Čuvajte se lažnih mjenjačnica

Svjesno smo pokušavali uraditi arbitražu sa neke nove mjenjačnice, koristili smo jako malene količine kripta.
image
Kao što naslov kaže, pazite se novih i neprovjerenih mjenjačnica, jer one imaju način da vam nikad ne vrate vaš poslani kripto.

Jedna od prvih mjenjačnica koje ćemo spomenuti, a koje i dan danas to rade, je Hitbtc…

Nikome u kripto svijetu, ko iole prati dešavanja, nije jasno kako su uspjeli toliko dugo da rade ovo što rade.

Primjer

  1. Naprave lažne buy/sell zidove, sa velikim spread-om tj. razlikom u cijeni koja zna biti i do 20-30% veća nego na ostalim mjenjačnicama (kako bi navukli ljude da rade artbitraže)
  2. Puste ljude da se registruju, pošalju malu sumu, zatim urade trade, povuču sredstva.
  3. Uvjereni da je mjenjačnica legitimna, u većini slučajeva pošalju veću sumu kako bi uradili arbitražu
  4. U tom trenutku, račun vam blokiraju pod navodima da trebate da završite KYC (know your costumer)
  5. Iako pošaljete dokumente, postoji šansa da te iste prodaju na crnom tržištu
  6. Ne odgovaraju mjesecima na poruke, pod izgovorom da imaju puno ticketa sa nadom da ćete odustati, što u većini slučajeva se i desi.

Prošle sedmice smo testirali “Creekex” sa 0.15 ETH, naravno, scam očigledan.

Pogledajte šta su mi poslali sa Creekex (obrati pažnju na podvučeno)

Šta ovo govori? da su preuzeli isti scam model kao i Hitbtc, te je u većini slučajeva lažna mjenjačnica koja radi na ovaj način.

Mislim da ne bi bilo loše da se svi udružimo te da ako imamo informacija o lažnim mjenjačnicama, da iste.

  1. Hitbtc
  2. Creekex (prijavio sam na Bitcointalk - link)
  3. Bituary
1 Like