CBBiH: Kriptovalute posmatrati kao finansijski instrument, a ne kao novac

Pojašnjavaju da je, u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci BiH, jedino zakonsko sredstvo plaćanja u BiH konvertibilna marka i da je nemoguće zamijeniti kriptovalutu za KM, već da je samo ostale zvanične valute moguće razmijeniti u KM.

Takođe, precizirano je da kriptovalute nisu zakonom uređene u Bosni i Hercegovini, te da one ne funkconišu kao tipična valuta, već se oslanjaju na protokol mreže računar prema računaru baziran na internetu.

Iz CB BiH dodaju da se upravljanje transakcijama i izdavanje novca obavlja kolektivno od strane mreže, a snabdijevanje tom “valutom” regulisano je ugovorom između korisnika i uglavnom djeluje van državnih regulatornih institucija, dok vrijednost određuju ponuda i potražnja.

Sve transakcije s kriptovalutama se obavljaju putem virtualne neregulisane mreže. U nekim zemljama takođe postoje i bankomati za kupovinu i prodaju samo kriptovalute za lokalnu valutu, ali oni ne postoje u Bosni i Hercegovini”, navode iz CB BiH.

Ističu da se za oblike koji u određenim poslovima ili situacijama služe kao mjera vrijednosti u pružanju ili razmjeni robe ili usluga ne može koristiti termin valuta, jer nemaju sve elemente valute.

Iz CB BiH naglašavaju da finansijski sektor ide prema značajnim promjenama pošto digitalizacija ubrzano mijenja izgled finansijske industrije, kao i da postoji obimna literatura o toj temi, ali bez saglasnosti o krajnjem ishodu za centralne banke.

Prisutne su ideje o izdavanju vlastitih digitalnih valuta, što je nešto oko čega su određene centralne banke već pokrenule aktivnosti. Međutim, stoji činjenica da su nove tehnologije u svijetu finansija, poput DLT (distributed ledger technologies) tj. blockchain, kao i brojne različite kriptovalute, sve više prisutne u finansijskom svijetu. Teško je reći šta će prevladati u budućnosti”, tvrde iz CB BiH, prenosi Fena.

Pristup CB BiH ovome je da treba pažljivo pristupati donošenju ili izmjenama propisa koji se tiču ovih pitanja.

2 Likes

Jel ovi iz Centralne banke žive u drugom univerzumu ili se neko šali?

Stvarno? A bankomati za kripto valute u Prijedoru, Banja luci, Gradišci?

(uslikano u Prijedoru, Patrija)

Pa bio bi red da kontaktiraju nekog od nas, da smo na ušima sjedili do sad bi naučili nešto što bi se moglo iskoristiti u budućnosti blockchain tehnologije.

1 Like

Ovaj amaterski članak koji je napisan od strane nekoga ko predstavlja CBBH, u teoriji najbitniji monetarni i fiskalni autoritet u BiH, samo pokazuje kakva smo mi nakaradna zemlja. Amateri i neznalice na svim poljima. Ovo je pisao neko ko veze nema sa crypto, malo je čačkao po Google-u i za 2 sata postao ekspert. Stvarno sramota.

2 Likes

I ja sam zabezeknut koliko su kripto nepismeni iz Centralne banke naše države… što je zabrinjavajuća stvar ako misle da napreduju na ovom polju.

1 Like

Imam osjećaj da su ovi iz CBBH ovo saopštenje poslali faksom…

2 Likes

A pogledaj samo razliku u pristupu vlade C. Gore koja e zamolila Vitalika B. da im pomogne oko implementacije ove tehnologije…i naravno uz to napravili dobru reklamu za CG…

Ne možeš ti to objasniti ljudima u našoj CBBH jer oni mrze napredak, to se iz aviona vidi :smiley:

Žalosno je koliko zaostajemo zbog par ljudi na vlasti…

Druze, ne zaostajemo mi zbog par ljudi, nego zbog veeeeelike većine. Znam masa ljudi koji su računarski nepismeni i nisu zainteresirani da se educiraju. Znaci znanje o koristenju PC-a je nula bodova i to su mahom mladi ljudi. A kad se odmaknes od takvih, dodjes do nasih političara, koji žele pod obavezno da im se isprinta sav materijal na papir da bi oni mogli pratiti sjednice, iako ima mogucnosti da se prati u e-formi, a posebno jer se isti dobiju na email prije toga. Zato vlada KS svaku sjednicu potrosi nasih para 15000 KM samo na printanje.

O tome da su ovi u finansijskom sektoru ne samo needucirani, nego i neupućeni, dovoljno govori. Eto u BiH ima bcx i ova dcx mjenjačnice za CV, a oni ni to ne znaju. Dovoljno govori o tome. RS i RH su ispred nas daleko, a o ostatku EU ne treba ni pricati.

4 Likes

Tako je :grin::grin:živio govornik

1 Like

Dajte ga pod noge :smiley:

1 Like

Vidjeces kad dodju po nas :joy::joy::joy::joy:

1 Like

Taman nek me malo izvedu na cist zrak :window:

Ako bi se mogao nadovezati samo moj pogled na kriptovalute kreće iz toga da se dobije nezavisni finansijski sistem u kome pojedinac kontroliše svoj novac u svemu tome postoji kretanje te valute gdje kod nas svi to koriste pa gledaju kriptovalute kao na berzu i način zarade što se može posmatrati ali je neralno očekivati uložiti 5km i čekati da BTC skoci na 200K i obogatiti se. Mislim da ovde svi grešimo odnosno velika veličina jer ni sami ne znaju kako se formira cijena neke kriptovalute… Da se vratim na temu uzmimo na primjer rxc ko nama brani sad da prodajemo proizvode za rxc znači sistem tu je apsolutno nemoćan dosta dugo sam u svemu ovome i nijednom jos ali nijednom nisam kupio kriptovalutu preko banke niti je prodao niti planiram zašto plaćati porez i sve ako je osnovna smisao kriptovaluta nezavisnost

Prijatelji,
Prije sedmicu dana (bukvalno 7 dana) sam zatražio MasterCard Debitnu karticu u UniCredit Banci. Razlog je jasan, Raiffeisen Bank već odavno ne podržava (po svom defaultu) bilo kakvo poslovanje sa Crypto marketima/mjenjačnicama itd. Krenem na AdvCash putem tuđe UniCredit MC Dbt., hoće hoće i hop - treba kartica biti moja, inače zadnji je to prag bio pa bi sve prošlo laganini, UniCr. i jeste radio direkt sa Binance međutim naš fini pošteni državni layer je to nedavno zabranio.

Hvala na objavi ovog artikla jer kao što se vidi prije NAŽALOST 4 dana oglasila se cionistička CB BiH koja draga srca zatvori i tu malu priliku da se jadna omladina iole OPAMETI i uprati tehnološki trend iz svojih SELA i KUĆA bez odlaženja van granica ove PirateBay države. Jako me žalosti što nemam apsolutno nikakve koristi da zovem podršku UniCredita jer big mama CB je dala svoju “fetvu” i tjt.

Ako bi mi iko bio voljan pomoći oko USDT uplate, jednih 30ak maraka grdnih, čisto ne bi li se išta okrenulo na Futures-u, bio bih zahvalan, sretno svima!

3 Likes

Pozdrav i dobro nam došao.

Dostavi ovdje USDT TRC20 adresu, od mene ide 10 USDT

4 Likes

Nevjerovatan altruizam!
Ovime sam podstaknut da doniram namjenjeni novac ljudima u potrebi, a kao član se pridružujem crypto.ba community-ju i čim smognem veće svote kupujem via Escrow metode koje vidim ovuda po objavama.

Hvala najljepša i nadajmo se čim prijašnjoj “de-regulaciji” digitalnog zlata u našoj lijepoj domovini.

TUpC5p4iQ6Y774BS1t62FeUqWFDoydgwZK

2 Likes

Hvala na lijepim riječima, malo ih je na ovim prostorima :smiley:

Have fun, poslano 10 USDT.

1 Like

Pozdrav @Sudo

Uplati preko banke iznos za koji si planirao kupiti USDT (30ak KM ili koliko zelis) kao donaciju za ovu kampanju i posalji mi dokaz o uplati na pp, ja ti saljem USDT u protuvrijednosti na adresu koju si prethodno naveo:

2 Likes

Extra ideja @src :smiley:

Man i love my community…

Respect…

3 Likes