Cypherpunk's Manifest

Privatnost je neophodna za otvoreno društvo u elektronskom dobu. Privatnost nije tajna. Privatna stvar je nešto za što ne želite da cijeli svijet zna, ali tajna je stvar za koju niko ne želi da zna.

Privatnost je moć da se selektivno otkrijete svijetu.

Ako dvije strane imaju neku vrstu posla, svaka ima sjećanje na svoju interakciju. Svaka strana može govoriti o vlastitom sjećanju na ovo; kako bi to neko mogao sprečiti?

Mogli bi se donijeti zakoni protiv toga, ali sloboda govora, čak i više od privatnosti, temelj je otvorenog društva; nastojimo da ne ograničavamo nikakav govor. Ako mnoge stranke govore zajedno na istom forumu, svaka može razgovarati sa svima ostalima i zajedno sakupiti znanje o pojedincima i drugim stranama.

Snaga elektroniske komunikacije omogućila je takav grupni govor i on neće nestati samo zato što bismo to htjeli ili da to nekome ne paše.

Budući da želimo privatnost, moramo osigurati da svaka strana u transakciji zna samo ono što je izravno potrebno za tu transakciju. Budući da se može govoriti o bilo kojoj informaciji, moramo osigurati da je otkrijemo što je manje moguće.

U većini slučajeva lični identitet nije istaknut. Kada kupujemo časopis u trgovini i predajem gotovinu službeniku, nema potrebe da znate ko sam. Kada tražim od svog provajdera elektronske pošte da šalje i prima poruke, moj provajder ne mora znati kome pišem ili šta govorim ili šta mi drugi govore; moj provajder treba samo da zna kako da dobije poruku tamo i koliko im dugujem naknade.

Kad moj identitet otkrije osnovni mehanizam transakcije, nemam privatnosti. Ne mogu se ovdje selektivno otkriti; Uvijek se moram otkriti.

Stoga privatnost u otvorenom društvu zahtijeva anonimne transakcijske sisteme. Do sada je gotovina bila primarni takav sistem. Anonimni transakcijski sistem nije sistem tajnih transakcija.

Anonimni sistem omogućava pojedincima da otkriju svoj identitet po želji i samo po želji; ovo je suština privatnosti.

Privatnost u otvorenom društvu također zahtijeva kriptografiju. Ako kažem nešto, želim da čujem samo one kojima to namjeravam. Ako je sadržaj mog govora dostupan svijetu, tada nema privatnosti.

Šifriranje znači označavanje želje za privatnošću, a šifriranje slabom kriptografijom znači ne iskazivanje preventivnih želja za privatnošću. Nadalje, za otkrivanje nečijeg identiteta sa sigurnošću kada je zadana anonimnost potreban je kriptografski potpis.

Ne možemo očekivati ​​da će nam vlade, korporacije ili druge velike organizacije bez lica omogućiti privatnost od njihovih dobrobiti. Njihova prednost je što govore o nama i treba očekivati ​​da će oni govoriti.

Pokušajte spriječiti njihov govor znači boriti se protiv informacija o stvarnosti. Informacije se proširuju kako bi populirali raspoloživi skladišni prostor.

Glasine su mlađi, jači rođak informacijama, a informacije imaju više očiju, znaju više i razumiju manje od glasina.

Moramo braniti svoju privatnost ako očekujemo da ćemo je imati. Moramo se okupiti i stvoriti sisteme koji omogućavaju anonimne transakcije. Ljudi su vijekovima branili svoju privatnost šapatom, mrakom, kovertama, zatvorenim vratima, tajnim rukovanjem i kuririma. Ranije tehnologije nisu dozvoljavale jaku privatnost, ali elektronske tehnologije to čine.

Mi “Cyber pankeri” posvećeni smo izgradnji anonimnih sistema. Svoju privatnost štitimo kriptografijom, anonimnim sistemima za prosljeđivanje pošte, digitalnim potpisima i elektronskim novcem.

Cyber punkeri pišu kod. Znamo da neko mora napisati softver za zaštitu privatnosti, a budući da privatnost ne možemo dobiti ako to ne učinimo svi, mi ćemo to napisati.

Objavljujemo naš kod kako bi naši kolege mogli vježbati i igrati se s njim (OpenSource). Naš kod je besplatan za upotrebu širom svijeta. Nije nas briga ako ne odobravate softver koji pišemo. Znamo da se softver ne može uništiti i da se široko rasprostranjeni sistem ne može ugasiti (Blockchain).

Cyber punkeri se žale zbog propisa o kriptografiji, jer je šifriranje u osnovi privatni čin. Čin šifriranja, zapravo, uklanja informacije iz javne sfere. Čak i zakoni protiv kriptografije sežu samo do granice nacije i kraka njenog nasilja. Kriptografija će se neizbježno proširiti po cijelom svijetu, a s njom i anonimni transakcijski sistemi koje ona omogućava (Blockchain).

Da bi privatnost bila široko rasprostranjena, ona mora biti dio društvenog ugovora. Ljudi moraju doći i zajedno primijeniti ove sisteme za opće dobro. Privatnost se proteže samo do saradnje sa drugim ljudima u društvu. Mi, Cyber pankeri, tražimo vaša pitanja i vaše brige i nadamo se da ćemo vas angažirati kako se ne bismo prevarili.

Nećemo, međutim, biti pomaknuti s kursa jer se neki možda ne slažu s našim ciljevima.

Cyberpunk’s manifesto by Eric Hughes!

Izvor:

A Cypherpunk's Manifesto

2 Likes