Bitcoin najveći zagađivač planete - zabluda ili ne?

Pozdrav svima,

Pokrenuo sam ovu temu kako bih zajedno sa vama prodiskutovao, sve prisutniju, vijesti o Bitcoin-u kao najvećem zagađivaču planete.
Ovih dana, posebno kada su u pitanju srpski mediji, sve prisutnije su vijesti o tome kako ‘‘Bitcoin troši previše električne energije’’ i predstavlja opasnost za našu planetu.
Namjerno neću da navodim koji su to mediji jer bih ih tako samo besplatno reklamirao, a to nije cilj ove teme. :slight_smile:

Mene zanima mišljenje drugih ljudi? Šta vi mislite? Da li su Bitcoin transakcije toliko skupe i opasne? Tačnije, da li ‘‘rudari’’ predstavljaju toliko veliku opasnost po planetu jer troše veoma mnogo električne energije? To, kako mediji kažu, emituje nekakve hemijske čestice prilikom proizvodnje električne energije koju, jadni rudari, potroše i na kraju pošteno plate. :smirk:

Ovakve vijesti mi nisu na mjestu iz jednog, veoma prostog, razloga. Nisu uporedili faktore opasnosti i ‘‘potrošnje’’ sa drugim, zvaničnim, valutama koje su već duboko pod kontrolom banaka i državnih organa.
Mislim, da su zvanične valute neuporedivo veća opasnost za planetu, u svakom smislu, kao i da potrošnja električne energije sigurno nije manja za transakcije, proizvodnju, distribuciju, obezbjeđenje svih drugih (zvaničnih i fizički prisutnih) valuta.

E, sad…da razmijenimo mišljenja i činjenice? :slight_smile:

1 Like

Nisam bas siguran za te hemiske cestice, ali da mnogo trosi i da ce samo jos vise trositi je cinjenica.

@Citizen64

Nisam bas siguran za te hemiske cestice, ali da mnogo trosi i da ce samo jos vise trositi je cinjenica.

Navodno, mislili su na čestice i zagađenja prilikom proizvodnje električne energije. Baš kao da su elektrane nastale zbog BTC-a i kao da se EE troši samo na BTC.

Nisam uspio nigdje pronaći podatke o tome koliko se planeta zagađuje samom proizvodnjom kovanica i papirnih novčanica. Koliko elekrtične energije se potroši prilikom same proizvodnje, kasnije u distribuciji, prilikom raznih propratnih sadržaja (IT uređaji, bankomati, video nadzori…), transport u specijalnim vozilima, avionima, brodovima i dr…
Sve to u lancu, troši i električnu energiju i znatno više zagađuje okolinu, a vezano je za novac.

Bolje je mozda porediti sa troskovima kopanja zlata nego stampanje, mislim da nije neki prosak stampati dolare u odnosu koliko naprave. Jer ne stampa se uvjek, stampanje traje mozda nekoliko dana i gotovo do iduce kes injekcije.

1 Like

@Citizen64

Bolje je mozda porediti sa troskovima kopanja zlata nego stampanje, mislim da nije neki prosak stampati dolare u odnosu koliko naprave. Jer ne stampa se uvjek, stampanje traje mozda nekoliko dana i gotovo do iduce kes injekcije.

Svako poređenje je dobrodošlo, ali da je opipljivo ako me razumiješ?!
Ok. Štampanje dolara se obavi jednom. Prilikom tog štampanja šta se sve dešavalo? Kakve hemikalije su koristili? Gdje je energija na holograme, mašine za štampu, objekte, obezbjeđenje tih objekata? Mislim na svu energiju (ljudska snaga, proizvodnje komponenti, kalupa, otisaka, lasera i sl…)…
Onda, puste taj dolar u uoptrebu i on se transportuje (pravimo zagađenje i potrošnju vozilom) u neku banku koja veoma, veoma mnogo troši sama kao objekat sa svojom opermom. Onda, taj dolar dobije svoj elekrtonski, digitalni oblik i zahtjeva obrade (knjiženja, održavanja računa i sl.). Završi na drugom računu, podigne se na bankomatu koji opet troši struju (trebao je biti proizveden, transportovan, ugrađen, obezbjeđen, održavan)…
Sad, koliko dug put će taj dolar u fizičkom ili digitalnom obliku imati je neizvjesno. Ali, prilikom svog uništavanja, ponovo vuče ekološku opasnost i zagađenje.

Predugačak je lanac, ali je razlika samo što je novac centralizovan, a kriptovana valuta nije i čini mi se da je to glavni uzrok takvih vijesti.
Miriše mi samo na klasičnu bankarsku manipulaciju u pokušaju da oslabe vrijednost BTC jer im jačanje, istog, ne ide baš u prilog.

To je to. Slicno kao i bombasticne vijesti o kriminalnim aktivnostima koje su “BTC-driven” (dark web i slicno). Bas me zanima koliki je udio kriminala koji je “BTC-driven” u odnosu na onaj koji je “fiat-driven”.

Prema nekim procjenama, oko 3% svjetske ekonomije “pojede” vodjenje finansijskih tokova, dakle cifra od 0.33% svjetske elektricne energije koja se potrosi na mining je mizerna u odnosu na to. Pa sad zamislite koliko se planeta zagadi da se ovih 3% svjetske ekonomije “proizvede”.

1000 puta ponovljena laz vremenom postaje istina, a osnovni nacin da se stvori masovna averzija i masovno odbacivanje bilo cega jesu “catchy” price ovog tipa. BTC = dark web i droga, BTC = zagadjenje, itd.

@src upravo sam pronašao jedan podatak. Poređenje BTC sa VISA transakcijama po potrošnji električne energije. Prema navedenim statističkim podacima BTC transakcije troše skoro pa pet puta više električne energije.
Mada, mislim da je to neozbiljno istraživanje jer nisu uvršteni svi parametri. U svakom slučaju, ne vidim problem ni u tome.
Kao da su ‘‘zalihe struje’’ ugrožene. :smiley:

Još neke stvarčice koje, pomalo, ne idu u prilog tvrdnjama da BTC zagađuje okolinu i/ili da je ugroženo snabdjevanje EE:

  • BTC nema transport vozilima koja su na neka čvrsta ili tečna goriva kao što je slučaj razmjene novca internacionalno i između banka,
  • Električna energija se ne ‘‘skladišti’’ u većim količinama nigdje. Mislim na neke ‘‘banke električne energije’’ za slučaj da se ugasi proizvodnja ili da se neki višak štekao po nekim marsovskim baterijama,
  • Električna energija se može proizvoditi i iz/uz/od obnovljivih prirodnih resursa (sunce, vjetar, voda…) ne mora nužno uz pomoć nuklerarki ili termoelektrana,
  • da li je Tesla prijetnja za planetu? Tačnije, čemu se onda teži da vozila budu na elektromotore pogonjena umjesto, trenutno, nazastupljenijih sa unutrašnjim sagorijevanjem?
    Nije li malo kontradiktorno?
  • zamislimo, nema više standardnih automobila, sva su električna. I, hajdemo, banke i sva peripetija njena sa silnim potrošačima EE kreću u transakcije i transport novca. Sve sami potrošači EE. To bi bilo u redu?..

Drago mi da da si pokrenuo ovu temu. U zadnje vrijeme se mnogo provlači ova tema. Do dana današnjeg nisam čuo dobar razlog koji bi objasnio ovu teoriju. Uglavnom sam stekao utisak da to spominju osobe koje vatreno, navijački, poput rulje bez trunke promišljenog ne podržavaju btc i opcenito blockchain tehnologiju. Hajmo zamisliti internet kao pojam, kako pristupamo istome? Sigurno ne trošimo zrak, nego je potreban uredjaj koji direktno troši električnu energiju. Zasto koristimo struju opcenito(zamislimo samo sijalice npr), ako je potrošnja struje toliko losa za planetu? Na ta pitanja nikad nisam dobio odgovor od lažnih moralista koji brinu brigu za planetu. Ako je sva nova tehnologija losa i zagadjuje zasto svi kolektivno ne odemo u pećinu i nastavimo zivot pećinskog covjeka i sačuvamo planetu.

1 Like

@Dado7

Drago mi da da si pokrenuo ovu temu. U zadnje vrijeme se mnogo provlači ova tema. Do dana današnjeg nisam čuo dobar razlog koji bi objasnio ovu teoriju. Uglavnom sam stekao utisak da to spominju osobe koje vatreno, navijački, poput rulje bez trunke promišljenog ne podržavaju btc i opcenito blockchain tehnologiju. Hajmo zamisliti internet kao pojam, kako pristupamo istome? Sigurno ne trošimo zrak, nego je potreban uredjaj koji direktno troši električnu energiju. Zasto koristimo struju opcenito(zamislimo samo sijalice npr), ako je potrošnja struje toliko losa za planetu? Na ta pitanja nikad nisam dobio odgovor od lažnih moralista koji brinu brigu za planetu. Ako je sva nova tehnologija losa i zagadjuje zasto svi kolektivno ne odemo u pećinu i nastavimo zivot pećinskog covjeka i sačuvamo planetu.

Kontradiktorni su do te mjere da se dovodi u pitanje znaju li uopšte o čemu pričaju. Prvo, prodaju priče kako se prelaskom na električne pogone i sl.čuva planeta, a onda kada se pojavi nešto novo, što u preko 90% radi samo na osnovu električne energije - to ne valja. To je apokalipsa. Kraj je postojanja planete Zemlje.
Besmislice. Jedini problem vidim u tome što to ne odgovara onima koji žele da preuzmu kontrolu (banke, države i more agencija).
Još nisam našao negdje informaciju da su se žalili proizvođači električne energije u smislu da je ugroženo snabdjevanje, i da, ne mogu proizvesti dovoljno struje za normalno funkcionisanje planete. Pokretači takvih tema su, prije svega, bankari i novinari koji pumpaju naslove da bi privukli pažnju.

1 Like

Uzevši u obzir šta nam je Bitcoin donio, tj. kakvu vrstu financijske revolucije, mislim da ne treba praviti toliki fokus na potrošnju, pogotovo nazvati ga najvećim zagađivačom zemlje.

Neslana šala na račun Bitcoina, a gdje su ostali zagađivači?

Po meni, ovu vijest puštaju u cilju destabilizacije tj obični FUD, jer ovo nije prvi put da čujem ovu vijest.

Istina je da se troši stvarno puno struje, ali ne treba gledati sve crno ili bijelo.

Porediti rudarenje zlata i rudarenje Bitcoina je jako zeznuto, previše faktora tu ima, jer još ne znamo kako će Bitcoin završiti, tj. da li će zamjeniti zlato kao financijsku sigurnost (i sure hope so).

Pitanje je vremena kada će rudarenje asteroida biti moguće, a svi znamo da su puni zlata, što može rezultirati povećanom ponudom zlata na svjetskom tržištu.

A bogme Bitcoin nećete naći ni na kakvom kamenu, već morate isti izrudariti.

Onda vratimo se na printanje novca, koliko je stabala porušeno kako bi se dobio papir za novčanicu, gledajući sa ekološke strane.

U potpunosti se slažem sa @Rux. Previše je naivno porediti na osnovu jednog parametra, i to, neposredne potrošnje EE za obavljanje transakcija.
U ostalom, potrošnja električne energije je najmanje opasan ekološki faktor.

Onda vratimo se na printanje novca, koliko je stabala porušeno kako bi se dobio papir za novčanicu, gledajući sa ekološke strane.

Sama činjenica da se šume uništavaju je katastrofalna. Na sve to, kada se dodaju i emisije odrovnih gasova iz testera, raznih isparavajućih para iz presa i hemikalija za obrade itd…it is too dangerous.

Zanimljivo je i to, kako neutemeljene tvrdnje olako nađu put do javnosti, a nešto što ima određenu ‘‘težinu’’ i opravdanost se ni ne pomene. Makar u kontekstu poređenja ili neke vrste razmišljanja. I, primaju se ljudi na to; što je još strašnije.
Tako, čitam komentare tipa: ‘‘Bitcoin je zlo, unštava prirodu. Kakvu ćemo to zemlju ostaviti svojoj djeci zbog bitcoina i tolike potrošnje…’’

1 Like

Zlato ce biti beskorisno cim nadju nacin da grafein koriste kao najbolji provodnik.

Mislim da ce tu izgubiti veliku vrijednost.

Bice samo zuti kamen.

2 Likes