Grijanje na ASIC uređaj

Nekom igrom slučaja, kroz razgovor sa @gojos, dođe na ideju da testiram kako bi ASIC D3 miner grijao vodu u sistemu za podno centralno grijanje.

Pošto trenutno ložim, a pelet ću kad baš bude ledeno, odlučio sam namjestiti ASIC izlaz da direktno udara na “buffer” gdje se grije voda pomoću peleta :smiley:

Naravno iskoristivost je ovdje minimalna, ali ako već mi ASIC miner radi, te vruć zrak izbaciva… zašto da ne probamo ovo :smiley:

Bukvalno sam ugurao ASIC i digao ga vertikalno da puše direktno po cijevima buffera gdje se nalazi voda.

Kao što sam naveo, u pitanju je podno grijanje, gdje temperatura vode ne treba da prelazi 40C, došao sam na ideju da probam zagrijati bar taj buffer vode do 40C.

Kamin je manje zapremine, Kenda firme, prvi modeli sa nekih 15KW.

Uzeti u obzir temperature izlazne sa ASIC-a
image

Naravno, ovo nije riješenje, ali ako već miner izbaciva vruć zrak … zašto ne probati ugrijati vodu pa da pumpa okrene jednom.

Trenutne postavke peći su:

Senzor se aktivira kada vatra nabije 32C u bufferu, što javlja sistemu da je “FIRE ON”, nakon toga cilj je dignuti temperaturu do 40C gdje bi pumpa počela da vrti.

Prostor ima i za još jedan ASIC miner da se stavi pokraj ovog, tako da ćemo i tu opciju probati.

Ako imate kakv prijedlog, feel free to jump in.

Ja ne palim pec, miner je u podrumu i grije cijeli sprat iznad.

1 Like

Šteta nemam podruma, inače bi tako uradio :smiley:

Long story short, ovdje su potrebna dva ASIC-a da bi ugrijao na 35+ C, što je oko 2600 W, gdje gubi smisao na mjesečnom nivou :smiley:

Ako miner zaradjuje ili je kao “plovak”, samo sto nije potonuo, onda je ovo tvoje rijesenje dobro u prelaznom periodu dok nisu poceli mrazevi i temperature ispod 0.
Preusmjeri toplotnu enargiju na bojler za podno grtijanje je dobro ako mozes da postignes temperaturu da se termostar/pumpa ukljuci.
Ako se pumpa ne ukljuci i ceka 40stepani, predlazem da stavis prekidac za napajanje relea za pumpu i rucno ukljucis pumpu.
Temperatura u cijevima za podno grijanje treba da je od 25 do 32stepana i dobit ces ugodnu temperaturu poda, a time i dogrijavanje cijele prostorije.

1 Like

Reče mi majstor da se pumpe ne pale ispod 50C zbog kondezacije :sunglasses:

Ja sam se pisao na osnovu ovog zahtjeva

Sto bi znacilo, da ne slusas majstorove preporuke :grinning:
Ja sam dobio instrukcije da temperatura ne smije biti u kazanu ispod 60 i to zbog bakterija
i da smanje kondenzaciju…
Ne moze " jare i pare", mora biti neki kompromis- grijati se na pelet ili na “alternativni izvor”=ASIC

1 Like

hehehe bakterije :smiley:

Ajkule/Drakule :smiley:

Nije sala, to je normalna pojava u zatvorenim sistemima grijanja. Bakterija Legionela !!!

1 Like