Prvo rudarenje

Pozdrav,

Moja prva objava na forumu a ujedno trazenje pomoci i savjeta. Uglavnom preko vijesti sam došao na forum i s obzirom da imam gaming pc htio sam se okušati u ovom rudarenju i viditi kako to funkcionira pošto se se bavim trgovanjem dionica i vidim da to skače…

Uglavnom imam i5 8600k i grafičku GTX 1080 .

Citao sam i vecina kaze da je najprofitabilnije eth rudariti s ovom grafickom. Upalio sam ja to preko lolminera spojio ethermine nezz ni ja kako i danas cu provjerit stanje…
Vidio sam da imaju ti neki bazeni jesam odabrao najbolji ?
Koji je sustav rewardsa u bazenu najbolji za rudare kao sto sam ja tj male rudare bez sad tih kojekakvi rigova i multi grafa ?
Jel bolje preko nicehash rudariti il bolje ovako ?
Nicehash sam imao speed 21.2 a na lolminer 20.8
Sto mi jos preporucate da bi mogao rudariti ?
Preporica li se rudariti s CPU ?

1 Like

Koristi t-rex miner, i koristi memory tweak 6, memoriju i core ne moras cak ni overclockovat, al smanji power limit na nekih 120-130w, trebalo bi da imas 32 Mhs hashrate, sto se tice poola mozda ezil

1 Like

Da li je isplativo sta pokretati preko RX550 4GB, uz solidan i5? Mislim, da li je isplativo iole? Lp

I kolika je isplativost ulozili 2000 KM u mining rig, za pocetak? Ili je bolje taj novac odmah iskoristiti za kupovinu nekih kripto valuta? Lp

1 Like

Ja kao trader bi preporucio kupi crypto koji smatras da ima buducnost i BUDI STRPLJIV i isplatit ce se. Tko je kupio CARDANO $ADA prije mjesec dana danas ima 3-4 puta profiti na njoj :slight_smile:

Znam iz svog iskustva kupio na 0.28 prodo na 0.40 sad si grizem nokte … Zbog toga sam napisao velikim slovima STRPLJIVOST

Preko koje platforme si uzeo?

Uzimao sam preko etoro jer tradeam dionice i malo upadnem u kripto :slight_smile:

Pih, ne mogu se prijaviti na ovaj etoro. Adresa me zeza :smiley:

Imas li preporuku sta sad uzet? Da probam sta za 50 eura

Idete lagano u offtopic, tema je započeta kao prvo rudarenje, pa ako može da se držimo teme ili da je brišemo? :slight_smile:

U svakom slučaju, ako sada mislite kupovati “minere” ja bi savjetovao da to ne radite, jer kako je BTC ovo sve digao na profitabilan nivo, isto tako sutra ujutro se možemo probuditi i vidjeti BTC na nižim cijenama.

Sad se oprema ne kupuje kad svi kupuju, jer su cijene malo je reći FUJ, sad se oprema prodaje…

Moze odgovor na temu ? :smiley: @Rux

Volio bih znati o ovim pitanjima koja sam postavio

@Bavarac93 po meni ETH long term …

Ovo iskreno ne bi preporučio, jer samo štetiš procesoru i skraćuješ mu radni vijek.

Zašto dati dio “kolača” njima kad možeš sam to sve podesiti? Opće poznato je da Nicehash je postao toliko užasan, pored toga što “kradu” hashrate, svako nekoliko prebace vaš hashrate na nešto drugo. Zato koristimo Mining Rentals, uvjeren sam da su pošteniji od Nicehash.

Iskreno, ovo ti je prilika da se učiš, ali ako misliš rudariti sa tim računarom ne očekuj dug radni vijek.

:slight_smile:

Pozdrav Rux
Da li imas iskustva kakava je regulativa sa potrosenom lektricnom energijom ako je u pitanju vise masina l3+ od 800 w,konkretnije mislim na mjesecni racun od 350-400 KM da li drzava pravi probleme sto su masine spojene na domacinsku potrosnju?Da l inekoga zans da ima iskustva sa tim?

Rudaio sam od 2012 do 2018, dolazili su računi od 500KM pa više, nikad nije bilo problema dok god plaćaš struju.

Elektroprivreda će primjetit da nesto ne štima, te su dužni doći provjerili da li te treba prebaciti na industrijsku struju. Odustace ubrzo kad vide “košnice” kako zuje :smiley:

U većini slučajeva će doći sa policijom misleći da sadiš bilje, hehe

Uglavnom račune ako imaš od svega., nemaš brige.

Uglavnom nema zakonse regulative da mogu da " ugase farmu".Da li imas iskustva sa oporezivanjem opreme iz Kine .

Majnovanje je najmanje štetno za komponente. Elektronske komponente ne funkcionišu kao automobili, da što se više koriste sve su više istrošeni. Jedini dijelovi koji se troše su ventilatori i hard diskovi jer imaju u sebi pokretne dijelove. Silikon korišten za proizvodnju grafičkih kartica i procesora se troši samo ako temperature variraju ili ako su previsoke. Za mining se grafičke undervoltuju (smanjuje im se napon), također i underclockuju da bi se omogućio stabilan rad na što nižem naponu. Samim time se dobija malo niži hashrate a mnogo niža potrošnja.

1 Like

Baš me ovo i zanimalo, malo kasnim sa pitanjem ali nadam se da će neko odgovoriti, ima li kakve šanse da elektro zahtijeva industrijsku struju ako je u pitanju par rigova 3-4.

Da bi te primorali ili natjerali na industrijsku struju prvo te moraju primorati i natjerati da se registrujes kao pravno lice.

Iskljuci rigove i ukljuci 33 bojlera, pa da vidimo hoce li te neko moci natjerati na industrijsku…

Sve dok placas svoje racune uredno ne moze ti niko nista. Sve dok se ne registrujes kao pravno lice, ne moze ti niko nista… A to hoces li ti svoje rigove koristiti za crtanje u paintu ili pak za majning to se nikoga ne tice sve dok se isto odvoja u prostorijama koje su u tvom vlasnistvu i na mrezi koja je prijavljena na tebe, mamu, tatu, babu, dedu… odnosno dok njima ne smeta i dok je racun placen…

Ovako kako je @Serpie rekao, ne može ti niko ništa!

Meni su dolazili kući, mislili sijem marihuanu, pa su sa policijom upadali.

Na njihovo iznaneđenje, kad su ušli i vidjeli onoliko rigova… stojali su prvo kao zbunjeni.

Reko šta je gospodo? Ovo je moj FETIŠ, da upalim sve ove računare da zuje oko mene, evo vidite nekad i spavam kraj njih…

Dok god placas struju, te ne baviš se industrijom, ne mogu ti ništa.

1 Like