Kako od BAM do BTC na mom wallet-u? (BCX.ba))

Pozdrav svima od novog clana (na crypto.ba ali i u crypto svijetu generalno),

Procitao sam dosta tema i mnogo toga naucio, ali jos uvijek imam neke nedoumice oko osnovnih procesa, koje vjerujem da mi iskusniji clanovi mogu vrlo brzo razjasniti (i usput mi ustediti nesto novca i puno vremena).

Najprije, kratki osvrt na moj trenutni short/mid/long-term plan u crypto svijetu:
Za sada, planiram u kriptovalute uloziti oko 5000KM kroz narednih 2-3 mjeseca. Osnovni razlog ulaska u ovaj svijet je long-term investment, dakle veci dio novca koji planiram uloziti namjeravam bezuslovno cuvati barem nekoliko godina (prema trenutnom planu, dominanto BTC). Osim toga, nakon dovoljno prikupljanja informacija i razumijevanja trzista planiram se “igrati” i sa sljedece dvije stvari: trading kriptovaluta (short/mid-term), kao i potraga za manje popularnim kriptovalutama koje imaju potencijal za znacajan rast u buducnosti (long-term) i investiranje u njih. Kazem “igrati” jer od ove dvije stvari u ovom trenutku nemam velika ocekivanja; bavit cu se njima koliko vrijeme dozvoli i sa iznosima koji ne predstavljaju znacajan dio uloga (recimo, do 30% ulozenog novca).

Ono sto me najvise zanima jeste odgovor na pitanje “kako (najisplativije i najbolje) doci od BAM na bankovnom racunu do BTC i ostalih valuta na mom wallet-u”? Planirao sam koristiti sljedeci stack:

  • BCX.ba (fiat → crypto)
  • Binance (trading)
  • Exodus (wallet)

Namjeravam primijeniti DCA strategiju da izgradim portfolio (u smislu fiat → crypto konverzije), na nacin da kroz narednih 2-3 mjeseca periodicno (recimo sedmicno) uplacujem manje BAM iznose i konvertujem ih u crypto.

Zavrsio sam sve procedure oko kreiranja account-a na svim platformama i njihove adekvatne zastite (strong password, 2FA). Danas sam uplatio 200KM na BCX i za tu vrijednost kupio BTC (uz trosak od 4% na racun konverzije, sto mi je prihvatljivo), ali sam se naravno iznenadio kada sam vidio da TX fee za isplatu mojih bitcoin-a (na binance/wallet) iznosi 0.001 BTC, odnosno trenutno oko 50$.

Da li postoji pametniji/jefintiji nacin za prebacivanje na Exodus wallet? Npr. TX fee za slanje nekih drugih valuta iznosi 0,01 LTC (1.86 USD), 0,0005 BCH (0.26 USD), itd. Da li mogu na BCX.ba konvertovati BTC u neku od ove dvije valute, prebaciti na svoj wallet ili na Binance i ponovo konvertovati u BTC, tako da na kraju imam znacajno manje troskove? Postoji li neka “standardna” procedura za ovo i da li finalnu konverziju u BTC mogu uraditi na Exodus-u ili moram preko Binance?
Alternativa bi bila cuvati BTC na BCX.ba wallet-u sve dok ne investiram sve planirane BAM kroz period od 2-3 mjeseca, i nakon toga uraditi transfer u jednoj transakciji; ali kako sam razumio nije bas preporucljivo cuvati ih na tom mjestu?

Ako imate bilo kakve generalne savjete vezane za opisani plan (sta bih mogao bolje/drugacije) bio bih veoma zahvalan. Npr:

  • da li je Exodus dobro rjesenje za wallet? Citao sam da je ranije bio na losem glasu zbog visokog TX fee za BTC i ETH koji se automatski izracunavao, ali ako sam dobro razumio trenutno podrzava i manuelno podesavanje.
  • da li je losa ideja cuvati odredjeni iznos coin-a na Binance (npr. onaj iznos sa kojim zelim “raditi” u smislu trading-a)?
  • da li mi je bolja ideja za fiat → crypto konverziju p2p kupoprodaja? Ako dobro razumijem, p2p ima smisla jer obje strane izbjegnu placanje troskova konverzije. Ko snosi troskove slanja i koliko iznose u ovom slucaju?
  • da li DCA strategija generalno ima smisla ako bih uplacivao iznose od 300-400KM periodicno, odnosno hoce li mi razliciti fees “pojesti” dobar dio moje BAM investicije?

Svima koji odgovore na barem jedno pitanje iskreno zahvaljujem; post je malo duzi ali mislim da moze biti od velike koristi drugim koji se nadju u slicnoj situaciji.

Dobro nam došao :slight_smile:

Da li si provjerio koliko bi te koštala transakcija USDT ili ETH sa BCX, poredeći sa Bitcoin naknadom.

Kada je trade u pitanju, Binance je jedna od najjačih mjenjačnica koja ima sredstva da pokrije sve ukoliko se nešto desi, naravno ne preporučujem da se koristi kao wallet (ovo mislim na sve i jednu mjenjačnicu ili berzu).

Exodus je dobar wallet, ali dobro pripazi da ti je računar čist prije nego što uopšte instaliraš (preporučujem Ubuntu Desktop, windows je užasan što se tiče sigurnosti)

Na binance kripto zamjeniš za USDT, zatim isti prodaš nekome iz community, gdje uopšte ne bi bilo naknade ni sa čije strane jer bi se koristio USDT TRC20 sistem koji nema naknadu.

:slight_smile: nadam se da sam bar malo pomogao

1 Like

Hvala na ekspresnom i korisnom odgovoru. :slight_smile:

Za ETH oko 30$, za BTC oko 50$; sto mi ne pravi nikakvu promjenu - oboje je neisplativo ako bih ulagao manje iznose i povlacio ih odmah na wallet, a istovremeno oboje je prihvatljivo ako bih ulozio sav predvidjeni novac i povukao ga u jednoj transakciji. Moja greska je sto ovaj fee nisam odmah provjerio, misleci da je fee za fiat → crypto najveci treosak u cijeloj prici.

Mislim da si pri citanju zamijenio od/do u mojoj recenici, pa sam dobio odgovor na suprotno pitanje. :slight_smile: Ali takodjer korisno za znati, ako/kad odlucim prodati kripto. Trenutno zelim da za svoje BAM (racun ili cash) dobijem BTC na svom wallet-u uz minimalnu proviziju, a ocigledno je community opet najbolji izbor. Recimo da se dogovorim sa nekim member-om da mi proda BTC za 1000KM prema trenutnom kursu posredstvom Crypto.ba Escrow-a; koje dodatne troskove vezane za transakciju imamo (i u kojem iznosu), i kako se oni najcesce dijele izmedju kupca/prodavaca?

Escrow je jako jednostavan, dogovorite sa nekim iznos, kripto se šalje na Crypto.ba Escrow hardverski novčanik, nakon čega kupac vama šalje novac. Kada potvrdite da je novac legao tada puštamo kripto kupcu na njegov račun.

Imamo temu za to ili možda neki telegram chat , nešto takvo možda bi valjalo.

Postoji kategorija #crypto-ba-ekipa:escrow u kojoj ostavite zahtjev za ESCROW, naravno ne navodite sume koje su u pitanju.

Želim da imamo neku vrstu evidencije tj. historije o Escrow posredništvu, čisto zbog portfolia.

Drug, u ovom trenutku ti je najbolja varijanta da ti to btc stoji na bcx…Da bi npr. tu količinu
pretvorio u ltc prvo bi to morao zamjeniti ponovo u km(5%) ,pa onda opet te km u ltc(4%) i to pravi povelike dodatne troškove…Zato sljedeći put kad budeš slao km na bcx ,kupi ltc i onda to šalji na binance i taj ltc mijenjaj ili trguj sa nekim drugim coinom…

1 Like

Da, što manje konverzija to bolje, što znači BAM → BCX LTC → BINANCE → do what u like :smiley:

Hvala ekipa, stvari su puno jasnije sada!

1 Like