ETC vs ETH

Mislim da su uspjeli u svom planu da uklone ETC, jer je on jedini dokaz da je ETH jedna velika anomalija u kripto svijetu.

Sve dok je ETC živ, on će biti podsjetnik šta je Vitalik Butterin uradio!

Nažalost, u par navrata sam imao priliku “pljuvati” ETH, da bi se neko javio i rekao da nisam normalan, ali taj isti ne zna ni šta se desilo sa ETH / ETC ili ignoriše činjenice.

A šta se to desilo?

Prvo je bio samo ETH, koji je započeo projekat DAO, koji je pokraden od strane hakera (nekih 3.6 miliona ETH je ukradeno), da bi Vitalik Butterin (main dev ETH-a), odlučio uraditi restore ETH blockchaina.

Sada da se malo dotaknemo ove riječi “restore”…

Kripto valute su nastale iz dosta razloga, ali jedan po meni primarni razlog jeste baš totalna decentralizacija financija te nemogućnost “ispravki” transakcija.

Šta su uradili main developeri ETH, je po meni jedna od najvećih gluposti u kripto svijetu do danas. Umjesto da su se pomirili sa tim da su imali ogromnu grešku na kodu, oni su bukvalno uradili “restore” blockchaina na dan prije krađe, što po meni gubi sav smisao decentralizacije.

Nakon toga, ukoliko ste pratili, nakon fork-a nastao je ETC (Ethereum Classic) i ETH (Ethereum novi), da bi Vitalik Butterin bio kupljen od strane Ethereum Alliance grupe, u kojoj se nalaze jedni od najgorih mogućih kompanija koje jednostavno briga za malim čovjekom.

Još zovete ETH decentraliovanom kripto valutom? Otvorite oči!

Provjerite samo članove ove alijanse!
EEA MEMBERS - Enterprise Ethereum Alliance

Sad vi meni recite otvoreno, jel mislite da su oni tu da nam poprave život? (yea right)

Detaljnije objašnjenje šta se desilo tog dana
https://www.coindesk.com/understanding-dao-hack-journalists
Ethereum Classic vs Ethereum (ETC vs ETH): What's the difference?

Ukoliko neko ima argument vrijedan diskusije, zamoliću vas da se pridružite diskusiji, jer dosta ljudi uopšte nema pojma šta se desilo.

Ni na koji način ne želim da ovaj post ispadne neka vrsta FUD-a prema Ethereum-u, već jednostavno gubi se informacija tj. dio historije vezano za ETH, te dosta ljudi smatra isti decentralizovanim.

Na to sve, znate li koliko dobrih projekata je na ETH mreži, što je po meni totalni promašaj, jer ako se bilo šta desi Ethereumu, šta mislite šta će se desiti milionima projekata koji zavise od njegovog blockchaina.

image

1 Like

Sve je to tacno, kao covjek koji je gotovo 10g u ovome, mogu samo reci da je taj projekat zvani ETH doprinjeo da mnogo clanova ovoga foruma i sire ostvare mnogo sta u zivotu, Mnoge stvati u zivotu nisu realne, nije fer sto pola planete gladuje a neko prosipa milione, ali konkretno dok ETH postoji u bilo kakvom obliku podrzavat cu ga.

Mnogo toga tu nije ok, ali sustina je bitna da nije bilo ETH-a za mnoge nas zivoti ne bi bili isti, kad budem obnavljao fasadu na Hotelu stavicu sliku Vitalika :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:

1 Like

Sad gledam Grayscale, pitam se zašto oni kupuju ETC

Oni sto kupuju tu ocekuje bar x2 cijenu u narednom periodu

1 Like

Kako sam skontao i ETC će sada ići na DEFI priču, to je jedna od mogućnosti zašto ga Grayscale kupuje.

Ono što je interesantno jeste to da su ga stvarno “stisli” na svim frontovima, imao je 51% napade i to više njih, trenutno na mjenjačnicama podignute depozit konfirmacije na nezavidan broj.