Kako poceti?

Pozdrav svima! Kao sto ste vec mogli procitati pitanje je jednostavno - kako poceti?
Samo pitanje bi se moglo podijeliti u vise podpitanja koja bi, vjerujem, mnogo doprijenela i olaksala pocetke pocetnicima. Bio bih zahvalan svima koji se ukljuce u diskusiju i pomognu odgovaranjem na sljedeca pitanja. Odgovori ne moraju biti strucni, vjerujem da bi i neke licne preference pomogle.

  1. Koliko predznanja je potrebno?
    Ja licno pratim kripto svijet par sedmica, mislim da kapiram osnovne pojmove, ali jos nisam siguran koliko predznanja je potrebno. Predpostavljam da ne treba srljati i ulagati bez ikakvog znanja o tome u sta ulazemo, ali me zanima kad je dosta i kad bi se moglo poceti. Cuo sam za Binance Academy. Da li je razumijevanje ovoga sto oni nude dovoljno za pocetak?

  2. Koliko novca je potrebno?
    Naravno odgovor koji mnogima pada na um je: ā€œUlozi onoliko koliko si spreman izgubitiā€. No, vjerujem da vecinu pocetnika zanima koliko iznosi minimalni preporuceni ulog. Vjerujem da ulaganje manje kolicine novca nije isplatljivo zbog razlicitih fee-ova koji se moraju platiti. Takodje vjerujem da ne postoji neka definisana suma, ali zanima me vase misljenje, je li dovoljno da pocetnik ulozi nekih 50-100 eura? Ili je ipak i to premalo i neisplativo.

  3. Kako kupiti kriptovalute?
    Najbolji nacin za kupovinu kriptovaluta iz nase divne zemlje, koja je uvijek zadnja rupa na sviralu. Koje mjenjacnice preporucujete? Ukoliko ste u mogucnosti i da ukratko objasnite proces kupovine na toj mjenjacnici. Koje wallete preporucujete i zasto? Korisne su i licne preference, da bi mogli usporediti razlicite mjenjacnice/wallete i izabrati najbolje za sebe i svoje potrebe.

  4. Porez?
    Postoji li bilo kakva vrsta poreza? Ako se ne varam na forumu sam procitao da ne postoji porez na neke manje godisnje prihode.

  5. Kako profitirati?
    Buy low sell high ili hold valuta? Kako znati kad ce valuta biti high a kada low? Kako znati da li je isplatljivo drzati valutu? Ili je sve ovo stvar licnog nahodnjenja?

To su pitanja koja me trenutno zanimaju i koja mi se trenutno motaju glavom. Bio bih zahvalan svima koji odgovore ili cak postave novo pitanje.
Takodje svaka cast zajednici i ljudima koji vode crypto.ba, odlicna stranica i za pocetnike, ali vjerujem i za one naprednije.

2 Likes

Pozdrav, već par puta krenem da odgovorim, ali uvijek me neÅ”to spriječi.

Najbitnije da se shvati tehnologija iza Bitcoina i ostalih kripto valuta, a tek onda ovo Ŕto je naknadno doŔlo (defi/nft itd) Svakako posjeti Binance academy, jer stvarno su se potrudili da objasne neke stvari na veoma jednostavan način. A naravno imaŔ i nas tu, kao i forum na kojem možeŔ pitati Ŕta te interesuje.

Ja kada sam krenuo nisam uopÅ”te novac ulagao, već kopao direktno BTC sa svojih par kartica, 4870/5850 itd, naravno sada je to priča za sebe, ali uvijek možeÅ” na neki način zaraditi kripto valuta preko bounty, razni airdrops i slično. Nije bitna suma koju uloziÅ”, već koliko ćeÅ” naučiti poslije toga. Prijedlog jeste da ne ulažeÅ” puno, evo npr. zato smo napravili naÅ”u domaću RXC kripto valutu, tako da svi mogu shvatiti osnove, a da ga ne moraju kupovati uopÅ”te.

Ima tema posebna koju sam obradio:

  1. instaliraj Crypto.ba Dashboard app (android/iOS)
  2. registruj sebi RXC wallet unutar app-a
  3. unutar walleta imate dugme FreeRXC, gdje možete svaka 3. sata dobiti od 0.1 -1 RXC.
  4. Taj isti RXC možete slati na npr RXC Games, WhiteBit mjenjačnicu, zakupiti besplatan Crypto.ba Cloud ili email račun.

Kupiti kripto valute možete ovdje direktno na forumu od drugih članova zajednice, putem Crypto.ba escrow/posredničkog sistema u kojem ja lično osiguravam da kupac i prodavač budu ispoÅ”tvani. Druga opcija je BCX.ba mjenjačnica u Banja Luci i treći način je da se registrujete negdje vani na nekoj od mjenjačnica npr Whitebit je moguće kupiti USDT sa naÅ”om karticom, te onda sa USDT kupiti Å”ta god želite od kripto valuta.

Napravio sam i uputstvo, kako bi olakŔalo ostalima.

https://forum.crypto.ba/t/kako-se-registrovati-na-whitebit-te-kupiti-svoj-prvi-rxc/4681

Porez gledaj uvijek kao porez na dobit, tj.10% Ŕto država očekuje kada prebacujete kripto valute u KM npr, gdje na manjim sumama niste dužni platiti porez, za detaljne info o ovome pitajte nekoga u Poreznoj u vaŔem gradu :slight_smile:

Ovo je neÅ”to Å”to ti niko neće moći reći sa sigurnoŔću, puno je faktora tu, treba razmiÅ”ljati kontra sviju ako želiÅ” profitirati, Å”to značiā€¦

Kupuj kad sve pada, prodavaj kad sve rasteā€¦

Hvala ti na pozitivi i na lijepim riječima, nadam se da smo ti pomogli u osnovama, a naravno tu je uvijek Search dugme i postaviti temu, jer ovo će i drugi čitati.

2 Likes

Hvala na odgovoru. Od pomoci je svakako. Ukoliko budem imao dodatnih nedoumica obavezno prvo pretrazujem forum.

1 Like

Ja sam takodjer nedavno upao u svijet kripta i nemam pojma o zivotu , ali svoj neki prvi edukeŔjn sam naŔao na yt kod nekih jutubera kao Ŕto su : Dr Kripto,Kriptopija,Kripto Teme i BalkanTech Crypto , isto tako pratim i desavanja kod njih na njihovim Inst (balaclava_crypto i ostali) i jos neke dodatne grupe na Telegramu i na Diskordu.

Hhh koliko mozes da priustis a da ne ovisis o tom novcu i ono glavno ā€œUlozi onoliko koliko si spreman izgubitiā€

Ja sam iz ne znanja i iz ne dovoljno informiranosti kupovao na WhiteBitu gdje mi je fee bubam bio oko 20/40 usd Hhh dok mi nisu objasnili kako i sta ide onda sam kupovao na Binancu gdje je fee oko 4usd (kupim u tronu i onda prebacivam po drugim mjenjacnicama ako mi treba jer je u tronu najmanji fee bar su tako meni rekli haha ^_^)

2 Likes

Hvala na odgovoru. Pratim i ja par youtubera i ig stranica. Svakako cu paziti na cijene fee-ova da ne bih dzaba bacao novac. Pogledat cu malo kupovinu preko trona.

2 Likes

najmanji fee za kupovinu ti je definitivno preko escrow-aā€¦ali ako si totalni pocetnik ne zali izgubiti koju marku ali provjeri sve kako ide kupis pa prodas cisto da steknes malo osjecaj kako to sve funkcionise

1 Like

Hvala na odgovoru. Svakako sam prvo razmislio koliko novca mogu uloziti bez da zalim ukoliko isti izgubim.

1 Like

Å to se tiče naÅ”eg ā€œinhouseā€ escrow sistema, do sada sam dosta puta uradio posredniÅ”tvo bez naknade, tako da nećeÅ” imati problema.

Posjeti kategoriju #crypto-ba-ekipa:escrow i vidi kako su ostali pratili sistem.