Blockchain tehnologija u BiH: namjera i mogućnosti primjene

Pozdrav svim članovima foruma, potrebna mi je vaša pomoć. Provodim istraživanje u svrhu pisanja doktorskog rada na temu Blockchain tehnologija u BiH: namjera i mogućnosti primjene. Kako bih kompletirala istraživanje trebam provesti intervju sa članovima naše kripto zajednice. Da li je neko zainteresovan da odgovori na par pitanja u vezi blockchain tehnologije. Ispitanici bi u radu bili anonimni. Unaprijed hvalaaa.

1 Like

Pozdrav,

sta ti treba i kako ti mozemo pomoci :slight_smile:

1 Like

Pozdrav,

Trebaju mi odgovori na 3 pitanja.

  1. U kojim se sve sektorima može upotrijebiti blockchain tehnologija u BiH?

  2. Koje su prednosti a koji nedostaci blockchain tehnologije (iz perspektive korisnika)?

  3. Koji su izazovi sa kojim se mogu susresti korisnici blockchain tehmologije u BiH

1 Like

Poz Amra. Po dogovoru, napisaću par rečenica, nadam se da će ti moći pomoći.

  1. Blockchain tehnologija može se primijeniti u različitim sektorima u BiH, kao što su:
  • Financijski sektor: blockchain tehnologija može se primijeniti u bankarstvu, platnim sistemima, investicijskim fondovima, osiguranju, trgovini vrijednosnim papirima i drugim financijskim uslugama.
  • Javna uprava: blockchain tehnologija može se koristiti u evidenciji građana, glasanju, upravljanju zemljištem i nekretninama, te u drugim aspektima javne uprave. (koliko sam samo trubio onima u Općini da se ovo ubaci u katastar, na kraju dobio/dao otkaz, tako da očekuj otpor pogotovo stranke ako su u pitanju jer mrze transparentnost).
  • Zdravstvo: blockchain tehnologija može se primijeniti u upravljanju zdravstvenim podacima, praćenju lijekova, doniranju organa i drugim aspektima zdravstvenog sektora.
  • Proizvodnja i logistika: blockchain tehnologija može se koristiti u praćenju lanca opskrbe, praćenju kvalitete proizvoda i logističkim operacijama.
  • Umjetna inteligencija: blockchain tehnologija može se koristiti za sigurno i transparentno skladištenje podataka za potrebe strojnog učenja i drugih aspekata umjetne inteligencije.
  1. Prednosti blockchain tehnologije iz perspektive korisnika su:
  • Sigurnost: Blockchain tehnologija osigurava visok stupanj sigurnosti podataka putem kriptografije i decentraliziranog skladištenja podataka.
  • Transparentnost: Blockchain tehnologija pruža transparentnost i javnu evidenciju o transakcijama i podacima, što smanjuje mogućnost prijevara i korupcije.
  • Efikasnost: Blockchain tehnologija može značajno smanjiti vrijeme obrade podataka i transakcija te smanjiti troškove.
  • Potencijal za automatizaciju: Blockchain tehnologija ima potencijal za automatizaciju i smanjenje potrebe za posrednicima u transakcijama.
  1. Nedostaci blockchain tehnologije iz perspektive korisnika uključuju:
  • Nedostatak regulative: Nedostatak jasnih regulativa može otežati primjenu blockchain tehnologije i povećati rizik od nesigurne i nepravedne upotrebe.
  • Skladištenje podataka: Skladištenje podataka na blockchain mreži može biti skupo i zahtjevno za male tvrtke ili organizacije s ograničenim resursima.
  • Skalabilnost: Skalabilnost blockchain mreže može biti ograničena u usporedbi s tradicionalnim tehnologijama.

U suštini moj zaključak je da u Bosni i Hercegovini smetaju svi sistemi koji donose transparentnost, pogotovo u financijskom spektru jer realno toliko krademo novca, država sama krade/prodaje od sebe kako bi platu isplatila, takav slučaj imamo u mom zapuštenom Sanskom Mostu u kojem načelnik i vlast prodaju zemljišta kako bi plate platili sebi, a bogme sad zadnju sjednicu izglasali sebi financije gdje primaju nečiju platu po jednoj sjednici.

Kako možemo očekivati napredak kod takvih ljudi ?

Amra, nek je tebi sretno, ne znam kakva je situacija u Sarajevu, ali uzevši u obzir da su ovdje kod nas sve klimoglavci mislim da nam se svima isto piše.

Sjećam se da smo ganjali “Batku” i njegov tim da im pomognemo da implementiraju kripto donacije, nakon razgovora sa “upravnim odborom” hladno ljudi nas iskulirali. Vjerovatno su se i smijali kad sam spomenuo potpupna transparentnost…

Naravno ovaj moj “rant” zadnji nemoj uzeti u obzir, ovo sam morao reći jer … neće niko :smiley:

Barack Obama Mic Drop GIF

4 Likes

Hvala na odgovoru, treba mi jos 3-4 ispitanika

1 Like