Štednja u USDT

Pričam sa starijim, manje informatički osposobljenim, gospodinom na temu blockchain tehnologije, kriptovaluta, mjenjačnica, stakeing-a, poreza, banaka, i td.

I postavlja on poslije nekog vremena hipotetičku situaciju:

"Neću da radim ništa ilegalno ni što spada u sivu zonu, ali hoću da iskoristim prilike koje taj vaš kripto sada pruža. Šta mene sprečava da me ti registruješ na toj BCX, da ja tamo kupim USDT za 20.000 KM preko svog tekućeg računa, da me registruješ na WhiteBit, prebacim USDT na njih i tamo uradim taj stejk na godinu dana po 30% kamate i kad istekne period idem sve unazad, platim i porez 10% i zaradim više nego da sam to držao godinu dana na štednom računu:

  1. Ulog sa tekućeg +20.000 KM
  2. Poslije BCX provizija kupovine USDT (4% = -800KM) ostaje 19.200 KM
  3. Poslije WhiteBit Stake 360dana (30% = +5.760KM) ostaje 24.960 KM
  4. Poslije BCX prodaje USDT (5% = -1.248KM) ostaje 23.712 KM
    5, Posije BCX isplate na tekući (max. 500KM) ostaje 23.212 KM
  5. Poslije poreza (10% = -2.321,2KM) ostaje 20.890,8 KM

to je 890,8 KM ili 4,45 % kamate na godinu dana spram banaka:

  • Reiffeisen 0,05%
  • SberBank 0,35%
  • IntesaSanPaoloBank 0,05%
  • UnionBanka 0,40%
  • UniCreditBank 0,05%
  • NovaBanka 0,60%
  • ProCreditBank 0,50%
    "

Šta reći čovjeku?

@Nikola_Klak jel računica ispravna?

Kao prvo greška je u računici koja se tiče poreza…porez je 10% na kapitalnu dobit pa je osnovica za obračun poreza 3712 (23712 isplacenih - 20000 uloženih) tj porez je 371.2KM a ne 2312KM kako si izračunao što će popraviti prinos za veliki iznos.

Drugo ovaj vikend je VIP provizija pa se moze kripto kupiti za 2% i prodavati za 3% pa računica može biti još bolja. VIP je namjenjen za one koji vrte veće iznose pa je i samim tim puno isplativije jednom kad se dosegne prag.

Treće ovde si naveo nešto 500km troškovi isplate ali to je pogrešno…trošak za nalog preko 10.000 je 20KM fiksno. I ništa više.

Prinos na kriptu je definitivno bolji nego za bilo koji drugi instrument koje nude banke ali je isto tako i rizičniji.

Napravi ispravku pa da vidimo kolika je zarada :wink:

2 Likes

@Nikola_Klak hvala na odgovoru i korekciji.

Ispravljena računica sada izgleda još bolje

  1. Ulog sa tekućeg računa +20.000 KM
  2. Poslije BCX provizija kupovine USDT (4% = -800KM) ostaje 19.200 KM
  3. Poslije WhiteBit Stake 360dana (30% = +5.760KM) ostaje 24.960 KM
  4. Poslije BCX prodaje USDT (5% = -1.248KM) ostaje 23.712 KM
    5, Posije BCX isplate na tekući (max. 20KM) ostaje 23.692 KM
  5. Poslije poreza (10% na dobit = -369,2KM) ostaje 23.322,8 KM

to je 3.322,8 KM ili 16,61 % efektivne kamate na godinu dana spram banaka:

  • Reiffeisen 0,05%
  • SberBank 0,35%
  • IntesaSanPaoloBank 0,05%
  • UnionBanka 0,40%
  • UniCreditBank 0,05%
  • NovaBanka 0,60%
  • ProCreditBank 0,50%
    "

A ako se transakcije odrade u ovom Black Friday prozoru po još nižim provizijama, onda računica izgledao ovako:

  1. Ulog sa tekućeg računa +20.000 KM
  2. Poslije BCX provizija kupovine USDT BlackFridaySpecial (2% = -400KM) ostaje 19.600 KM
  3. Poslije WhiteBit Stake 360dana (30% = +5.880KM) ostaje 25.480 KM
  4. Poslije BCX prodaje USDT BlackFridaySpecial (3% = -764,4KM) ostaje 24.715,6 KM
    5, Posije BCX isplate na tekući (max. 20KM) ostaje 24.695,6 KM
  5. Poslije poreza (10% na dobit = -469,56KM) ostaje24.226,04 KM

to je 4.226,04 KM ili 21,13 % efektivne kamate na godinu dana

1 Like

A sta ga sprecava da ne ide preko bcx i saim tim ne daje preko 1000 maraka njima? Sta ga sprecava da malo to zamuti i prodje bez da plati ikakav porez ovoj usranoj drzavi? Sta ga sprecava da onda sljedece godine samo ulozi tih 25 il kolko hiljada i za dvije godine ima oko 30000. Nista.
Međutim, haj prvo cu rec da ja licno iz vjerskih razloga ne bih radio to (ubiro kamatu), a sad da nastavim međutim… Sve sto izgleda previse dobro i previse jednostavno da bi bilo istinito, uglavnom i jest tako, neistinito. Nisam upoznat sa tim kolike se kamate daju, ali sama ta brojka 30% na godisnjem nivou (ako je istina) je dovoljan razlog da ti se upali crvena lampica i da dobro ispitas/izucis o cemu se ustvari radi. Da li mozda postoji neka sitna, mala mogucnost da ipak ti na kraju godine umjesto u sigurnom plusu na koji racunas zavrsis u totalnom minusu. Uostalom, da je to tako, svi oni koji se bave nekretninama i jos 99% drugih djelatnosti sa ogromnim kapitalima, izvukli bi sav taj kapital i roknuli na te kamate jer u svojim poslovima koji god da su nema sanse da naprave toliki profit za godinu dana.
Meni ovaj post izgleda ko reklama za BCX i te kamatarske gluposti na koje ce nasjest neki ljudi kojima je 10000-20000 ustedjevine sve sto imaju.

Nije reklama BCXa.

Oni su ti jedina legalna mogućnost ulaganja u kripto iz BiH. Sve ostalo je siva zona, što je ovaj zainteresovani gospodin u startu odbacio. Ako ima druga legalna metoda za kupovinu i prodaju kripto za KM, reci mi.

O vjerskim ubjedjenjima ne želim raspravljati ovdje. Sigurno postoje forumi na kojima se okupljaju oni zainteresovani za te teme.

Rizik za uložena sredstva postoji i to koliko ja vidim 2 rizika:

  1. da USDT propadne
  2. da WhiteBit mjenjačnics bude hakirana, propadne ili nešto treće

30% kamate na godišnjem nivou se u ovo ludo DeFi doba može smatrati konzervativnom ponudom :slight_smile:

2 Likes

Ma spomenuo sam vjerske razloge cisto da opravdam svoju neinformisanost sto se tog kripto kamatarenja tice, uopste nisam htio da se informisem o tome iako sam na par mjesta procitao da se rade takve stvari. Međutim to sto sam neinformisan ne znaci da sam naivan.

Eh a sto se tvog posta tice, vidis… sad je potpun tek. To je mozda trebalo odma gore da napises, da postoje određeni rizici. Evo ti si naveo dva koja ti vidis, neko drugi bi ih mogao nabrojati jos… Nesto sto ti moze donjeti 30% profita godisnje na tvoj kapital, bez ikakvog tvog zalaganja i rada, obavezno dolazi sa velikim rizicima, barem tolikim koliki je i potencijalni profit, jbg nije bas bajkovito, ali je istina.

Zato što je ovo sve relativno novo za njih, proćiće još vremena dok ne shvate šta se dešava na svjetskom financijskom tržištu

1 Like

Tu smo da učimo.

Ja bih volio kada bi i ti istražio neki kripto svijeta pa svoja saznanja na ovom forumu podijelio sa posjetiteljima željnim znanja.

Kao što vidiš, moj prvobitni post i poziva na otvorenu diskusiju. Hvala ti na doprinosu.

3 Likes