Al' haram im para

Neki dan saznajem da imamo prve Bitcoin bankomate u BIH, da bi na moje razočarenje shvatio da da je u pitanu ova ekipa koja je započela problematiku na ovoj temi, sreća pa je nećemo obrisati nikada.

Kada sam vidio naknade za korišenja Bakomata, bio sam zaprepašten…

Hajde rećemo ovih 8% na kupovinu BTC-a, pa i 7% na prodaju BTC-a, ali dodatnih 30 i 20 KM na svaku transakciju je više nego previše,

Diskutovali smo kao zajednica i zaključili da su ovo ogromne naknade za kupovinu/prodaju Bitcoina, gdje poredeći BCX.ba naknade zaključujemo da su razlike ogromne.

A da ne pričam o našem #crypto-ba-ekipa:escrow sistemu u kojem ja lično vršim posredništvo skoro 2-3 godine besplatno, te smo neki dan na nagovor članova iz zajednice počeli naplaćivati po 1 USDT za escrow koji usmjeravamo na Crypto.ba server kojih ima preko 10.

1 Like

Još jedan “ultra isfur” za dcx.ba “mjenjačnicu” … na prvu kad je posjetite dočeka vas nešto što AMA BAŠ nikad ne bi trebalo da se vidi na nekoj mjenjačnici… u kriptu sam od 2012te i kada sam posjetio web njihov bilo mi je jasno da je u pitanju ekipa koja nema pojma šta je Secure Socket Layer tj. SSL :smiley:

Mislim da ovo nema ni u Zimbabwe-u, zamislite mjenjačnica koja nema SSL certifikat u kojem “sniffanje” korisničkih računa može uraditi dijete od 10 godina uz par alata i sve im korisničke račune preuzeti :smiley:

Behold… mora da imaju nekog IT admina koji se rodio 1930te pa ne razumije koliko je bitno osigurati svoje korisnike.

Zato je kapitalizam dobar u ovim situacijama, kad im dodje konkurencija pa ih natjera da se krenu prilagodjavati trzistu i korisnicima. Da se razumijemo pozitivno je da postoji i ova mogucnost isplate, ali isto tako, pod ovim uslovima bolje je da propadnu coini nego ih isplatiti i pristati na navedene uslove.

Hvala za ponovno svrstavanje mene i jos par ljudi koji su se ukljucili u diskusiju u “ekipu”. Prosli put, kada se aktivno pisalo na ovu temu, smo ti detaljno objasnili da nemamo nista s ovim i djelovalo je da si shvatio, ali nazalost samo djelovalo. Nesto nema logike da bi neko ko je dosao s ciljem koji si ti opisao nakon svega ostao ovdje, trgovao kriptom unutar zajednice, nudio wallet-e i druge artikle na rxc marketu za RXC i kripto po cijenama nizim od cijena bilo gdje u BiH za BAM, itd. Ali totalno nebitno.

Ovaj propust za SSL je smijesan, posebno ako se pri registraciji dijele bilo kakvi podaci znacajniji od email adrese. A sigurno dijele, cim se spominje neki vid verifikacije.

Ja nikad nisam bio “nas” niti “njihov”, niti mi je to ikada uticalo na ono sto mislim i pisem. Pisao sam samo kada sam smatrao da treba cuti i drugu stranu price, pogledati drugu stranu medalje ili prikazati ljudima potpune informacije. Pa mislim da bi, bez obzira na jasne i nedvosmislene interesa i sa “nase” i sa “njihove” strane, bio red da se i ovdje prikaze potpuna slika.


Ovo je potpuna slika podrzanih kriptovaluta i odgovarajucih provizija (source: https://coinatmradar.com/bitcoin_atm/33429/bitcoin-atm-general-bytes-banja-luka-delta-planet/). Dakle, za Bitcoin Cash i Litecoin ovo izgleda jako lijepo i mozda cak povoljnije ili barem jednako povoljno kao BCX. Ne treba zaboraviti ni sljedece stvari:

  • Sa ovog ATM-a, koliko mi je poznato, kupljenu kriptovalutu dobijete direktno na svoj wallet - a ne na neki intermediate wallet sa kojeg onda uz dodatni trosak transakcije morate prebaciti na svoj wallet (kako je na BCX)
  • Sve operacije radite sa dva potpuno anonimna medija - BAM u gotovini i kriptovalute. Dakle nigdje u prici nema bankovnih racuna - ne objasnjavate nikome odakle vam novac kojim zelite kupiti kripto, a ni odakle vam novac koji ste dobili prodajom kripta (ovdje govorim o manjim iznosima, ali dovoljnim za vecinu ljudi iz BiH koji su “retail investors”, u nastavku nesto vise detalja o tome). Vrlo vazno: ovo znaci da ako ne zelite ne placate 10% poreza na dobit, koje cete naravno platiti (danas ili za koju godinu) kada isplatite na racun preko BCX.
  • Do 2000 BAM prometa mjesecno ne radite nikakvu verifikaciju, osim sto vam treba aktivan broj mobitela (ovo naravno moze biti “burner phone”) - dakle potpuna anonimnost. Za vece iznose pise da je potrebna verifikacija; sta tacno podrazumijeva nemam pojma.

Sve u svemu, u konkurenciji “DCX vs. BCX”, da se prvi put susrecem sa kripto svijetom ili da zelim redovno ulagati odredjeni iznos koji je manji od 2000 BAM na mjesecnom nivou, preferirao bih koristenje ovih bankomata u odnosu na BCX.

Masa ljudi ne zeli ostavljati licne podatke “svakome”, masa ljudi uopce nema bankovni racun ili ne drzi novac na banci, masa ljudi ima odredjene prihode u gotovini koje mozda zeli uloziti u kripto bez da ih mora provuci kroz banku (i opravdati njihovo porijeklo), masa ljudi zeli povremeno isplacivati kripto “da trosi” i ne zeli da na to lihvarima placa 10% poreza. Ja ne vidim razlog zasto bi bilo ko od tih ljudi preferirao BCX u odnosu na DCX. S druge strane, ko ulaze ili isplacuje ozbiljne pare i radi iskljucivo sa cistim novcem deponovanim na banku, te mu ne predstavlja problem 10% poreza pri isplati u BAM, svakako ce preferirati BCX.

Naravno, ako sa druge strane mogu naci kupca/prodavaca za direktnu prodaju/kupovinu putem Escrow servisa - uvijek bih to koristio radije nego i DCX i BCX.

Naravno, kao sto sam i ranije uvijek pisao, ako osjecate potrebu (ili obavezu) mozete slobodno obrisati i ovaj post. Ako ovi ATM-ovi budu funkcionirali, BCX je dobio ozbiljnu konkurenciju barem kada su u pitanju “prosjecni korisnici”; a to ce posebno biti izrazeno ako DCX postavi ATM u Sarajevu kako najavljuju na stranici. Pri tome BCX nema sta da se ljuti - moze i treba jedino da se ljuti na sebe zbog toga sto se ovoga nije ranije “sjetio” i realizirao istu stvar.

Zivjeli!

1 Like

Drug tebe niko nije spomenuo, o čemu ti pričaš?

Jesi ti dio ove ekipe? Ako nisi ne vidim kako si se našao prozvan, jer su oni upravo ti koji su htjeli Crypto.ba koristiti da pljuju BCX.ba, a kad smo shvatili šta rade onda su udarili na mene i na Crypto.ba

Opet ponavljam, tebe niko nije prozvao i svaka čast na detaljnijem objašnjenju tematike :smiley:

Štos ovdje je započeo kada sam prvi put nakon 5 godina postojanja foruma, lockao temu u kojoj su se ljudi počeli prepucavati, tek kasnije saznajem da je to ekipa iz dcx.ba, koju opet ponavljam pozdravljam širokih vrata na našoj zajednici ako su ispravni i ako vide da ja nisam ničiji kao ni ti.

Ako ja ovdje trebam nekome dokazivati ko sam ja i šta radim za kripto adopciju na našem napaćenom Balkanu, onda te osobe ne vide šume od dvije bukve.

:slight_smile: @src još jednom, nismo tu da se prozivamo, ja bi najsretniji bio da je ekipa DCX-a došla kod nas i rekla momci aj reklamirajte malo bankomate, pa draga srca bi uradio to.

Ovo što to nisu uradili, potvrđuje hejt prema meni što sam lockao temu u kojoj su na neosnovan način pljuvali drugu firmu na račun Crypto.ba, ništa drugo.

@src ovim putem te pozivam na kamp 26. augusta u Sanskom Mostu, kako bi se uvjerio o kakvoj je ekipi riječ i da nismo hejteri već upravo suprotno.

Evo da budem realan, a i da DCX ekipa dokaže svoju ispravnost, ovim putem pozivam i predstavnike DCX.ba da nam dođu na kamp, jer dolaze nam predstavnici WhiteBit mjenjačnice, EU regulirane mjenjačnice, zatim BCX.ba, zatim predstavnici ElectroCoin mjenjačnice iz Hrvatske… predstavnici jedne od najvećeg community kripto projekta XVG Verge, jel vi vidite šta ja radim na ovaj način?

Oni koji su tu dugo, znaju da ja nisam NIČIJI, nit ću biti nečiji dok sam živ, ljude dijelim na dobre i loše, nebitno koje nacije, vjere boje ili slično, a to znaju svi u ovih 5. godina koliko sam javno aktivan na ovom polju.

5 Likes

Kad vidim fee veći od 4% tačno mi zlo bude i moram popit rakiju i malo prileć

3 Likes

Sve je to kul i ok, do kupca je da li će pristati ili ne, tako da meni ne smeta toliko.

Smeta mi štu su na podmukao način pristupili nama, kako bi pljuvali druge, prvo se nama ulizivali, kad sam skontao šta rade onda udri po meni :smiley:

Iskreno, smatram da ako su poslovni ljudi, shvatiće moju poziciju i sami se javiti i reći hajmo Rux-e na kafu da vidimo kako možemo zajedno raditi i dovesti ovu zemlju u napredak.

2 Likes

Moj komentar je čisto komentar ‘običnog korisnika’

PS: pišem iz kreveta

2 Likes

Ako kliknes na login/register link videces da ima ssl, al opet je tu neka druga cudna stavka… linkovi vode na drugu domenu, dok je sam dcx.ba sajt uradjen sa nekim starim HTML templejtom… mislim da sam isti taj koristio za integraciju u HYIP program.

1 Like

Ovdje se da primjetiti da nemaju stručnu osobu za web, pa uzimaju stare tehnologije koje su dostupne i besplatne…

1 Like

Joj druze, svi balkanski “biznismeni” razmisljaju na takav nacin da ih zabole za krajnjeg korisnika. Ja sam generalno razocaran sa svima.

2 Likes

u footer-u pise da im je sajt radila firma kad pogledate sajt od te firma to firma za krovne panele hahah

2 Likes

Gle stvarno :smiley:

Meni treba već neko vrijeme limar da mi sanira krov, probaću to preko dcx-a

1 Like

Ja se evo zaletio registrovati jer haj neka konkurencije, ali bogami necu.

Citam ovu besmislenu raspravu, a i nije me briga sta Rux misli ili bilo ko drugi.

ali eo moja misljenja na ovo do sad :

SSL se mora koristiti i kad kenjas sve ostalo je suplja prica, pogotovo firme i stranice na koje moram svoje pare poslat. Naucio sam oca od 65 godina da gleda SSL.

Besplatni certifikat Let’s Encrypt takodjer ne koriste ljudi koji rade sa parama. (ovo zamjerim i BCXu takodjer)

About stranica 404
Our team isto tako.
Pravopisne greske itd itd.

I naravno provizije zbog kojih bi halalio i ruzan sajt su identicne a koliko vidim i vece nego na BCX.

Nikakva akcija, promocija , bilo sta. Ljudi granap otvore bar nesto stave na akciju ili popust.

Eto, veliki pozdrav od mene.

Rijesite ove gluposti jer ovo su sitnice, a naravno i te provizije.

Nek se Crypto Poslanik RUX ne nadje uvrijedjen.

2 Likes

Sad će reći da radiš za mene :smiley:

Lets Go GIF by Regal

Iskreno muka mi je od ovog balkanskog sistema razmisljanja koji na svaku kritiku reaguje kao na uvredu.
Zato smo tu gdje i jesmo.

2 Likes