Moj prvi mjesec majnovanja (dojmovi, ucenje,tradeing, failovi, zarada, isplata)

Pozdrav svima na Crypto.ba forumu. Ja sam Jasmin i dolazim iz Gradačca. Ovdje cu pisati moj prvi doticaj sa crypto valutama i iskustva kako, zasto i sa kojim hardwerom sam poceo majnovanje. Pa da krenem od pocetka. :slightly_smiling_face:

Za crypto valute i te “masine” koje kopaju neki “bitcoin” cuo sam cak prije 2-3 god ali tad u to vrijeme nije me to zanimalo pa mi je to sve na jedno uho uslo a na drugo izaslo.
Nesto ozbiljnije sam se poceo da znaimam za crypto u decembru 2016.god. kada je Igor sa kanala BalkanTech poceo serijal o majnovanju. Tako sam i zapoceo da ucim blockchain tehnologije. Od januara 2017. god do septembra 2017.god sam pratio trziste i ucio - nisam nista ulagao u trejedovanje niti u mining jer nisam imao nesto viska novca pa da ulozim u nesto. Medjutim, u novembru 2017 odlucio sam ili hop ili flop. Dizem kredit 3000KM (toliko sam u stanju da vracam).i kupujem hardware za rig. Nakon duzeg citanja i utrdivanja koji najisplativiji hardware mogu dobit za novac koji imam odlucio sam da kupim iduce:

  • 2 x Saphire RX580 Nitro+ 8GB Special Edition
  • Ploca Biostar TB250 - BTC
  • Napojna Thermaltake Smart SE 750W (ovu napojnu sam greskom kupio, ali da ne komplikujem, ostavio sam je da radi)
  • Bezveze celeron procesor, 4GB DDR4 ram, ssd…

Kad mi je sve to doslo, sklopio sam, sve proradilo od prve hahaha. Pustim da majnuje i imam 23 Mh/s po kartici. Problem nez modovati bios, nez overclockovat. Sta sad? Tri dana sam citao po netu i i eksperimentisao kako modovat bios i BUUM uspijem sve sto sam ocekivao. Dvije RX580-tice uspijem natjerat da rade cak do 31Mh/s tj. ukupno izmedju 62-63Mh/s. Nezvanicno sam poceo sam da majnujem 25.novembra, tu je nekoliko dana podesavanja riga, eksperimenti sa raznim valutama tako da oficijalno pocinjem da majnujem od 1.decembra 2017.godine. Od tada je proslo mjesec dana i mogu reci da sam prezadovoljan sa radom moje dvije RX580 koje su mi donijele ukupnu zaradu od 220$ do 1.januara 2018. Realno za cijenu 750-800KM po meni se bolje kartice ne mogu kupit. Majnovao sam eth i dcr, etn,xmr i razne slabije valute ali primane su mi eth i dcr. Imao sam nekoliko losih tradeova ali i dobrih. imao sam 15 XRP prodam sve na 3.45KM danas ripple skocio na 4.45KM :frowning: ETN majnujem procesorom pa koliko god iskopam dobro je.

Nakon svega, dolazi onaj najtezi dio koji muci sve majnere iz Bosne i Hercegovine mozda i sire a to je isplata u fiat valute. kao sto svi znate wirex, cex bla bla ne podrzaju BiH, banke poderase provizijama. Sta dalje i kako to cu da ucim snalazim se i sva nova iskustva pisem ovdje na forumu.

Imam jod dosta planova da prosirujem rig i do ljeta da sklopim iduci, ali to je druga prica.
Hvala vam na citanju. Htio sam da vam ispricam moja iskustva sa crypto jer mozda se neko kao ja “lomi” da li uloziti u rig, kako poceti itd. Mozda moja prica nekome pomogne. :smiley:

10 Likes

i ja sam ti u istoj gabuli sa tim sklapanjem evo danima :sweat_smile:

taj Decred jel majnaš sa suprnova u dualu ili neki drugi koristiš… da li si testirao majnere na eth koji je brži, meni ko da ovaj win eth izbacuje više mhs u singlu kad poredim sa claymore

koliko ETN ti izbaci sa procesorom na 24 sata i dal i koristiš sa njihove stranice majner ili neki drugi ima?

:slight_smile: svaka čast na javljanju, cijeni se ovo.

Nadam se da ćemo se svi družiti i rudariti jos dugo godina

2 Likes

Svaka cast drug, i sve najbolje, koji ti je setup u afterburner-u i koliko ti pokazuje potrosnju struje na karticama ?

@slesh Koristim Claymore Dual eth and dcr miner, taj mi se pokazao kao najbolji majner. Brzinu izmedju razlicitih majnera nisam nikad testirao. Probao dva-tri majnera i ostavio claymore da radi. DCR majnujem na https://pool.mn/dcr/ a ETN majnujem na http://etn.pool.crypto.ba/ sa i5 procesorom najstarije generacije. Izmajnuje 2-2.5 etn/24h. To mi je usputno, cisto da masina ne stoji u “praznom hodu”.

@Rux Hvala ti. Ako Bog da druzit cemo se jos :slight_smile:

@tale evo ti screenshot afterburnera. Potrosnja po kartici je oko 155W-158W. Nisam nikad primijetio da ide preko 160W. Ako pogledas “Core Voltage” uradio sam under volt na 96mV.

ja sam stavio istu postavku ovu tvoju za afterburner, samo sam ograničio temperaturu na 70 stepeni

1 Like