Izbor Hardverskih novčanika: Trezor ili Nano ledger ?

Naime, sve ostale vrste zaštite vaših kripto sredstava su relativno nesigurne, osim opcije hardverskog novčanika, u čijem slučaju vaša sredstva tj private key nikada nije na blockchain mreži, već koristi sistem potpisivanja/odobravanja transackcija.

Trenutno postoje dvije firme kojima možete vjerovati kada su u pitanju vaši privatni ključevi, a to su

Zatim, Ledger digitalni novčanik

Cijena Trezora je 99$, dok cijena Ledgera Nano S je negdje oko 65$, s tim da Ledger je najavio novu verziju nazvanu Ledger blue čija će cijena biti oko 230€.

Ove dvije vrste digitalnih novčanika imaju mogućnost spremanja i ostalih kripto valuta na jednom mjestu, što je jako dobra stvar ukoliko posjedujete više kripto valuta.

Da li neko već posjeduje jedan od ova dva novčanika? Kakvi su utisci?

1 Like

Kako kupiti ove wallete? Preko neta?

Svakako, najmanji problem je sada naručiti bilo koji od ova dva… samo koji? oba? :smiley:

Da li može više kriptovaluta da se čuva na ovim hard walletima?

Da svakako, to je ljepota ovih stvari… all in one!

Možeš držati BTC, ETH; ZEC, DASH i mnoge ostale…

Šta je sa ostalim altcoinima za koje nisu dostupni hardwerski walleti?Koliko ih je sigurno čuvati u mjenjačnicama?

U svakom slučaju, na mjenjačnicama kada čuvate vaše coine… vi bukvalno ste dali nekom drugom da čuva za vas… gdje postoji velika mogućnost da coini nestanu, dešavalo se da mjenjačnice odjednom bez najave zamrznu korisnicima coine iz pravnih razloga.

Mnogi tvrde da je sigurno na mjenjačnicama držati, iz razloga što im je to najlakše, ali nisu vjerovatno doživjeli kako je kada hoćeš da uđeš na mjenjačnicu a ona haknuta ili ugašena od strane zakona.

Sve i jedan coin, od prvog dana izlazka ima bar Linux verziju lokalnog walleta, što je jedina sigurna opcija pored hardware novčanika, pod uslovom da je sistem na računaru svjež i da nema na sebi nekakvih trojanaca koji će omogućiti napadaču da preuzme vaše coine, tj private key.

Baš jutros sam dobio Trezor, i sve do tada sam držao coine na Linux Ubuntu Desktop sistemu koji je enkriptovan.

Sada jednostavno BTC, DASH, ZCASH, LTC i ETH su sigurniji.

Jel neko uzim’o neki od ova dva, i ako jeste, gdje je narucio…kakva je isporuka i ostale stvarcice…

Ja rasprodao sve sto sam imao, a stojala su dva komada jedno mjesec dana :slight_smile:

ako ih budemo još nabavljali javim ti

Pozdrav, koji si uzeo od ova?

A znam :slight_smile: ajd javni ako bude opet…ako ja sta u medjuvremenu skontam, isto javnem :wink:

Gdje se moze kupiti ledger nano s?

Ledger Nano S kupi na njihovoj stranici:

Sad je na sniženju Black Friday.

Ja sam ga naručio na adresu rodbine u njemačkoj…pošto za bih je malo veća dostava i porez.

2 Likes

Je li na njihovoj stranici zbog sigurnosti ili sto je trenutno na jeftiniji?ja sam u cg…kosta 45ali je dostava jos 55

Najvise zbog sigurnosti…od njih dobijes sigurno, tvornicke postavke, bez mogucnosti da je neko cacko.

Ok.Hvala vam👍

1 Like

Preko koga si naručio ja bi trebo jedan i jel podržava vise krizi valuta

Preko rodjaka sam narucio, na njegovu adresu, a ja platio odma btc-om. Ako imaš nekoga naruči na njega pa nek ti donese, ili pošalje busom. Podržava preko 20 cryptovaluta, ali uporedno možeš imati instalirano 4-5 walleta. Dakle moraš brisati i instalirati one koje ti trebaju u tom momentu, ali to nije problem, to traje par sekundi sve.

https://ledger.zendesk.com/hc/en-us/articles/115005304449-Which-altcoins-and-tokens-are-supported-by-the-Ledger-products-

https://twitter.com/ledgerhq

I danas bi trebalo biti popusta Ledgeru, “Black Friday”

1 Like

Pozdrav, da li je neko narucivao Ledger za BiH? Znam da je tesko kod nas naruciti bilo sta sa amazona ili tako online, cesto carina pravi probleme i paketi nestaju. Pa me zanima da li bi mi ledger stigao uredno ako bih ga narucio sa njihovog sajta?