da koristi Linux, pomogni mu oko migracije. Ne, ukoliko nećeš da koristiš Linux, ti si slepac, ovca za šišanje i doviđenja.

Druga stvar je ta neka „zaostalost“ većine Linux korisnika. Brate moj koliko je njih teško naterati da koriste nešto novo. Sve novo što izađe je bezveze, to je samo šminka, to je šarenilo, to nije za Linux korisnike, to je za Windows ovce. Izađe Unity, to je pljuvačina, kako ne valja, kako je to sranje, kako to nije Linux, kako je Gnome 2 zakon. Koristio i koristim Unity i sasvim je odlično okruženje, koje je i dosta praktično za rad, ali opet njima nešto ne valja. Terminal je zakon, sve treba da se radi preko terminala i kako Linux ne treba da bude userfriendly, jer od kako se menja i postaje userfriendly on „ne valja“.

Linux korisnici (oni stariji) ostaju zarobljeni izgleda u tom nekom periodu, kada je Linux bio samo za prave geekove. Ništa što je novo njima ne odgovara, smeta im što se uvode GUI aplikacije. Po mom mišljenju takva jedna situacija dosta koči razvoj Linux-a. Pored činjenice je on postao čak i lakši od Windows-a za korišćenje, taj razvoj je daleko pre mogao da se dogodi i sada bi Linux bio milijardama godina ispred Windows-a, ali se ipak sve postepeno radilo baš zbog takvog ponašanja tih „starih“ Linux-aša. Najmanje o tome vodi računa Cannonical, koji radi na razvoju Ubuntu-a i baš zbog toga je najomraženija kompanija, posle Microsoft-a kod Linux korisnika. Da se sluša većina Linux korisnika i dalje bi se kompajlirali programi.

Još jedan primer za ovakvu situaciju je pojava systemd init sistema u Linux svetu. Koliko se samo prašine diglo oko toga. Koliko njih je samo pisalo kako će da migrira na Slackware i Gentoo samo zbog toga što ove distribucije ne uvode systemd. Najzanimljivije od svega je što niko nije znao tačno da mi objasni šta ima protiv systemd-a.

Zatim te podele u Linux svetu. Posetim forume i počnem da čitam kako Debian korisnici pljuju Ubuntu korisnike. Jedni pljuju Fedoru, drugi Manjaro, treći openSUSE, četvrti Debian, peti Ubuntu, šesti Arch itd. Onda jedni pljuju Unity, drugi Mate, treći Gnome 3, četvrdi KDE 4, peti KDE 5, šesti LXDE. I tako u krug.

I onda dođe neko ko nema pojma o Linux svetu, a izrazi želju da proba neku Linux distribuciju. Naravno, kako će da istraži o tome nego ode na Internet i tu proba da sazna što više. Ode na jedan link, tu Debian korisnici hvale Debian, pljuju Ubuntu. Klikne na sledeći link, Ubuntu korisnici se kunu u Ubuntu, pljuju Debian. Na trećem Slackware korisnici pljuju i Debian i Ubuntu korisnike. I tako poseti 10 linkova, na svakom će naći da neko nekog pljuje. Na kraju svako normalan bi pomislio, šta će meni ovo u životu, kada čak ni ovima što koriste Linux nije dobro i čovek odustane.

Linux bazirani sistemi su odlični, kako za poslovnu svrhu, tako i za upotrebu među običnim korisnicima. Imaju sve neophodne alate za svakodnevni rad na računaru. Instalacija programa je postala lakša nego i na Windows sistemima. Svako danas može da koristi neku Linux distribuciju u zavisnosti od preferencija. Neko više voli Ubuntu, neko Mint, neko Debian itd. Neko više voli da ima Unity radno okruženje, neko Cinnamon, neko XFCE itd. Sve je to stvar ukusa i od onoga šta neko radi na računaru, tako da među Linux korisnicima (bar kod nas) bi trebalo da bude malo više poštovanja kod tuđeg izbora, pa maker ljudi birali i krekovani Windows.

1 Like

ajde mali majci pa placi, mi nadljudi sa MIT nemamo vremena za tebe :rofl:

GPL licenca izricito zabranjuje koristenje GNU/Linux-a ovoj sorti bez valjane Windows licence.

2 Likes

@Nadimak dodirni me sveti MIT covjece

Ja sam neki dan instalirao covjeku novi 17ku UBUNTU, čovjek se oduševio, iako je bio skeptičan…baš zbog ljudi koji pljuju napredak linuxa ka normalnim smrtnicima.

1 Like

Filozofija Linuxa je upravo - šta kome paše, neka koristi. Nepotrebne su OS diskusije, ali je potrebno ukazati na prednosti Linux/Unix nad drugim sistemima. No, to nužno ne znači da osoba nema pravo koristiti Win. Pa i sam Adrian Lamo ima Thinkpad i koristi Win još od '98. Zašto? Zato što je najbolji u svom poslu sa tom konfiguracijom :slight_smile: neću ulaziti u moralnost Lama da se ne bi neko nakačio sa tim :joy:

1 Like

Ma windows je odmaranje mozga, priznali mi to ili ne… sam koristim windows jer neke stvari jednostavno ne mogu portati na linux da bude kao na win-u.

Ubuntu 17ka je prelijepo urađena, po meni, možda glupo zvuči, izgleda kao kombinacija iOS-a i Androida u jednom.

1 Like

To sto @Rux kaze… Windows je lijep, lagan za svaki dan i za obicnog korisnika… Za sve ostalo, tu je linux… Ja se malo zanimam sa Gentoo-om. :slight_smile:

Znas šta je ironično u toj priči… instalacija sistema …

Windows = teži za instalaciju (driveri blabla) = lakši za koristiti
Linux = lakši za instalaciju (sve sam nađe) = teži za koristiti

:smiley:

1 Like