BOJKOT: jedno veliko NULA za Unicredit banku

Upravo sam dobio informaciju da je Unicredit banka blokirala račun trgovini jednoj jer se spominjala u kontekstu kripto valuta, što govori samo koliko su odvratni kao banka.

Trgovina nikada nije prodavala ništa direktno za kripto valute, gdje banke prijete zatvaranjem računa poslovnih subjekata ako samo čuju da se taj poslovni subjekat spominje u kontekstu kriptovaluta.

Dok sve i jedna banka napreduje u cilju poboljšanja i širenja usluga, banke kao UNICREDIT i Raiffiasen su postale toliko očajne da blokiraju račune poslovnih subjekata.

Sve što je trgovina uradila jeste podržala napredak kripto valuta, gdje su “skeneri” iz banki to pročitali i najavili blokiranje računa toj trgovini.

Zamislite koliko morate biti zaostali, ali ovo je samo znak šta se dešava, te koliko banke znaju da će ih kripto valute dokrajčiti (NADAM SE ŠTO PRIJE).

Ovako se draga moja gospodo gube klijenti, nadam se da će kroz par godina ovaj post ostati dokaz i činjenica koliko banke preziru kripto valute.

Jesu ovo regulacije o kojima se priča?

Da li je ovo napredak o kojem se priča?

Iskreno se nadam da će svi normalni ljudi napustiti ovu banku, te ih prozvati na svakom mogućem koraku, jer nam nedaju da napredujemo kao država, niti kao pojedinac.

6 Likes

Bojkot svih staromodnih banaka :v:

2 Likes

Moj savjet svima koji posjeduju račun u ovoj prokletoj unicredit banci, da zatvore i isti otvore negdje drugo.

Kako sam shvatio, dosta ljudi ne razumije koliko je lako preći u neku novu banku…

Pokušaću da vam otvorim oči kad je ova tematika u pitanju!

BANKE NISU BOGOM DANE!!!

Prelazak iz jedne u drugu banku je toliko bezazleno, a većina ljudi misli da je to komplikacija i velik posao.

Uvjeravam vas da to nije istina, te prelazkom u bolju banku, ostvarujete vaše pravo kao klijent.

Sve banke žive od KLIJENTA, a ne obrnuto, kako većina misli da je situacija.

Kako preći u drugu banku??

POSJETITE bilo koju drugu banku osim Unicredit i Raiffaisen, te im recite da želite preći kod njih kao klijent. Vidjećete koliko to brzo ide, te koliko prave banke cijene svoje klijente.

Tople preporuke za banku je NOVA Banka, koja vam nikada neće blokirati račun kao ove odvratne banke (UNICREDIT / Raiffaisen).

3 Likes

Šta su sa ovim blokiranjem postigli?

Gledajući sa strane klijenta, otvorili su oči klijentu na način da je isti prešao na drugu banku, te će svim svojim poznanicima reći da bojkotuju unicredit banku i njihove usluge :smiley:

2 Likes

Oni su toliko veliki i jaki u BiH, a kripto zajednica mala, tako da im to nece biti neki udar. Bitnija im je poruka koju salju ovoj zajednici.

Nema veze koliko su jaki, jer i veći su padali jer nisu cjenili napredak i svoje klijente.

Ja bi razumio i čak podržao da je u pitanju blokiranje računa koje se dovodi u vezi sa neregularnim kripto valutama ili nešto slično.

Ne zaboravimo ovaj slučaj u kojem je ova ODVRATNA unicredit banka dopustila firmi da otvori račun u KM i EURO, nakon čega su našli investitore, gdje su u zadnjem trenutku blokirali ljudima račune i investitori se povukli.

" U Okružnom privrednom sudu u Banjaluci juče je održano pripremno ročište u najvećem kriptovalutnom sporu u regionu, a i šire. Preduzeće “Bitminer Factory” iz Gradiške traži od “Unicredit Bank” Banjaluka sto miliona dolara (oko 180 miliona maraka) odštete jer smatra da su glavni krivci za propast projekta zasnovanog na “blockchain” tehnologiji, saznaje portal CAPITAL."

“Banka je direktno uticala da se ovaj projekat ne realizuje odnosno da propadne nesmotrenim preuzimanjem radnji u smislu raskida ugovora a sve zbog pogrešnog tumačenja djelatnosti društva i samog projekta kao i odsustva volje da razumije posljedice svog postupanja “, navodi se u tužbi.

Ista firma je tužila unicredit banku za 100. miliona američkih dolara, te se iskreno nadam da će ovaj slučaj dobiti te ih unazaditi koliko-toliko.

U Banjaluci počeo kriptovalutni spor od 100 miliona dolara

Pozdrav svima,

ako znate koja je trgovina u pitanju odnosno kome je banka zatvorila račun, možete slobodno meni PM detalje. Mi smo konkretno tužili takođe nekoliko banaka zbog nezakonitog zatvaranja računa. U principu banka ne može nikome zatvoriti račun osim po službenoj dužnosti kako je definisano Zakonom, a ukoliko nekome zatvori jer misle da im se može, imate dvije opcije : ili prećutati i promijeniti banku ili tužiti banku i pravdu tražiti na sudu. Druga opcija troši i novac i vrijeme i živce, ali se dobija satisfakcija plus odšteta.
Takođe ako nekome treba pomoć oko ovoga tu sam :slight_smile:

4 Likes

Hvala na javljanju Nikola :smiley:

Direktora firme lično poznaješ, ne bi da ga navodim ovdje iz ličnih razloga.

Upravo sam pričao sa direktorom te firme, te mu savjetovao da ih tuži, ali kako kaže nema volje te je odmah promjenio banku i naravno da će svim svojim poznanicima i klijentima reći o čemu se radi.

Jesu li okončani i kako ti procesi? Koliko dugo su trajali?

Tek smo podnijeli tužbe…trajaće to dugo, ali ne sumnjamo u pobjedu jer su Zakon i argumenti na našoj strani. Izgleda jednostavno ali nije…jbg

3 Likes

A kako npr Sberbank podržava našu Crypto.ba zajednicu ? :smiley:

2 Likes

Za Unicredit banku nisam čuo još ni jednu pohvalu, ne vezano za kriptovalute. Zbog toga ne znam zašto je ljudima Unicredit uopše opcija?!
Raiffeisen me je razočarao jer su oni poznati kao fleksibilna banka sa povremeno dobrim ponudama za klijente. Međutim, uvođenjem Moment paketa i isključivanjem ekektronskog bankarstva u jeftinijem paketu su ‘‘usrali’’ sve prethodno dobro. Povećali su cijene u odnosu na nekadašnje Klasik pakete, a smanjili ‘‘sadržaj’’ paketa. To u prevodu znači unazađivanje i višestruko poskupljenje usluga.
Tako da…ponavjam, ni u nekom režimu koji ne uključuje kripto, ove dvije nakarade ne trebaju biti opcija za razmatranje prilikom otvaranja računa.
O tome da će potrčati i prihvatiti inovacije govori činjenica o ukinjanju internet bankarstva iz paketa. Ne govorim o mobilnom bankarstvu jer je ono ‘‘novije’’ nego klasično web bankarstvo.

Da ih treba tužiti, treba. Drugi način da se stane u kraj bahaćenju i pljačkanju od strane banaka ne postoji.

Dobih jedan komentar privatno tipa “Rux, šta ako te Unicredit tuži za klevetu”

Excuse Me Reaction GIF by Mashable

I was like, whaat?

Da me tuže što govorim istinu? pa slobodno :wink:

1 Like

Šta ima :smiley:

Sad nekako kontam, moguće da ovi iz Unicredit banke namjerno/svjesno hoće da bankrotiraju ?

https://forum.crypto.ba/t/moramo-dozvoliti-bankama-da-drze-bitcoin-predsjedavajuci-fdic-a/6072

1 Like

@Rux neka onda tuže sve svoje klijente. Većina njih ne govori lijepo o Unicredit banci :slight_smile:

1 Like

Potpuno podržavam bojkot smeća od banaka koje pokušavaju da si uzmu za pravo da svojim klijentima diktiraju kako će da troše svoj vlastiti, često krvavo zarađeni novac.

Ako ja želim da svoj novac spucam na kupovinu crypto valuta ili crveno zelenih balona na naduvavanje, to je moja stvar i moj izbor, sve dok kupovina tih proizvoda ne krši neki zakon a koliko ja znam, to nije slučaj.

Pozivanje na interne procedure nije u skladu sa zakonom i ja preporučujem tom tvom kolegi da se obrati ombudsmanu za zaštitu potrošača bankarskog sektora RS.

Evo link: Ombudsman | Agencija za Bankarstvo Republike Srpske

On će po službenoj dužnosti kontaktirati banku i tražiti pismeno izjašnjenje po kojoj to regulativi su uskratili uslugu toj firmi. Sve ovo je potpuno besplatno a osoba koja je trenutno ombudsman je vrlo fer i korektna. Nakon toga i prikupljenih informacija se ima mnogo više elemenata za eventualnu tužbu.

3 Likes

Eh dobili su ono što ih je sledovalo :smiley:

Banjalučka “Unicredit banka” mora isplatiti 256 miliona KM rudarima kriptovaluta!

Epilog je najvećeg kriptovalutnog spora u Evropi, koji je vođen pred Okružnim privrednim sudom u Banjaluci, a koji je trajao nešto manje od dvije i po godine. Na ovu presudu obe strane imaju pravo žalbe.

Preduzeće iz Gradiške je imalo plan da preko obnovljivih izvora energije proizvodi struju koja bi se dijelom prodavala partnerskom preduzeću za rudarenje kriptovaluta, dok bi dio išao u elektroenergetsku mrežu.

Za to su im trebali investitori koje su privukli tako što su emitovali digitalne tokene u zamjenu za novac koji se prikupljao preko računa koji je otvoren u “Unicredit banka” u Banjaluci.

Međutim, tek što krenule stizati uplate, banka je odlučila da ih vrati, pravdajući se kako ne može poslovati sa preduzećima koja se bave kriptovalutama, o čemu je prvi pisao CAPITAL u ovom tekstu prošle godine.

Kako je cijeli projekat bio zasnovan i uvezan preko Blockchain tehnologije, vremena i prostora za otvaranje novih računa nije bilo, pa je tako projekat već na startu osuđen na propast.

Sud u presudi, koja je u posjedu CAPITAL-a, navodi kako banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa klijentima koji se bave kriptovalutama.

Nijedan akt tužene, a to se prije svega misli na ugovore o otvaranju računa te opštim uslovima poslovanja nisu propisivali zabranu niti je dokazano da postoji bilo kakva zabrana poslovanja tužene sa licima koji se bave na bilo koji način kriptovalutama pa ove tvrdnje sud ne može prihvatiti. Takođe iz dokaza provedenih tokom postupka proizilazi da se tužilac nije bavio trgovanjem kriptovaluta ili djelatnostima u vezi kriptovaluta nego je vršeno prikupljanje novčanih sredstava u cilju realizacije projekta ulaganja u obnovljive izvore energije kao i ulaganja u hardversku opremu”, obrazložio je sudija Igor Dabić u presudi.

U njoj se dodaje i kako se banka u ovom slučaju ponijela neprofesionalno, jer je prvo dozvolila da “Bitminer Factory” otvori račun da bi zatim jednostrano raskinula ugovor i vratila uplate.

Postupanje tužene (Unicredit) ni u kom slučaju nije nije bilo u skladu sa dobrom bankarskom praksom pogotovo u konkretnom slučaju kada je jasno dato do znanja mogućnost nastanka štete odnosno štetnih posledica na poslovanje tužioca i sam projekat. Postupanje tužene, u prvom redu odbijanjem uplata i vraćanje uplaćenih sredstava uplatiocima bez obavještenja tužioca, zatim jednostrani raskid ugovora doveli su do toga da je obustavljen projekat, što je dovelo do nemogućnosti realizacije biznis plana”, stoji u presudi.

Revolucionarna presuda

Pravni zastupnik firme iz Gradiške, Aleksandar Sajić presudu ocjenjuje kao revolucionarnu i veoma značajnu za cijeli region te sve one čije se poslovanje zasniva na kriptovalutama i Blockchain tehnologiji jer ona uvodi svojevrsni pravni okvir za budućnost.

Ističe da je i sam sud uložio ogroman napor da to shvati jer je riječ o novoj djelatnosti i branši, ali da je na kraju u tome uspio.

Mi smo krenuli od razloga koji je benigan, a to je otkazivanje Ugovora o otvaranju poslovnog računa, međutim banka je neoprezno to uradila jer je srušila čitav projekat iz prostog razloga što su projekti vezani za Blockchain tehnologije tako napravljeni da se u njima ne može mijenjati ništa. Upravo zbog toga oni imaju veliki značaj u savremenom društvu i ekonomiji jer daju sigurnost za svakog učesnika u procesu”, kazao je Sajić.

Advokat Jovan Čizmović koji je u ovom postupku zastupao “Unicredit banku” kazao je da nema komentara jer još nije vidio presudu.

Banjalučka “Unicredit banka” mora isplatiti 256 miliona KM rudarima kriptovaluta!

3 Likes

Bas me zanima kakva je sada biti praksa ostalih banaka i njihovo pozivanje na interna pravila prilikom zatvaranja racuna.

1 Like

Sad ce im pokazat kako Musa dere jarca :grinning_face_with_smiling_eyes: