Pomoc i pitanja oko kupovine kriptovaluta

Pozdrav. Nemam iskustva sa kriptovalutama pa mi je potrebna pomoc. Koji wallet da instaliram?
Da li je bcx siguran site? Koliki je minimalni iznos za kupovinu preko bxc i za razmjenu valuta na binance, da li mogu sa npr 50km da zavrsim sve ili imaju neki limit. Ima li iko zainteresovan da mi ostabi broj telefona ili fb ime pa da ga kontaktiram na fb, viber, instagram za jos par kratkih pitanja. Hvala unaprijed. Odlican ste sajt

1 Like

Pozdrav i dobro nam došao.

Naime što se tiče BCX.ba mjenjačnice, njena lokacija je u Banja Luci, te su legalna firma, tako da se ne brini što se tiče njih.

BCX koristi samo da kupiš ili prodaš kripto, zatim taj isti povuci na wallet koji si prethodno zaštitio.

Što se tiče limita tj. naknade, platićeš oko 2-3% od sume koju kupuješ.

Što se tiče telefona ili slično, za početak je najbolje da ovdje javno postavljaš pitanja, jer nisi jedini koji je u ovoj situaciji, tako da se ne ponavljamo za svakog posebno :slight_smile:

Što se tiče walleta/novčanika, za početak možeš koristiti Blockchain.info wallet u kojem imaš Bitcoin i Ethereum.

Tu imaš kratko uputstvo kako instalirati wallet, mada bi trebalo uraditi update teme jer su malo izmenjali proceduru, ali tu je to sve.
https://forum.crypto.ba/t/bitcoin-kako-otvoriti-vas-prvi-bitcoin-digitalni-novcanik/229

Ako šta zapneš, slobodno se javi na ovoj temi.

1 Like

Broj 1. NIKOGA privatno ne kontaktiraj, ako nemas potvrdu za njega da je siguran od nekoga. U kripto svijetu su prevare na sve strane. Ostaces i bez maraka i bez kripta. Pocni da citas forum i faq, dosta toga je opisano vec, koji wallet, gdje kupiti itd. Takodje, za detaljnija live pitanja, mozes doci na crypto.ba discord.

1 Like

Hvala na nrzom odgovoru i hvala na pomoci. I na upozorenju. Obavezno cu vam se javiti ako budem imao jos pitanja. Pozdrav

1 Like

Da ne otvaram novu temu,a Denzi se izvinjavam za spam.Poslao sam btc sa Coinbase-a ali transakcija vec 2 dan nije potvrdjena,da li je imao neko slicnu situaciju?
Znam da je moguce to jer je kao fee mali ali moze li u tom slucaju transakcija biti otkazana a btc vracen na pocetni racun?

1 Like

Šta ti Coinbase kaže na historiji transakcija?

Moguće da nisi potvrdio mailom?

2 dana je pisalo pending od sinoc pise failed ali btc se nije vratio,pisao sam sinoc i njihovom supportu al kako su brzi za 7 dana cu dobiti neki odgovor

Prije 2. dana kad je BTC skočio odjednom preko 1000$, Coinbase nije bio dostupan od silnih usera koji su kupovali, ali ne vjerujem da to ima veze sa tim, jer Coinbase je jaka mjenjačnica.

Prvi put čujem da neko jak kao Coinbase ima withdraw problem…

Moguce i da ima veze jer bas taj dan je skocio btc,al nebitno.Htio sam poslat btc na Wirex jer tamo imam karticu.
Citao sam da je moguca odgoda transakcije ako je mnogo transakcija u tom danu i kao “rudari” biraju gdje je veci fee,al nigdje ne vidim da je nekome otkazana transakcija,mada na Wirexu i dalje pise pending.

Čekaj, na wirexu piše pending?

Pa to je Coinbase poslao ali nije potvrđeno, tj. mali fee.

Ako želiš pošalji txid ili wirex deposit adresu da provjerimo na Blockchain exploreru detalje transakcije.

1 Like

Kad se salje sa coinbase-a imaju 3 opcije fast,medium i slow razlika je u vremenu i fee,izabrao sam medium i uvjek mi stigne za 30-60 min a na fee nisam ni gledao a nisam ni znao da moze biti jebada oko toga.
Na wirexu pise pending a na Blockchain exploreru pise da transakcija jos uvjek nije potvrdjena ali me buni to sto pise failed na coinbase-u
Sigurno ima tona transakcija pa niko nece da ovu preuzme :smiley:

Ako je urađen “broadcast” transakcije na Bitcoin mrežu, onda će to doći, nema veze šta piše na Coinbase.

Jedino ako ti se ne uradi konfirmacija, Bitcoin mreža će kroz 72h vratiti Bitcoin na Coinbase, uglavnom isprati, mislim da su ti sredstva na sigurnom.

Nadam se da jesu al kad su vec 3 dana ni na nebu ni na zemlji :D, a 72 h su prosla danas oko 12 h.
Kad bi se bar vratila na coinbase pa bi stavio na fast ili na manji iznos,al jbg ko ce to znati jer nikam mi se ovako nesta nije desilo.

1 Like

Mozete li mi reci nesto o kupovini bitcoina direktno od nekoga tj privatno. Kako to funkcionise i cega bi se trebao pripaziti tu. Da li to znaci da osoba koja ima bitcoin posalje direktno na moj racun ili to ide preko nekog servisa/aplikacije ? Hvala

Da li preporucujete kupovinu bitcoina nakon ili prije neko se prepolovi ?

Što se tiče kupovine direktno od nekog, najbolje da koristiš escrow tj. posrednika.

Jer npr. kada kupuješ od nekog nepoznatog, tada postoji šansa da za malverzacije.

Kada koristiš escrow, šanse za malverzacije su svedene na minimum.

Escrow postupak

  1. Dogovoriš kupovinu BTC
  2. Kažeš prodavaču da želiš Escrow
  3. Prodavač šalje BTC escrow servisu (ovo ti mi možemo pomoći, bez naknada)
  4. Ti šalješ novac prodavaču (direktno na banku ili na neki drugi način)
  5. Kada prodavač potvrdi da je dobio novac, tada Escrow servis tebi šalje BTC.

Dobro pazite koga birate za Escrow.

Što se tiče kupovine prije polovljenja… pogledaj ovaj video biće ti jasnije šta se dešava
https://twitter.com/CNBCFastMoney/status/1256335853061763072?s=09

Hvala na odgovoru. Znaci ukratko: napraviti wallet, napraviti 2FA, napraviti nalog na bcx promijeniti novac u bitcoin, napraviti nalog na binnance promijeniti bitcoin u zeljenu kriptovalutu koju cuvam u svom walletu. Ako odlucim je unovciti, odem na binance pretvorim je u bitcoin a njega na bcx u novac. Mozete li mi samo potvrditi otprilike da li to ovako ide. Da li postoji neki korak koji sam preskocio ili jos nesto sto trebam dodati. Hvala na pomoci

1 Like

Ili jos neke pojmove clanke i snimke koje mislite da trebam pogledati i istraziti prije nego se upustim u ovo. Hvala

To je to, najbitnije da na početku ne šalješ velike transakcije dok se malo ne uhodaš.

Ne zaboravi F2A (Google authenticator) i na Binance.

Uglavnom nigdje ne žuri, tu smo da pomognemo.

Odlicno. Hvala puno. I ako moze jos pitanje za transakcije na bcx negdje sam procitao provizija da je 20km, znate li da li to jos uvijek vrijedi ili je provizija na npr 50km manja. Hvala