Biti freelancer je lako, saznajte kako!

com

Ovih dana, država je vidjela priliku da poveća namete i osloni svoje popunjavanje fondova na potraživanju poreza od freelancera, iz 2015. do tekuće (2018.) godine.

Kako se navodi:

“Porezna uprava Federacije BiH je ovu aktivnost započela prije pola godine kada je svim bankama na teritoriji Federacije BiH upućen poziv da dostave podatke o fizičkim osobama koje su tokom 2015., 2016. i 2017. godine putem PayPal sistema, MoneyGrama i drugih servisa plaćanja ostvarili prilive na transakcijski račun u ukupnom iznosu od 10.000 KM i više u toku jedne godine.”

Utaživanje poreza retroaktivno je, ništa više nego dobro uhodana igra koja se godinama sprovodi nad građanima i građankama Bosne i Hercegovine.

Jednorozi državne vlasti, koji još uvijek imaginarno skakuću dolinama države, pod ruku sa obećanjima izgradnje puteva, škola i bolnica, u obliku poreza su još jednom protutnjali i ostavili državu u većem gubitku od neplaćanja poreza.

Freelanceri su najčešće IT profesionalci koji svoje usluge, uslijed različitih razloga, nude inostranim kompanijama ili individuama.
U tom kontekstu, freelancing podrazumjeva posao bez fiksne pozicije radnog mjesta, sa većom zaradom nego u matičnoj državi ili regiji.

Gubitkom freelancera koji rade svoj posao iz Bosne i Hercegovine, te svoj zarađeni novac ipak troše ovdje, gubimo mnogo više od potencijalne “utaje poreza”. Besmisleno je spomenuti koliko državnih preduzeća duguje poreznoj upravi, te kao krovna institucija još uvijek nije reagovala na ovaj način.

Freelanceri se prelamaju oko dva rješenja:

  • otići iz Bosne i Hercegovine kao i većina mladih;
  • ostati i platiti poreze.

Ali, postoji još jedna solucija koja leži zatomljena ispod sve dinamike koja se desila povodom ovog događaja.

Ako do sada niste, razmislite o prelasku Vašeg poslovanja na kriptovalute!

Ovo je prava prilika da se bh. građani i građanke podsjete na pravu namjenu kriptovaluta, onu koja će pomoći svakome, bez obzira na kojem dijelu svijeta boravio ili zbog kojih razloga želio učiniti svoju imovinu privatnom.

Kriptovalute su jedini oblik apsolutno privatne imovine, na koju pravo ne polaže niko osim Vas.
Nisu podložne oporezivanju (u BiH još dugo neće, jer Candy Crush je ministrima i parlamentarcima bitniji od saznavanja o novim tehnologijama), te ih je moguće zamjeniti za državni novac, sada i u Bosni i Hercegovini.

Dok se i dalje suočavamo sa nametima na ljude koji svoj intelekt, trud i rad zamjenjuju za pošteno zarađeni novac, na istom tom porezu parazitiraju oni koji društvo dovode do kolapsa konstantnim zaduživanjima, političkim i društvenim krizama, te manipulacijama na različitim sociološkim nivoima. A da ne govorimo o najradikalnijem obliku tamničenja društva - korupcijom i zapošljavanjem podobnih, a ne sposobnih.

Nastavljanjem ove prakse, osiguravaju bezbrižnu budućnost stotinama hiljada mladih koji će svoje mjesto pod suncem naći daleko od svih previranja.

Kako retroaktivno poreznih, tako i retroaktivno društvenih.

** Svi navedeni stavovi su stavovi autorice, ne nužno i Crypto.ba foruma.

7 Likes

Candy Crush… * plač * :smiley:

1 Like

I onda odu na “road trip” do Slovenije, jeftino zamene te kriptovalute za kes i cao.

1 Like

pa ako gledaš na to da će skenirat račune boli njih briga jesil freelancer, odakle ti pare Jole, pa ti to od crypto može uzet u dzep kao boga pitaj šta, pranje novca i sl…treba i to istražit malo šta će sve oni podrazumijevat pod uplatama iz inostranstva…

nadajmo se da nećemo imat problema kad počnemo to polagat na naše račune preko te bcx.ba berze ili nešto drugo

1 Like

Racunaj da ces sigurno imat problema preko bcx.ba berze jer zahtijevaju KYC (Know Your Customer). A isto kako su naredili bankama da im daju podatke ko je primao vise od 10000 maraka godisnje u zadnje 3 godine, tako mogu i naredit i ovoj berzi, jer inace zasto bi trazili KYC podatke.

2 Likes

Jest da ne stoji jos da je kripto oporezovan, ali podrazumijeva se da je prihod i mogu ti lagano naplatiti porez kad ti legne na karticu… najbolje zato direktno nekome prodati ili kupiti neku stvar online, tad si sigur 100%

Nisam freelancer, ali ovo što rade nema smisla.

U ovakvoj državi, napaćenoj, ovakvo nešto uraditi je besmisleno i ponižavajuće za omladinu koja hoće da ostane u državi u kojoj su rođeni.

Mislim da oni ne mogu oporezovati kripto direktno, sve do trenutka kada kripto zamjenimo u KM…

“Priznajte kripto kao platni sistem i onda nas ganjajte za poreze”

zato npr, kada bi freelanceri primali “prihode” u kripto valutama, država ne bi mogla reagovati tu sve dok se ne mjenja u KM i to na mjenjačnicama, a po sistemu iz ruke u ruku… šta da kažem.

“Koliko vi nama, toliko mi vama”

:slight_smile:

(zamoliću korisnike da se drže teme vezane za poreze i za freelancere)

1 Like

Također, ali jedino gdje su neki našli zaposlenje je freelancing. Nažalost, ovakve opstrukcije od države kreiraju još goru ekonomsku situaciju, koliko god nelogično zvučalo.

Ako dođe do pitanja poreza za kriptovalute, onda trebamo stati ujedinjeni i opozvati se na sve što možemo kao primjere dobre prakse. Malo što plaćamo državni, još trebamo na kriptovalute :slight_smile:

2 Likes

Treba pogledati imovinsko pravo, pošto ga trenutno ima najviše smisla primjenjivati za slučaj prodaje kriptovaluta za KM, što bi se moglo dijelom primjeniti i u slučaju naplate freelance rada tim putem.

3 Likes

Ne razumijem sto se ljudi toliko cude tome jer je bilo samo pitanje vremena kada ce se toga sjetiti.
To je jednostavan nacin da se budzet napuni da bi se mogao koji rodjak zaposliti. TO SE ZOVE BOSNA!!!

Ja sam dobio pismo od porezne i kada sam otisao morao sam platiti 45 KM poreza za proslu godinu jer mi je novac legao na devizni racun i Paypal. Ak to vec rade za sitne iznose mozete zamisliti sta ce raditi kad su u pitanju vece cifre…

3 Likes

pa ako negdje vani ljudi mogu otvorit račun na neki način i uzet karticu i provlačit je ovdje, ja bi to uradio…marke im ne bi dao

2 Likes

imovina ili ne ti prometuješ dobro/uslugu i ostvaruješ prihod, i oni na to idu da porezujuuuu lopovi, briga ih odakle ti, nije im dosta porezi u bruto plati daj mi i na neto od tebe lično robe da uzmem, i to na sve živo primjenjuju, presedan jednom naprave i ćao

1 Like

Nisam Freelancer i bavim se isključivo trejdanjem na Binance ali ću svakako dati komentar na ovo

Niko nebi trebao biti protiv plaćanja poreza, to je sasvim normalna stvar u svim zemljama svijeta

Problem ovdje je način na koji ga traže i to što Freelanceri ne dobijaju apsolutno NIŠTA za uzvrat što plaćaju tih 10% poreza (nemaju penziono) + 4% zdrastveno (kojeg takođe nemaju) + troškove banke…jer neko ko šalje novac preko Bank Wire na devizni račun, nerijetko mu se zaračunava i konverzija u lokalnu valutu od oko 3%. To je cijelih 17%

Da vam ispričam svoju kratku priču: Ja sam išao u poreznu nekoliko puta zadnje 2 godine da se informišem o visini potencijalnog poreza te ako već plaćam da po mogućnosti registrujem i djelatnost vezano za kriptovalute međutim svaki put sam odbijen. Stare tete 50-60+ su me blijedo gledale i nisu imale pojma o čemu pričam tako da je tek 1 radnica bila upoznata sa kriptovalutama te mi je rekla da je razlog to što ove branše još uvijek NEMA u Zakonu FBIH. Mogu jedino da budem ‘budala’ da ‘dobrovoljno’ plaćam porez pa nakon nekog vremena da izađe zakon o 0% poreza kao u Bjelorusiji (nebitan iznos) ili Njemačkoj/Danskoj (do određenog iznosa) i da se onda dobro išamaram. Kaže mi ‘radi slobodno jer taj zakon neće još za 5 godina’. To mi nije bilo dovoljno pa sam otišao i u Opštinu sa istim zahtjevom, dočekao me isti odgovor. Osoba koja izdaje odobrenja za pokretanje obrta/doo nije bila u stanju da mi da saglasnost jer ta branša nije još uvijek zakonski regulisana, kao ‘čeka se’.

U međuvremenu izlazi članak na Klix.ba kojeg potpisuju autori: Emir Ibišević i Haris Jašarević iz DeloitteAdvisoryServices d.o.o.

Tada sam odustao od daljeg pokušavanja jer ‘do novog zakona nemam štada tražim’

Sve u svemu, ako ne budu imali sluha da koriguju ovaj zakon dogodiće se 2 stvari:

  1. Ljudi će otići da plaćaju porez u državi u kojoj će zauzvrat imati beneficije, zdraviji ambijent i jednostavno vjeruju u bolju budućnost (nama političari oduzimaju čak i to)
  2. Oni koji nemaju način da odu sagnut će glavu i plaćati nametnut porez od čega on, njegova porodica, njegova djeca sutra neće imati skoro ništa…i opet će vjerovatno tražiti neki izlaz odavde

Zarada putem interneta se MORA regulisati na ispravan način da bi mladi i sposobni ljudi ostali i doprinijeli kakvom-takvim prosperitetu ove zemlje…Freelanceri (a sutra možda i Forex/Kripto Trejderi) kao porezni obveznici moraju imati penziono i zdrastveno osiguranje, moraju imati mogućnost prikazivanja rashoda jer ljudi sve sami sebi plaćaju…Država jednostavno mora to da riješi za bolje sutra svih građana koji rade iz svojih domova i po 16 sati dnevno da završe određene projekte da unesu novac u SVOJU zemlju a hoće li to uraditi ili će nastaviti da uzimaju samo ‘danas a sutra koga briga…’…ostaje da se vidi :slight_smile:

Svako dobro Bosno i Hercegovino!

5 Likes

Neka krenu da naplacuju poreze od firmi koje duguju milione prvo ! Kada to zavrse, nece biti problem ni meni da platim…

2 Likes

u pravu si

1 Like

Freelance himna :wink:

1 Like

ja da sam na mjestu tih freelancera, prvo što bih davno uradio od prvih zarađenih para je kupovina leta za Maltu ili drugu egzotičnu offshore destinaciju, otvoriš račun, uzmeš karticu te banke i pare tovario samo tu, nikakve veze sa ovom državom nemaš niti te može kako ukebat…

tako i za crypto sigurno rade ovi što majnaju po kojekakvim halama vjerovatno…

zaglavili su ko i uvijek mali, kojima je takva varijanta skupa ili slično, možda ti nije jednostavno ni izvest, treba se raspitat

2 Likes