Svi naši Bitcoini (III)

članak izražava stav autorice, ne cjelokupne Crypto.ba zajednice

Zašto je danas kul biti kriptoanarhista?

Sve više ljudi prisvaja ideju decentralizacije, što čini neobično ogroman doprinos našim zajednicama u vidu promocije iste.

Ali, pravo pitanje se postavlja da li podjednako shvatamo slobodu koju nam decentralizacija pruža?
Sloboda je individualistička, subjektiva stvar. Svako od nas je slobodan na drugačiji način i tu nema upitnika koji bi se postavio kao rušitelj teze. Ali, u decentralizaciji, mnogi ljudi se i dalje opredjeljuju da budu neslobodni.

Nedavno sam imala razgovor sa nekim ljudima koji vjeruju u aboliciju materijalnih sredstava i optužuju decentralizovanu ekonomiju za stvaranje novih tajkuna. Moja finalna rečenica je bila da nas prestanu marginalizirati i miješati sa ljudima koji žele profit. Mi ne dugujemo ništa. Mi smo ljudi koji vide potencijal decentralizovane ekonomije i ne želimo objašnjavati na koji način ćemo distribuirati ili koristiti svoja sredstva.

Mi ne želimo čuti “Koliko je dolara Bitcoin?” već “Koliko je Bitcoina kila zlata danas ili dolara?”
Tranzicija poznatih fiat valuta i sredstava plaćanja u kriptovalute donosi nam slobodu.

Kao osoba, vječno sam skeptična po pitanju čovječanstva. Štakorske utrke, politroni vlada koji adaptiraju decentralizovanu ekonomiju, ali uskraćuju slobodu za ljude. Takozvani anarhisti, pa čak i socijalisti (bez uvrede) koji provode kapitalizam u svom novcu, ali su evanđelisti dijeljenja tuđeg novca. Pine je nedavno odlučio pokloniti 4956 Bitcoina u dobrotvorne svrhe. Mi nismo oni koji će svoje novčiće čuvati u dušecima, već oni koji će unaprijediti, razviti i finansirati ideje koje nam znače.

​Također, vidimo i kriptoanarhiste koji su zaboravili ideju decentralizacije i pokušavaju centralizovati decentralizovano.

Poenta je - budite ono što jeste, vjerujte u ono što želite vjerovati. Budite sebični u svojim idejama, borite se za njih kao da ste jedina osoba koja vjeruje u njih. Budite puni anarhisti u traženju svoje slobode koju smo dobili decentralizacijom, čak i ako vjerujete u lidere.

Zapamtite - ne dugujemo išta. Ne dugujemo predikcije. Dugujemo naše društvo, individualnost i misli samo ljudima koji dijele ili žele dijeliti našu ideju. Saznati o nama, a ne prediktirati da smo zatvorene zajednice jer znamo više od njih u nečemu. Ne vjerujem u ljude koji koriste naše benefite, a ne žele prihvatiti naše ideje ili mišljenja.
Ne tražimo izvore znanja, intelektualnog bogatstva i spiritualizma tamo gdje nam ih neće dati. Svako jutro čitajmo naša djela, čitajmo o decentralizaciji, promovirajmo je i njegujmo je koliko možemo u svojim zajednicama, dnevnom životu i akademskim radovima. Na ulicama, u prevozu, slušajmo druge šta nam imaju reći. Budimo odlični jedni prema drugima, čak i ako društvo degradira decentralizaciju.

​Budimo iluminatori naših zajednica i ideja.

4 Likes

Na kraju sve sve svede na novac. Kad sam pocinjao, naravno bila je vazna (donekle i sada jeste) finansijska strana ovog “novcica”. Kako se ulazi dublje u ovu pricu, kada se prodje malo dalje od coinmarketcap i cryptocompare i usd/eur pogleda, dȃ se vidjeti prava vrijednost bitcoin ideje. Blockchain i decentralizacija. Vise se ne nailazi na pitanja o blockchain-u, sada je najvaznije pitanje “Koliko je danas skocio?”… Tako je bilo i u vrijeme dotcoma, bile su vazne akcije. A danas kada je net neutralnost u pitanju svi se boje da ce izgubiti “decentralizovani internet”. Valjda to tako treba…

3 Likes

Blago rečeno… mnogi glume da im je stalo do decentralizacije, ali rade na tome da se centralizuju ili da budu decentralizivani po potrebi :smiley:

Pitanja kao, koliko je skočilo? eno propalo vam sve (a korekcija od 5%)… samo pokazuje koliko smo neuk kao narod.

Do jučer su neki pljuvali i mene i nas, a sada nas gledaju poprijeko jer kontaju da smo milioneri :smiley:

2 Likes