Bitsquare - Decentralizovana mjenjačnica

Zadnje negativne vijesti iz Kine su oborile cijenu Bitcoina, nakon što su dvije mjenjačnice zaustavljene na period od mjesec dana, od strane Kineske Vlade.

Iako je ovaj potez Kineske Vlade dobar i pokazuje, da vlada Kine je spremna da radi sa Bitcoinom, ali pod uslovima da se ugrade mehanizmi za spriječavanje pranja novca kao i kontrola korisnika.

Sve je to jako pozitivno, ali šta je sa osobama koje legalno žele da mjenjaju svoj Bitcoin bez straha od gašenja njihovog računa bez ikakve najave.

Nakon ovog poteza vlasti, ljudi su počeli shvatati da je trenutni sistem mjenjačnica, podležan mnogim nelogičnim zakonima koji usporavaju ili totalno onemogućavaju rad neke mjenjačnice.

Kao što je Bitcoin decentralizovan, tako je i ova mjenjačnica. Urađena sa ciljem, decentralizacije, ovakva vrsta mjenjačnica je uistinu decentralizovana.

Zasniva se na Peer-to-Peer mreži, koja se obavlja preko TOR mreže radi sigurnosti i kupca i prodavača, koja u sebi ima automatiziran ESCROW/Arbitrarni servis, koji vam garantuje da ono što ste kupili, da je uistinu takvo, i da prodavač neće dobiti novac dok vi ne potvrdite da je sve kako ste dogovorili.

Kada je u pitanju sigurnost novca na Bitsquare računu, to je riješeno tako što svi privatni ključevi za Bitcoin ili bilo koju drugu kripto valutu uvijek lokalno na vašem računu.

Kada se instalira Bitsquare, stavite password na wallet, kao i “tajnu rečenicu” sa kojom možete povratiti svoj račun kroz par koraka, najbitnije da wallet tj. novčanik file i riječi iz “tajne rečenice” ostavite na sigurno mjesto, u slučaju kvara vašeg računara, možete sve povratiti kroz par minuta.

Na svaku prodaju ili kupovinu, vi kada stavite ponudu, npr prodajete 0.5 BTC, morate staviti 0.01 kolateral koji se vrati kada se trgovina uspješno završi, u suštini vi morate postaviti 0.51 BTC na svoj lokalni wallet.

Ovo dokazuje da osobe koje pokušavaju da prevare korisnike, izgube svoj kolateral ukoliko ne ispoštuju trgovinu na bilo koji način.

Na ovoj mjenjačnici možete mjenjati razne kripto valute, nacionalni novac, dok bilo kakve ilegalne proizvode sistem ne prihvata.

Crypto.ba će ubrzo otvoriti i testirati Bitsquare pozicije za prodaju BTC, DASH, ETHEREUM, MONERO koje se mogu plaćati direktno na banku preko SEPA sistema ili preko OKPay platnog sistema.

SEPA sistem je sporiji sistem, trajanje 3 dana zbog prebacivanja novca, dok OKPay platni sistem je ekvivalent Paypal sistemu, gdje se novac šalje ili prima kroz par minuta, odakle vi spuštate sredstva na vašu OKPay kreditnu karticu.

Oni koji planiraju raditi sa Bitsquare, preporučujemo registraciju na OKPay platni sistem, koji vam daje mogućnost izdavanja Visa ili Master card kreditne kartice, koja ima mogućnost kupovine i dizanja keša na bilo kojem bankomatu na svijetu.

Upustvo za korištenje (ENG)

Ukoliko vam nešto nije jasno, slobodno nam ostavite poruku u ovoj temi.

2 Likes

Novo ruho bitsquare

Sklonjajte crypto sa trenutnih mjenjačnica, 2018ta godina će biti rigorozna što se tiče verifikacija!

Meni jutros nisu htjeli verifikovati CEX.io samo zato što sam ih BiH, ne mogu pomjeriti ono malo kripto valute što imam…jadno jadno!

Ljudi fokusirajte se na decentralizovane mjenjačnice…

1 Like

Poslusajte obaveno ovaj podcast

Poslije svega što se dešavalo, mislim da će 2018ta godina biti godina verifikacija, zaključanih računa, ultra-regulacija…što i nije loša stvar kad su realni.

Ali ovo što rade gradjanima BiH… je apsurdno, blokiraju nas na svim mogucim frontovima jer bi nekad sebi izvukli 100€ da pojedemo šta ko ljudi.

Mnogi ne shvataju, da kada drže svoje kripto valute na nekim od mjenjačnica… da oni ustvari su dali svoj novac na ruke drugima… što se protivi svim kripto valutnim vrijednostima!!!

U sekundi vam blokiraju sredstva, samo zato što ste iz BiH i vaše prezime završava na “ić”

Ja sam od jutros, poslije žurne frke na cex.io koji nam odjednom traži PONOVO uradimo verifikaciju… što i nije problem jer smo legalni (bar u svojim očima), dobio odgovor nakon 1.minute da mi verifikacija neuspjela.

Nikakv konkretan razlog tog odbijanja nisu dali, što samo dokazuje da dok su vidjeli BiH…odbijeno!

Samim tim, povlacim sva sredstva sa mjenjačnica…stavljam na trezor, a ono što mislim prodavati/kupovati ide na BISQ decentralizovanu mjenjačnicu, na kojoj vam niko vaša sredstva ne može blokirati, sakriti, “posuditi”…

:slight_smile: sorry ako je ovo over react na činjenicu da ovo ne može više ovako!

Over and out

Rux, Crypto.ba

3 Likes

Nije samo cex taj koji se ponasa kako se ponasa, svjedocili smo i LeuPay servisu, koji nas je otkantao samo tako. Ne dam ti verifikaciju i eto, znaci nikakvog objasnjenja zasto. Jednostavno smo u banani komplet drzava!

ljudi gdje se na berzi ili mjenjačnici može kupiti iz bih da prolazi verifikacija alt coini i eth, a da može sa debitnom karticom da se plati, i da se ne čeka danima na verifikaciju…šta je ovo nigdje ništa proći ovo nije normalno…na iq options može ali deru deset posto na kupovinu, kupio rippla trebaš čekat porast 10 posto dok se poravnaš na nulu pa tek onda zarađuješ

Samo da potvrdim da sam se raspitao za ovaj OKPay, za sada niko nema negativna iskustva… Takodje me interesuje odgovor na @slesh pitanje. Gdje kupiti valute iz BIH?

Na BITSQUARE samo BITCOIN može, ništa od drugih cryptovaluta.

Mislim da je vrijeme da ovu temu malo oživimo, ne znam zašto ljudi ne vide šta se dešava sa ovim centralizovanim mjenjačnicama.

Ironično je to što hoćete decentralizovani novac na centralizovanim mjenjačnicama?

No can do!

BISQ svakim danom sve više i više raste, zašto ne probati mjenjačnicu na kojoj ti niko ne može uzeti sredstva, ne treba vam KYC… i sve te centralizovane gluposti :slight_smile:

2 Likes

Bravo za ovu temu!

Kao što je predviđeno, BISQ svakog dana sve više hvata trakciju :slight_smile:

Ovo je super samo ima jednu veliku manu,
nema na njemu #Vitae :smiley:

1 Like

Poz traderi.

Nakon ovog dešavanja sa Cryptopia, nadam se da shvatate ozbiljnost decentralizovane mjenjačnice.

BISQ je izbacio noviju verziju svoje decentralizovane mjenjačnice, gdje je olakšan rad.

Eh nakon nekog vremena stangiranja, totalno smo zapostavili pravu decentralizaciju u ovome hyper balonu nazvanom DEFI.

Slušam par komentara koji navode da je DEFI prva decentralizovana mjenjačnica, oh kako griješe jer nemaju pojma da je upravo BISQ prava decentralizovana mjenjačnica.

Prvo, za decentralizaciju morate imati neovisnu i decentralizovanu konekciju do mjenjačnice, a tu dolazi TOR konekcija koju BISQ koristi po defaultu (poredeći sa ovim magla mjenjačnicama za DEFI, nebo i zemlja)

Kad malo razmislim, želim vidjeti naš RXC na BISQ decentralizovanoj mjenjačnici, zato sam uradio “pull” request za listiranje te popunio sve što treba da se popuni, te postoje šanse da ćemo već na sljedećem BISQ update-u biti uvršteni u ovo čudo od tehnologije.

Javljam vam kad se listiramo na jedinu pravu decentralizovanu mjenjačnicu.

Ponavljam, jedini razlog zašto ova mjenjačnica nije u punom “FOMO” ludilu, jeste to da za transakciju tj. za uspješnu zamjenu potreban vam je kolateral u iznosu od 0.005 BTC, koji dobijete nazad kada se završi transakcija.

Činjenica je da ljudi ne vole ili nisu voljni dati kolateral pod izgovorom, kako to na Binance ne treba?

Pa zar nije očito? Binance je centralizovan i nije “onchain” mjenjačnica već “offchain” mjenjačnica.

Ja se iskreno nadam da nikada nećemo biti natjerani da koristimo BISQ jer to bi značilo da je naša privatnost narušena te da su počeli centralizovati i ovo malo tehnologije koja služi baš za kontru, a to je DECENTRALIZACIJA potpuna.

Have fun

Rux, Crypto.ba