Iskustva s novčanicima

Pozdrav ekipa, kriptovalute su mi nešto novo pa me zanima da li netko od vas koristi exodus wallet? Vidim da podržava više kriptovaluta, ali ako sam dobro shvatio nema 2FA?

1 Like

Nisam ga puno koristio, ali koliko se sjećam nije imao standardni 2FA, već je postojala mogućnost da se sredstva zaštite sa hardverskim novčanikom.

Iskreno, bilo šta osim hardverskog novčanika je rizik, pa čak i sami hardverski wallet ako ne zaštitite dobro postoji mogućnost da vam neko sredstva oduzme.

Lično mi se svidio ZelCore multiwallet, koji koristi još napredniji sistem kreiranja privatnog ključa i 2FA autentikacije, gdje se u ovom slučaju 2FA radi na blockchainu.

Za kreaciju ZelCore wallet-a sistem koristi kombinaciju vašeg username+šifre kako bi dobio private ključ za pristup sredstvima na novčaniku.

Više detalja sam pisao ovdje
https://forum.crypto.ba/t/zelcore-multi-wallet/3236

Koristim Exodus vec preko 3 god ovako za sitne iznose… nikada nisam imao nikakvih problema. Nemaju 2FA niti ce kada imati (tako kazu). Uskoro bi trebali poceti i s tzv “Exodus Equity Offering”, trenutno ispitivaju koliko bi tko mogao da ulozi u “Exodus shares”… pa mozda od toga bude sta, imas detaljno u walletu sta kako…

Takodjer koristim blockchain.com wallet, isto imaju aplikaciju za mob i tu imas 2FA, nikada nije izdala :wink:

A ako ces bas kupiti neki ozbiljniji iznos i namjeravas cuvati na duge staze… moje preporuke su za neki od hardware walleta, Ledger, Trezor…
Ledger Nano S koristim isto 3 god, bez problema… tu i tamo uletim da vidim je li ono malo moje digitalne imovine na mjestu :money_mouth_face: :grin: redovno imaju update…

1 Like

Da li je neko koristio ili koristi https://www.safepal.io/
Kakva su iskustva?
Dobro izgleda, a nije skup.

Znam da je jedan clan ovdje narucio, dosao mu i nije ga mogao upaliti. Nakon puno upita blokirali su ga na twitteru.

Mozda je slucaj samo s njim, ali eto pazi se.

Jel ok čuvati na EXODUSU ili BLOCKCHAIN neki iznos do 400 500 KM u cryptu.

Jeste, samo se pobrini da sačuvaš onih 12 riječi kao backup i naravno da je računar čist :slight_smile:

1 Like

Exodus i Blockchain.info koristim već mnogo godina… sve ok !
Za veće iznose moje preporuke za Ledger.

Exodus je bio moj ‘‘prvi novčanik’’ prije mnogo godina. Nažalost, iskustvo je bilo katastrofalno.
Instalirao sam ga na iPhone, podesio backup, lozinke i sve što sam imao na raspolaganju kao opcije bezbjednosti.
Prebacim nešto malo BTC-a na adresu BTC Exodus novčanika i super, sve prođe veoma brzo.
Iskreno, oduševljen sam bio. Međutim, nakon nekih sedam dana, uđem na novčanik da prebacim još BTC-a i imam šta da vidim. Stanje = 0.00 BTC.
Provjerim adresu BTC novčanika i vidim da to uopšte nije ona adresa koja mi je generisana prvi put i na koju sam prije sedam dana prebacio BTC.
Pokušam Backup, upišem fraze i vrati mi ponovo tu novu adresu na kojoj nema ništa.
Kontaktiram podršku koja mi je veoma brzo odgovorila. Poslali su mi instrukcije kako da postupim, što sam i uradio.

Nakon toga nikakvog odgovora nije bilo. Pisao sam im još pet puta, ali niko nikada nije odgovorio.
Jednostavno, od tada…samo Trezor.

Ne znam ni koji je razlog što se to desilo niti sam ikada povratio tu adresu. Na blockchain.com godinama stoji ta transakija kao potvrđena i nepotrošena sa te moje prve BTC adrese na Exodusu. Što bi po nekoj logici značilo da nije ukradeno, nego je očigledno problem Exodus aplikacije koji nikada nisu rješili niti me obeštetili.